Sari la conținut

IFA / MZ BK350


robert bk350
 Share

Postări Recomandate

caut blocaj de ifa.dupa multe cautari si drumuri si telefoane si timp pierdut,am gasit un blocaj de ghion de simson awo.la care eu,destepul de mine,m-am gandit ca,daca se potriveste farul si lampa stop de la simson la ifa,ar potrivii si blocajul. din potriva.intra in locasul de blocaj,dar trebuie rasucit inver fata de simson. daca are cineva asa ceva :angry: sau daca e cineva interesat de asta de simson.....pun si cateva poze cu asta de simson,pe care il am eupoate ca merge de la alt motor.dati si voi cu parerea :cheers: o idee, ceva

post-15325-1248818957_thumb.jpg

post-15325-1248818973_thumb.jpg

post-15325-1248819002_thumb.jpg

post-15325-1248819071_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta asa ceva. Nu stiu exact de la ce sunt, cred ca sunt de Simson, cel putin le aveam in lada cu piese de Simson. Se pare ca sunt opusul la ce ai tu, deci ar trebui sa mearga. Problema este ca nu am chei la nici una. Mai am si alte blocaje de ghidon, parca am si cu cheie dar inca nu le-am cautat. Cel mai bine ar fi daca ai da ceva cote, de exemplu adancimea, diamentru, etc, ca sa vedem daca gasim careva dintre noi prin ce avem cea ce iti trebuie tie. Sunt interesat de blocjul care il ai tu, daca zici ca vrei sa scapi de el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic...dupa mintea mea ...cred ca s-ar potrivi de la mz rt 125 ...sunt cat de cat asemanatoare ....ca forma un pic de tot ....si prin faptul ca au cam aceeasi uzina ... ce sa zic ar merge incercat si de la mz ...macar daca gasesti sa imprumuti una sa vezi daca se potriveste ...daca as avea te-as ajuta cu mare placere ...dar nu am nici eu la mz ...

Bafta in cautari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta asa ceva. Nu stiu exact de la ce sunt, cred ca sunt de Simson, cel putin le aveam in lada cu piese de Simson. Se pare ca sunt opusul la ce ai tu, deci ar trebui sa mearga. Problema este ca nu am chei la nici una. Mai am si alte blocaje de ghidon, parca am si cu cheie dar inca nu le-am cautat. Cel mai bine ar fi daca ai da ceva cote, de exemplu adancimea, diamentru, etc, ca sa vedem daca gasim careva dintre noi prin ce avem cea ce iti trebuie tie. Sunt interesat de blocjul care il ai tu, daca zici ca vrei sa scapi de el...

iti dau niste cote.da de intra careva dintre ele.intradevar is opusul fata de al meu.numai ca capatul pare mai lunga.vedem ce zic cotele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut blocaj de ifa.dupa multe cautari si drumuri si telefoane si timp pierdut,am gasit un blocaj de ghion de simson awo.la care eu,destepul de mine,m-am gandit ca,daca se potriveste farul si lampa stop de la simson la ifa,ar potrivii si blocajul. din potriva.intra in locasul de blocaj,dar trebuie rasucit inver fata de simson. daca are cineva asa ceva :angry: sau daca e cineva interesat de asta de simson.....pun si cateva poze cu asta de simson,pe care il am eupoate ca merge de la alt motor.dati si voi cu parerea :cheers: o idee, ceva

iti cumpar eu yala.eu am awo.asa ai scris,ca e de awo.sau stie cineva mai precis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa o documentatie mai atenta,cu siguranta nu se potriveste la bk350,blocajul meu din poza.trebuie ceva mai lung,cum are "scafbikes" 2 bucati asemanatoare.acele bloca oare de la ce moto is?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut blocaj de ifa.dupa multe cautari si drumuri si telefoane si timp pierdut,am gasit un blocaj de ghion de simson awo.la care eu,destepul de mine,m-am gandit ca,daca se potriveste farul si lampa stop de la simson la ifa,ar potrivii si blocajul. din potriva.intra in locasul de blocaj,dar trebuie rasucit inver fata de simson. daca are cineva asa ceva :unsure: sau daca e cineva interesat de asta de simson.....pun si cateva poze cu asta de simson,pe care il am eupoate ca merge de la alt motor.dati si voi cu parerea :crack: o idee, ceva

Dupa pozele atasate,fara ceva dimensiuni sau cote,pot spune ca aceasta yala este de CZ sau Jawa,modelul fiind comun.

Daca iti prisoseste,m-ar interesa,contracost normal...fiindca reconditionez un CZ Sport si nu are yalele.

Astept o veste buna pe PM! :polite:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

promit pe maine,sa postez niste cote.de vandut vedem la urma.sunt deja 3 interesati: jack0088,ovidiuluca si ivan pedala. faceti voi un "pret" si va intelegeti intre voi.e cea mai buna solutie ca sa nu imi fac dusmani :unsure:

Mesaj completat

promit pe maine,sa postez niste cote.de vandut vedem la urma.sunt deja 3 interesati: jack0088,ovidiuluca si ivan pedala. faceti voi un "pret" si va intelegeti intre voi.e cea mai buna solutie ca sa nu imi fac dusmani :polite:

 

imi cer scuze pt intarziere.

daca are cineva un blocaj de mz rt 125,putem face un schimb sau platesc

post-15325-1250050310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

asta era in piesele mele de bk si inca nu am reusit sa-l probez pe cadru dar mai mult ca sigur ca e de bk.nu e de vanzare.

 

poate te ajuta cu ceva masauratorile astea!

lungime totala 50 mm

lungime cilindru blocaj 12 mm

diam. 14mm

diam. cilindru blocaj 10 mm

post-19117-1250069946_thumb.jpg

post-19117-1250069991_thumb.jpg

post-19117-1250070159_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te ajuta asa ceva. Nu stiu exact de la ce sunt, cred ca sunt de Simson, cel putin le aveam in lada cu piese de Simson. Se pare ca sunt opusul la ce ai tu, deci ar trebui sa mearga. Problema este ca nu am chei la nici una. Mai am si alte blocaje de ghidon, parca am si cu cheie dar inca nu le-am cautat. Cel mai bine ar fi daca ai da ceva cote, de exemplu adancimea, diamentru, etc, ca sa vedem daca gasim careva dintre noi prin ce avem cea ce iti trebuie tie. Sunt interesat de blocjul care il ai tu, daca zici ca vrei sa scapi de el...

salutare

poti cumva sa imi dai niste cote,pt blocajul nr 3 , din poza 3 ? e aceea mai lunga din cupru ;)

Mesaj completat

asta era in piesele mele de bk si inca nu am reusit sa-l probez pe cadru dar mai mult ca sigur ca e de bk.nu e de vanzare.

 

poate te ajuta cu ceva masauratorile astea!

lungime totala 50 mm

lungime cilindru blocaj 12 mm

diam. 14mm

diam. cilindru blocaj 10 mm

mersi

intradevar imi este de ajutor

se pare ca e acelas in diametru fi.lungimea e diferita si functionarea inversa. la prima ocazie...dau o bere

Mesaj completat

asta era in piesele mele de bk si inca nu am reusit sa-l probez pe cadru dar mai mult ca sigur ca e de bk.nu e de vanzare.
Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de inzatriere.

 

Lungine totala: 40,5 mm

Diametru: 12 mm

Diametru blocajului: 8 mm

Lungimea blocajului: 14 mm

Dimensiunea "nasului" 6 mm de la corpul blocajului (unde tu ai 5 mm in poza) pe 4 mm latime. De mentionat ca are doua proeminente pe nasul acela. Daca te uiti la pozele care le-am pus eu, o sa vezi in poza cea mai luminoasa, la blocajul din mijloc despre ce e vorba. Sunt pe toata lungimea nasului.

 

Numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de inzatriere.

 

Lungine totala: 40,5 mm

Diametru: 12 mm

Diametru blocajului: 8 mm

Lungimea blocajului: 14 mm

Dimensiunea "nasului" 6 mm de la corpul blocajului (unde tu ai 5 mm in poza) pe 4 mm latime. De mentionat ca are doua proeminente pe nasul acela. Daca te uiti la pozele care le-am pus eu, o sa vezi in poza cea mai luminoasa, la blocajul din mijloc despre ce e vorba. Sunt pe toata lungimea nasului.

 

Numai bine!!!

 

astea 2 par identice.unu e din cupru pare,celalalt alu ?

problema e in felu urmator:

am eu blocajul ala al meu,care...intra perfect in locasul din cadru,dar e prea scurta si lucra invers fata de astea pe care le ai tu.deci imi trebuie sa fie diametrul de 14.daca astea 2 au diametrul de 14 (care desi pare a fi de 14 ) , atunci le vreau eu.numai te rog sa imi dai niste cote intai.si scuze ca te tot bat la cap , dar sti tu cum e....si daca pusca...putem face schimb daca vrei. ;)

post-15325-1250220708_thumb.jpg

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lungime totala: 36 mm

Lungime cilindru blocaj: 16 mm

Diametru: 13 mm

Diametru cilindru blocaj: 9 mm

 

Amandoua au aceleasi dimensiuni. Cel care pare a fi din cupru.... doar pare, nu este din cuplu. Cred ca a fost vopsit cu auriu candva, sau ceva de genu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

dupa o pauza lunga, am revenit cu noutati.am descoperit ca blocajul meu nu e OK.ivan pedala zice ca e de CZ.in fine.am gasit pe ebay blocaj ghidon . se potriveste la MZ -RT125 , BK350 , ES 175/250. pretul e 10,99 eur + taxe postale.cu ajutorul lui " mihai_prd " (ii multumesc din nou pt ajutor B) ),a ajuns la mine marfa de pe ebay.na ... asa am cumparat si eu ceva de pe ebay :friends:

blocajul meu il ofer la ala care are nevoie de el,pt o bere virtuala.sa imi de-a pm

asa arata dblocajul meu nou.inca nu l-am probat,mo motoru e intr-o baza secreta,si ajung greu acolo :friends:

 

http://cgi.ebay.de/Lenkschloss-fuer-IFA-MZ...=item3ca346a14c

Mesaj completat

blocajul merge la "ivan pedala" ,daca imi trimite adresa pe PM.

post-15325-1257483366_thumb.jpg

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc si-aici, sper sa ajunga si io sa nu ramin doar dator...berea s-o bem impreuna, chiar daca io, pentru mine, o sa-i scot alcoolul din ea! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc si-aici, sper sa ajunga si io sa nu ramin doar dator...berea s-o bem impreuna, chiar daca io, pentru mine, o sa-i scot alcoolul din ea! :)

sa-l folosesti sanatos !

Mesaj completat

acest topic poate si inchis.rog adminii sa faca treaba asta.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...