Sari la conținut

Problema La Un Cb400 Super Four '02


Postări Recomandate

descriu problema unui prieten care mi'a cerut ajutorul. are o honda cb400 super four din 2002.

 

omul si'a ars o bujie (nu shtiu exact la ce se refera exact termenul probabil strapungerea izolatorului) si i s'a pus ca inlocuitor o bujie de fabricatie chineza JYJG CP7E (irelevant zic io). apoi goarna pe autostrada. 180 km/h (limitare la 191km/h) :goodposting: la un moment dat incepe sa scada viteza (deci si puterea motorului). motocicleta mergea in 3 cilindri. inapoi la dealer, schimbata bujia chinezeasca cu un ngk.

 

bujia chinezeasca

(electrozii topizi - cifra termica prost aleasa probabil :blbl: ): post-5125-1144185830_thumb.jpg

 

 

dar si cu ngk'ul motorul are batai/zgomote metalice ce vin dinspre chiuloasa. fara fum pe toba, fara rateuri. cum n'a gasit un mecanic competent imi cere frumos sa pun un diagnostic la distanta. are cinve o idee despre defect? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca e forjata de obicei se incalzeste si detoneaza! si detonatiile asa se aud! ca un zgomot metalic, ca si cand ar fi ceva in motor! :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum arata bujia aia ...daca presupun bine chinezii au copiat intr-o oarecare masura codul NGK deci ar fi un echivalent al CR7E care e o bujie cam prea calda pt cb 400 mentionat mai ales daca a fost forjat.Rezultatul poate fi destul de dezastruos pt cilindrul+chiulasa . Probabil bucatelele de metal topit au facut bucurii mari pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

zgomotele se aud si la relanti post-schimbare de bujie. nu mai indrazneste sa o forjeze acum... mai ales la halul in care suna. sa nu se "rupa" si mai rau :crack:

BUJIA E PREA LUNGA SI ATINGE .AM AVUT ASEMENEA SITUATIE SI DUPA CE AM SCHIMBAT BUJIA SA REZOLVAT

ATINGE PUTIN DOAR CAT SA FACA ZGOMOT NU ARE ALT EFECT.DACA PUI O SAIBA LA BUJIE MAI GROASA SE REZOLVA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda si-a facut un renume pe piata motocicletelor prin rezistenta lor la uzura.cele mai bune si silentioase motoare sunt cele de honda.daca acest motor a ajuns sa distruga o bujie in felul acesta cred ca trebuie sa mearga la doctor. zgomotele descrise sunt complet anormale la un motor honda,deci fuga la mecanic ca pui motoreta pe butuci. :kick:

4pistons :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...