Sari la conținut

Accidente !


draqqora
 Share

Postări Recomandate

si eu ma duc in pantaloni scurti si tricou pe motor zi de zi. E vre-o problema?

Atata timp cat imi vad de drumul meu si ma duc cu maxim 60-70 in oras nu vad care e problema, nu mai catalogati motociclistii dupa cum se imbraca pe motor, pe caldura asta sa iti iei echipamentul pe tine e nebunie.

Daca vrei se poate, stii bine, exista plasa cu protectii, genunchiere etc.. in fine... dar oricum nu la tine ma refeream... :glare:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca vrei se poate, stii bine, exista plasa cu protectii, genunchiere etc.. in fine... dar oricum nu la tine ma refeream... :glare:

Pe timpu verii nu poti sa mergi imbracat, numa daca esti sadomasochist si iti place chinul :D

Si "teribilistu" de mine tot asa umblu: tricou, slapi, pantaloni scurti sau ceva subtire. Dar belesc ochii si la avioane sa nu apara unu in traiectoria mea nepoftit :rolleyes:

 

Si accidentul asta nu de aia s-a intamplat ca baiatu era dezbracat, ca orice avea pe el tot soarta asta o avea... :disappointed:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...scz ca ma bag .. da, daca nu esti la curent nu vb ...

 

Din moment ce nu stii despre cine vorbesc, de ce te bagi? te simti cu musca pe caciula?

Nu scormoni rahatul, ca s-ar putea sa pută

 

:agree:

 

Wow, ai descoperit si tu emoticonul ăsta?

Cum stai cu virajele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe timpu verii nu poti sa mergi imbracat, numa daca esti sadomasochist si iti place chinul :D

Si "teribilistu" de mine tot asa umblu: tricou, slapi, pantaloni scurti sau ceva subtire. Dar belesc ochii si la avioane sa nu apara unu in traiectoria mea nepoftit :rolleyes:

 

Si accidentul asta nu de aia s-a intamplat ca baiatu era dezbracat, ca orice avea pe el tot soarta asta o avea... :disappointed:

 

Aaa, inteleg, vara nu se intampla accidente (vb in general, nu ma refer la batmanul asta).. sau insemna ca nu avem nevoie de protectii nici primavara/toamna..daca e de ajuns sa fim atenti in trafic.. whatever..fiecare umbla cum vrea, dar iti spun si tie.. eu cand vb de astia cu slapi si tricou ma refer la cocalarii astia de pe centru...nu mai incurca lucrurile si tu:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Daca vrei se poate, stii bine, exista plasa cu protectii, etc..

 

Plasele cu protectii nu au nici o taina cu motocicletele de strada. Poate pana la un maxim 80 kmh. Peste viteza asta si pentru eficienta maxima, doar cu geaca peste ele.

Sunt protectii pentru viteze mici, gandite exclusiv pentru off-road si se deplaseaza instant indiferent cat de tare le strangeti pe corp.

Cel mai important este ca trebuie mereu purtate cu o bluza pe sub ele, altfel pleaca cu un strat de piele dupa ele in zona coatelor si umerilor. Plus ca lasa in rana bucati de poliester topit.

O senzatie de neuitat, traita de 2 ori.

La capitolul imagine "este" mega duda, dar atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasele cu protectii nu au nici o taina cu motocicletele de strada. Poate pana la un maxim 80 kmh. Peste viteza asta si pentru eficienta maxima, doar cu geaca peste ele.

Sunt protectii pentru viteze mici, gandite exclusiv pentru off-road si se deplaseaza instant indiferent cat de tare le strangeti pe corp.

Cel mai important este ca trebuie mereu purtate cu o bluza pe sub ele, altfel pleaca cu un strat de piele dupa ele in zona coatelor si umerilor. Plus ca lasa in rana bucati de poliester topit.

O senzatie de neuitat, traita de 2 ori.

La capitolul imagine "este" mega duda, dar atat.

 

laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif mega duda, corect! laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasele cu protectii nu au nici o taina cu motocicletele de strada. Poate pana la un maxim 80 kmh. Peste viteza asta si pentru eficienta maxima, doar cu geaca peste ele.

Sunt protectii pentru viteze mici, gandite exclusiv pentru off-road si se deplaseaza instant indiferent cat de tare le strangeti pe corp.

Cel mai important este ca trebuie mereu purtate cu o bluza pe sub ele, altfel pleaca cu un strat de piele dupa ele in zona coatelor si umerilor. Plus ca lasa in rana bucati de poliester topit.

O senzatie de neuitat, traita de 2 ori.

La capitolul imagine "este" mega duda, dar atat.

..pai si nu pt oras vorbim? care peste 80km/h? in rest ms pt sfaturi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce nu stii despre cine vorbesc, de ce te bagi? te simti cu musca pe caciula?

Nu scormoni rahatul, ca s-ar putea sa pută

 

 

 

... ma bag pentru ca si eu fac parte din Arad Bikers ...

...daca ai cu cineva ceva spune pe nume si nu ma mai bag...

...si cu musca pe caciula nu ma simt pentru ca am un obicei sa nu bag de seama ce zic alti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma plimb in tricou prin oras...casca am ca protectie...atat...nu ma plimb in slapi si nici in pantaloni scurti...motivul este simplu...slapii ii pierd:P iar daca urc cu pantaloni scurti risc sa ma lipesc de tevile esapamentului:D...Ce-i drept nu ies din oras fara geaca si manusi...dar ghetele si pantalonii nu ii port, chiar daca ii am...

 

Referitor la sus amintitii cocalari...azi am vazut un baietas cu ceva choper nou din fabrica...imens...ceva intruder mare visiniu...fara casca fara nimic....l-am salutat...si-a intors capul...nu ne mai baga nici pe noi motociclisti in seama...vrem noi sa facem ordine??? Lasa-ti ca fac ei ordine...isi rupu unu un picior, unu o mana si se termina asa zisul "teribilism"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Referitor la sus amintitii cocalari...azi am vazut un baietas cu ceva choper nou din fabrica...imens...ceva intruder mare visiniu...fara casca fara nimic....l-am salutat...si-a intors capul...nu ne mai baga nici pe noi motociclisti in seama..

ala e de la Metalcomp, l-am vazut si eu in oras tot fara casca. E intruder 1,8. AR nustiu cat XXL

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma plimb in tricou prin oras...casca am ca protectie...atat...nu ma plimb in slapi si nici in pantaloni scurti...motivul este simplu...slapii ii pierd:P iar daca urc cu pantaloni scurti risc sa ma lipesc de tevile esapamentului:D...Ce-i drept nu ies din oras fara geaca si manusi...dar ghetele si pantalonii nu ii port, chiar daca ii am...

 

Referitor la sus amintitii cocalari...azi am vazut un baietas cu ceva choper nou din fabrica...imens...ceva intruder mare visiniu...fara casca fara nimic....l-am salutat...si-a intors capul...nu ne mai baga nici pe noi motociclisti in seama...vrem noi sa facem ordine??? Lasa-ti ca fac ei ordine...isi rupu unu un picior, unu o mana si se termina asa zisul "teribilism"

L-am vazut si eu pe ciudatul ala. Ingamfare mare pe capul lui. Pe langa ca sfideaza legile sfideaza si restul lumii. Dar cine sa-l vada? Cu cei 4 politai la activ pe tura raman doar pipitele sa-l admire.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am vazut si eu pe ciudatul ala. Ingamfare mare pe capul lui. Pe langa ca sfideaza legile sfideaza si restul lumii. Dar cine sa-l vada? Cu cei 4 politai la activ pe tura raman doar pipitele sa-l admire.

Si chiar crezi ca impresioneaza el pe cineva? "pipitzele" cum zici tu....in fine....treaba lor

 

si eu ma duc in pantaloni scurti si tricou pe motor zi de zi. E vre-o problema?

Atata timp cat imi vad de drumul meu si ma duc cu maxim 60-70 in oras nu vad care e problema, nu mai catalogati motociclistii dupa cum se imbraca pe motor, pe caldura asta sa iti iei echipamentul pe tine e nebunie.

HAHAHA...Maka......stii ce ai scris cand ai deschis topicul accidentelor? Te ajut eu: "INCONSTIENTA ROMANULUI , fara casca si fara echipament, doar in pantaloni scurti. " Atunci nu erai de acord....acum esti:)))=)))....te-am priiiiins:D

 

Haideti sa va arat unde s-a ajuns multumita evenimentului neplacut din sambata trecuta....chiar merita sa cititi nu doar titlul..in care suntem numiti "BOMBE CU CAES PE DOUA ROTI" ... scrie clar ca noi cerem respect si nu oferim nimic...tot ce facem facem degeaba....

 

"Nevoia de adrenalină, teribilismul, lauda sau pur Âşi simplu obiÂşnuința îi transformă pe motocicliÂşti în adevărate pericole publice. DeÂşi cer respect Âşi indulgență în zeci de acțiuni pro-motocicliÂşti, aceÂştia nu vor să ofere în schimb nimic"

 

Citind in continuare vedem ca in doar cateva ore...pe Revolutiei au foost sanctionti 75 de motociclisti!!! Tot ce facem facem degeaba...vrem respect...dar nu facem nimic...moto joi era o actiune...anul trecut nu era ocazie sa nu ne strangem 30-40 de motoare....chiar si pe ploaie...mai nou uneori suntem 5 persoane...mai are rost moto joi? Sicer....mai au rost actiunile???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

moto joi era o actiune...anul trecut nu era ocazie sa nu ne strangem 30-40 de motoare....chiar si pe ploaie...mai nou uneori suntem 5 persoane...mai are rost moto joi? Sicer....mai au rost actiunile???

"Moto Joi" - numai e de mult o actiune ca nu ai cu cine, si nici pentru cine. Plus caldura ne omoara, nu prea are nimeni chef de "frecat" motoarele la 37 de grade din semafor in semafor... Dar macar ne putem intalni noi aia cativa care mai vrem sa tinem legatura unu cu altu. Eu o sa ma duc pana raman singur... ca atunci cand raman singur chiar nu are rost sa mai merg :crack: Eventual manc un mic la Kaufland si ma duc acasa.... :rolleyes:

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceau,

 

Stiti ceva de accidentul de la Mocrea de azi-dimineata?

Nu stiu exact daca scuter sau motocicleta dar se pare ca a intrat intr-un microbuz...

 

Numai bine

 

http://www.dinromani...n-microbuz-2532

 

Este vorba de doi tzigani din Ineu care circulau pe un scuter; au efectuat viraj stanga fara sa semnalizeze si fara sa se asigure; din sens opus a venit un microbus care i-a luat din plin. Binenteles, asa cum le sade in caracter ciorilor de gen, nu aveau nicio tangenta cu legislatia rutiera si cu motociclismul. Subiectul nici nu ar trebui prea mult bagat in seama dar eu, cel putin, nu pot sa nu ma gandesc la situatia in care in loc de microbus eram eu cu motocicleta... Poate din manevrele pe care le faceam instinctual pentru a evita o coliziune, intram intr-un cap de pod sau sub un camion si la ora asta imi scriati ''RIP''-uri pe forum... Si in situatia asta ar fi putut fi oricare dintre noi si chiar avem pe Tunde care a patit-o intr-un mod asemanator...

In loc de concluzie, totul e bine cand se termina cu bine! Binele in ecuatia asta a fost microbusul...

In rest... numai bine!!

P.S.: Felicitari organizatorilor MotoRock 2011! We love you!

Ride safe, brothers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei se poate, stii bine, exista plasa cu protectii, genunchiere etc.. in fine... dar oricum nu la tine ma refeream... :glare:

 

Lasa ca si eu am un amic,nu dau nume ca mi-e prieten dar aici nu e vorba de siguranta.Treaba e ca in costum moto si pantofi de piele e chiar haios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca si eu am un amic,nu dau nume ca mi-e prieten dar aici nu e vorba de siguranta.Treaba e ca in costum moto si pantofi de piele e chiar haios.

Haios sau nu....dar e mai protejat decat in pantaloni scurti...si parca e si mai haios sa stai pe un moto in pantaloni scurti si slapi:)) si sa mai ai si casca in cap:))=))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar crezi ca impresioneaza el pe cineva? "pipitzele" cum zici tu....in fine....treaba lor

 

 

HAHAHA...Maka......stii ce ai scris cand ai deschis topicul accidentelor? Te ajut eu: "INCONSTIENTA ROMANULUI , fara casca si fara echipament, doar in pantaloni scurti. " Atunci nu erai de acord....acum esti:)))=)))....te-am priiiiins:D

 

Pai da ba animal, ca in pantaloni scurti si sa mergi cu 200 e nebunie, in pantaloni scurti si mergi frumos cu 60-70 e altceva, la aia ma refeream

 

Haios sau nu....dar e mai protejat decat in pantaloni scurti...si parca e si mai haios sa stai pe un moto in pantaloni scurti si slapi:)) si sa mai ai si casca in cap:))=))

in blugi sau pantaloni scurti e cam tot aia , tot asa te julesti ca si cand nu ai avea blugi, am vazut cu ochii mei asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da ba animal,

:crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut sambata prin Arad si mi s-a povestit despre nenorocirea omului cu Kawasaki ninja.... ba chiar am si trecut pe langa locul respectiv si i-am vazut fotografia lipita pe copac. E trist, pacat de tineretea lui, insa comportamentul lui a fost unul criminal si trebuie judecat ca atare! (comportamentul, ca pe el are cine sa-l judece) Cred ca singura parte buna din intamplarea asta este ca s-a dus singur si nu a mai luat pe cineva cu el. Acel sofer din Renault a trecut la cativa cm de moarte, persoanele care ar fi trecut atunci strada au fentat moartea cu cateva secunde. Insa a luat o parte din sufletul parintilor, care au ce regreta acum, au ce sa-si reproseze. Si oare a meritat?

De fapt, ii intreb pe cei care se dau mari pe cate-o vitezana, in centrul fiecarui oras, in slapi, sort si maieu, unii chiar fara casca, sau chiar fara carnet: din viteza aia aveti timp sa vedeti pitipoanca cum va admira, sau totul e in capul vostru? Merita senzatia aia, de cateva secunde, ca esti smecher, ca o ai mai lunga? V-ati gandit in secundele alea de infuzie de adrenalina, cum arata o pulpa de om, raschetata pana la os de asfalt? La numai 50 km/h? Probabil ca nu! Cocalarismul bate la fund orice notiune de responsabilitate! Si se vindeca doar cu sange, atele, perfuzii, scaune cu rotile, grefe de piele si de os, uneori chiar tamaie si coliva.

S-ar putea ca eu sa vad motociclismul prin alt unghi. Eu prefer turele lungi, oricum, in afara orasului, de aceea nu am nicio problema sa port costumul cu toate protectiile pe care le poate oferi, fie si la 40 de grade. Sambata am trecut pe langa locul accidentului echipat complet si mi-am spus ca, macar pentru asta, desi nu-s un mare talent la aplecat prin curbe, ma pot numi motociclist. Pentru ca inteleg ce inseamna mersul pe doua roti, pentru ca o fac cat mai responsabil, pentru ca o fac pentru placerea mea, alaturi de prieteni care au aceeasi pasiune si nu pentru a fi admirat de catre cineva, de pe trotuar.

Orice s-ar spune, tanarul ( nici nu am retinut cum il chema) orice a fost, numai motociclist nu. Nimic din comportamentul lui nu a lasat sa se inteleaga asta. Nu este suficient sa mori pe 2 roti ca sa zica lumea: uite, a murit un motociclist... Iar daca nici carnet nu avea, asa cum am citit mai sus, cuvintele-s inutile. Tocmai de aceea stau si ma intreb: de ce exista discutia despre aceasta tragedie pe un forum al motociclistilor?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....

Tocmai de aceea stau si ma intreb: de ce exista discutia despre aceasta tragedie pe un forum al motociclistilor?!?!

 

Bine punctat, Valentin

Un raspuns la aceasta intrebare ar putea fi ca prin aceasta discutie speram sa aducem catre normalitate, responsabilitate si bun simt macar pe teribilistii care citesc forumul

Ceilalti, Dumnezeu cu mila :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut sambata prin Arad si mi s-a povestit despre nenorocirea omului cu Kawasaki ninja.... ba chiar am si trecut pe langa locul respectiv si i-am vazut fotografia lipita pe copac. E trist, pacat de tineretea lui, insa comportamentul lui a fost unul criminal si trebuie judecat ca atare! (comportamentul, ca pe el are cine sa-l judece) Cred ca singura parte buna din intamplarea asta este ca s-a dus singur si nu a mai luat pe cineva cu el. Acel sofer din Renault a trecut la cativa cm de moarte, persoanele care ar fi trecut atunci strada au fentat moartea cu cateva secunde. Insa a luat o parte din sufletul parintilor, care au ce regreta acum, au ce sa-si reproseze. Si oare a meritat?

De fapt, ii intreb pe cei care se dau mari pe cate-o vitezana, in centrul fiecarui oras, in slapi, sort si maieu, unii chiar fara casca, sau chiar fara carnet: din viteza aia aveti timp sa vedeti pitipoanca cum va admira, sau totul e in capul vostru? Merita senzatia aia, de cateva secunde, ca esti smecher, ca o ai mai lunga? V-ati gandit in secundele alea de infuzie de adrenalina, cum arata o pulpa de om, raschetata pana la os de asfalt? La numai 50 km/h? Probabil ca nu! Cocalarismul bate la fund orice notiune de responsabilitate! Si se vindeca doar cu sange, atele, perfuzii, scaune cu rotile, grefe de piele si de os, uneori chiar tamaie si coliva.

S-ar putea ca eu sa vad motociclismul prin alt unghi. Eu prefer turele lungi, oricum, in afara orasului, de aceea nu am nicio problema sa port costumul cu toate protectiile pe care le poate oferi, fie si la 40 de grade. Sambata am trecut pe langa locul accidentului echipat complet si mi-am spus ca, macar pentru asta, desi nu-s un mare talent la aplecat prin curbe, ma pot numi motociclist. Pentru ca inteleg ce inseamna mersul pe doua roti, pentru ca o fac cat mai responsabil, pentru ca o fac pentru placerea mea, alaturi de prieteni care au aceeasi pasiune si nu pentru a fi admirat de catre cineva, de pe trotuar.

Orice s-ar spune, tanarul ( nici nu am retinut cum il chema) orice a fost, numai motociclist nu. Nimic din comportamentul lui nu a lasat sa se inteleaga asta. Nu este suficient sa mori pe 2 roti ca sa zica lumea: uite, a murit un motociclist... Iar daca nici carnet nu avea, asa cum am citit mai sus, cuvintele-s inutile. Tocmai de aceea stau si ma intreb: de ce exista discutia despre aceasta tragedie pe un forum al motociclistilor?!?!

 

RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...