Sari la conținut

Telescoape Ij


Costin_sim
 Share

Postări Recomandate

Salut. Sunt (ne)fericitul posesor al unui ij din 1975 si caut pe cineva care sa ma ajute sa ii fac telescoapele functionale explicandu-mi pe ce principiu functioneaza ele. Ale mele cred ca nu mai sunt originale, avand partea activa (cilindrul pt ulei si toate jucariile necunoscute mie) in partea de jos. Am incercat sa demontez unul dar nu am reusit decat sa ma aleg cu un jet de ulei hidraulic intre ochi :angryfire: Multumesc anticipat celor care se vor obosi sa-mi raspunda... :goodposting:

 

Sunt exact ca cele din imagine...post-1405-1144516877_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

io am demontat multe telescoape

dar.....................

nuprea o sa functioneze ca lumea niciodata

dar le poti face cat de cat

e simplu de demontat

este o keie mai speciala care pe care o folosesti si la esapamente

nu trebe decat sa le cureti in interior sa schibi semeringurile ca sa nu dea uleiul afara

pe urama le pui la loc.biineinteles schimbi si uleiul

pui cam 150grame de ulei de cutie de viteze e f buun in fiecare telescop

si pe spate poti face acelasi lucru numai ca acolo iti trebuies 4 maini ca sa le desfaci e mai complicat oleaca

bafta si sa auzim numai de bine

app am io niste cutii de ij veki cel putin asa stiu dra io nu sunt in tara

la vara ma intorc

ti le dau moca

nu-mi trebe nimik

dar in iulie

bafta

 

app si inca ceva am vazut ca ai pantalonii taiati incerca sa ii cureti cu niste smilgher fin de apa si dai cu niste lac ca sa nu mai rugineasca ca iti bulesti semeringurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi mult de raspuns....poza nu imi apartie...am pus-o pentru ca cei ce urmaresc postul sa isi faca o idee despre cum arata telescoapele fiindca nu ma pricep sa spun ce model sunt... Astept cu nerabdare sa vii in tara fiindca NU GASESC CUTII LA NIMENI si mai am putin si ma apuc de acte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1- iti trebuie o cheie speciala pt demontat de la jumate piulitele alea cu gauri, cu cleste mops le nasolesti.

2 - desfaci suruburile alea amai de pe jugul de sus (parca cheie de 36)

3 - desurubezi tijele infiletate in suruburile de sus (inauntru)

 

acum poti sa dezasamblezi complet telescoapele

pt refacere:

si 2 seturi de bucse si un set de semaringuri

- semeringurile le gasesti in piulitele alea care le desfaci cu cheia aia ciudata. sunt de 2 tipuri: unele care se pot schimba doar ele (ieftin) altele care se schimba cu tot cu piulita (scump)

- primul rand de bucsi sunt infipte in paharela de jos, si o sa ramana pe tijele care sunt prinse in jug (de obicei sunt din t extolit sau alte porcarii)

- al 2-lea set de bucse sunt prinse cu sigurante la capatul de jos al tijelor care raman prinse in juguri (de obicei sunt de bronz)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...