Sari la conținut

Enduristi La 125?


Postări Recomandate

eu am 2 :hurt: :angryfire:

egobrian astept sa pui poze si cu noroiala.... :(

despre poza care ai pus`o n`am ce zice......ARTISTICA..... :lol: .......iar pt cauciucul dupa spate....RESPECT mult :( ....nu e nou nuh?de unde l`ai luat cat ai dat pe el si ce dimensiuni are? :lol: :angryfire:

 

Cauciucu nu e nou, d fapt e cam vechi (a se citi tocit) dar ma rog. E de 130 latime si pe 17, restu nu mai stiu. O sa ii pun pe fata o roata in spite pe 19 cu un cauciuc tot de enduro, si pe urma in padure tata..... :eek:

 

A... si am uitat... am dat 400 de mii pe el de la un cunoscut :moto:.

Editat de egobrain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cauciucu nu e nou, d fapt e cam vechi (a se citi tocit) dar ma rog. E de 130 latime si pe 17, restu nu mai stiu. O sa ii pun pe fata o roata in spite pe 19 cu un cauciuc tot de enduro, si pe urma in padure tata..... :angryfire:

 

A... si am uitat... am dat 400 de mii pe el de la un cunoscut :lol:.

aha....si eu am pe a mea tot aceleasi dimensiuni cu al tau dar e cam vechi(a se citi ff tocit :eek:) )si mi`a promis cineva ca imi da unu pe 120 si nush ce sa fac....mi`e ca e prea ingust :angryfire: ....si nu ma lasa mana sa dau 1 mil juma pe unu nou.....iar la sh nu am gasit :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha....si eu am pe a mea tot aceleasi dimensiuni cu al tau dar e cam vechi(a se citi ff tocit :lol:) )si mi`a promis cineva ca imi da unu pe 120 si nush ce sa fac....mi`e ca e prea ingust :hurt: ....si nu ma lasa mana sa dau 1 mil juma pe unu nou.....iar la sh nu am gasit :eek:

 

Mai ai si tu putina rabdare sa inceapa intrunirile si gasesti acolo intre 4 si 7 sute de mii. Depinde de marca, grad de uzura, tip(enduro/starda) etc. Eu s-ar putea sa imi mai iau vreo 2 cauciucuri de 130 de la omu ala. Daca e vreunu mai bun luam legatura si iti dau si tie unu, ca daca e unul tot la fel de tocit ca al meu.... nu are rost sa dai banii... :angryfire: Eu pe a mea pot sa ii pun si de 140 cauciuc ca nu se supara, incape fara probleme iar la viteza am vazut eu cum sta treaba..... nu e nici o diferenta.... so ride safe, chiar si pe vreme ploiasa :angryfire: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai si tu putina rabdare sa inceapa intrunirile si gasesti acolo intre 4 si 7 sute de mii. Depinde de marca, grad de uzura, tip(enduro/starda) etc. Eu s-ar putea sa imi mai iau vreo 2 cauciucuri de 130 de la omu ala. Daca e vreunu mai bun luam legatura si iti dau si tie unu, ca daca e unul tot la fel de tocit ca al meu.... nu are rost sa dai banii... :angryfire: Eu pe a mea pot sa ii pun si de 140 cauciuc ca nu se supara, incape fara probleme iar la viteza am vazut eu cum sta treaba..... nu e nici o diferenta.... so ride safe, chiar si pe vreme ploiasa :angryfire: :hurt:

vb :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

egobrian astept sa pui poze si cu noroiala.... :hurt:

 

 

Uite si cu noroiala.... :eek: post-5837-1145561381_thumb.jpg post-5837-1145561436_thumb.jpg Bai in ce hal aluneca pe noroiu ala, dar era distractiv :angryfire:

 

Si poze de pe "centura" :angryfire: post-5837-1145561577_thumb.jpg post-5837-1145561704_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si cu noroiala.... :lol: post-5837-1145561381_thumb.jpg post-5837-1145561436_thumb.jpg Bai in ce hal aluneca pe noroiu ala, dar era distractiv :angryfire:

 

Si poze de pe "centura" :hurt: post-5837-1145561577_thumb.jpg post-5837-1145561704_thumb.jpg

tocmai aia e frumos ca aluneca.... :moto: altceva decat pe sosea

 

 

UNDE SE TERMINA SOSEAUA....INCEPE DISTRACTIA....

 

si ca sa citez un clasic inca in viatza "sa lasam asfaltul conservatorilor :("

bye....astept vesti despre cauciucuri... :eek:

 

p.s.m`am programat la examen pe 3 mai :angryfire: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai aia e frumos ca aluneca.... :lol: altceva decat pe sosea

UNDE SE TERMINA SOSEAUA....INCEPE DISTRACTIA....

 

si ca sa citez un clasic inca in viatza "sa lasam asfaltul conservatorilor :moto:"

bye....astept vesti despre cauciucuri... :hurt:

 

p.s.m`am programat la examen pe 3 mai :angryfire: :eek:

Hai mai nu observi si tu ca mi-am pus scut.... :(

Bafta multa la examen.... poate nu il iei :angryfire: ca vreau sa ne dam :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

msms :)....sa stii ca m`am uitat atent la scutul tau.....si a doua zi m`am uitat si la a mea.....ca as vrea sa imi pun si eu dar la mine e mai greu ca e 2 timpi si are melcul ala acolo in fata....mai pune si u niste poze cu scutul....mai de aproape :) pls...cat ai dat pe el?e facut sau cumparat?....si lasa si u un id de mess :crack: ...sau ia`l pe al meu body_smile :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fii ceva sa ne organizam si noi cat de cat :crack: ....chit ca nu iesim numai cu 125`uri dar macar sa fim numai enduristi....facem si noi niste trasee frumoase si pe urma le dam peste nas la vitezani :) .....cu asfaltul lor cu tot... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

egobrain cand te mai dai , sa pui si u un post ca vreau sa vin si eu , ca pana acum m-am dat numai cu vitezanii.... :baldy:

Ok, nici o problema. Eu azi am descoperit un drum super fain, la 15 km de Buzau, in "statiunea balneo-climaterica :baldy:" Monteoru. E destul de dificil, are si namoale, si zone cu pietris, si peisaj, etc. :)

Mai e un drum forestier tot aici care traverseaza m-tii buzaului (de la Monteoru, la Ciolanu). Prin urmare trasee gasim, voluntari sa fie :) .

 

 

Despre scut pot spune ca e "hand-made" de catre mine, din tabla de otel de 2 mm (made to last :crack: ) indoita, gaurita, cu o bila am facut infundat gaurile, vopsit cu vopsea de jenti :baldy:, etc. Am doar 2 poze in care se vede mai clar scutul dar daca vreti mai fac.

post-5837-1145731924_thumb.jpg

post-5837-1145731960_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

supermoto pe off road e cam nashpa, pt ca e echipata cu cauciucuri de strada...si aluneca foarte rau, fuge de poponeata...si daca te risti sa pui frana de fata pe iarba [uda mai ales] (cum am facut eu) aluneci si te duci in freza... :)

 

Super motorul.

Nu poate fi asa de rau pe offroad.

Ce crezi ca daca luai XTR te aranja mai bine? Ca si ala tot cauciucuri de strada are.

Editat de ccm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre scut pot spune ca e "hand-made" de catre mine, din tabla de otel de 2 mm (made to last :) ) indoita, gaurita, cu o bila am facut infundat gaurile, vopsit cu vopsea de jenti :crack:, etc. Am doar 2 poze in care se vede mai clar scutul dar daca vreti mai fac.

cred ca o sa imi fac si eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super motorul.

Nu poate fi asa de rau pe offroad.

Ce crezi ca daca luai XTR te aranja mai bine? Ca si ala tot cauciucuri de strada are.

Avea mai multa aderenta ca avea si caramelele alea...+ garda la sol mai mare. Am fost azi prin noroaie si iarba uda si e dezastru cu ea, aluneca...si aderenta zero , mai mult am stat sa imping la ea...dar totusi ea e conceputa ca o motocicleta de strada si cam pe strada ar trebui sa o folosesc si eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu-mi imaginam ca o sa prinda atat d bine topicul asta!!!

eu am un suzuki dr 250 s cu kit de lant de cross(13 dinti fata, 48 spate) si nu ma pot tine de astia mari pe sosea dar sunt mai castigat in teren.

o sa plec la zarnesti in perioada 13-14 mai, echipat cu gume de cross

se baga cineva?

chestia asta e pe proiect, nu e nimi sigur

acum, k sa nu fiu nesimtit sa bag si eu bestiuta mea....chiar daca nu e 125...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu-mi imaginam ca o sa prinda atat d bine topicul asta!!!

eu am un suzuki dr 250 s cu kit de lant de cross(13 dinti fata, 48 spate) si nu ma pot tine de astia mari pe sosea dar sunt mai castigat in teren.

o sa plec la zarnesti in perioada 13-14 mai, echipat cu gume de cross

se baga cineva?

chestia asta e pe proiect, nu e nimi sigur

acum, k sa nu fiu nesimtit sa bag si eu bestiuta mea....chiar daca nu e 125...

si eu am ramas surprins cand am vazut ca am ajuns la 4 pag.......

 

frumos rau motorul mai achile..... :) imi place mult toba :baldy: ......

 

egobrian astazi am incercat sa imi fac un scut.....nu prea mi`a iesit....dar mai incerc :baldy: ....poate o sa il modific pasta :baldy: ....sper sa reusesc :crack: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi prin noroaie si iarba uda si e dezastru cu ea, aluneca...si aderenta zero , mai mult am stat sa imping la ea...dar totusi ea e conceputa ca o motocicleta de strada si cam pe strada ar trebui sa o folosesc si eu :)

 

Dar daca mergi pe uscat; fara noroaie, balti, balarii, boscheti; eventual un deal nu prea abrupt; face fata?

Si XTR tot cam de strada era conceput; daca vroiai enduro cat de cat trebuia sa iti iei cauciucuri si sa tot schimbi la ele.

Apropo, nu se poate cumva face sa bagi cauciucuri de enduro/cross direct pe janta de supermoto, fara sa mai cumperi roti? Cum ar veni sa ai doua cauciucuri identice de 17'' pe care sa ti le pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratzilor! rotile de enduro au un rost!!!!!!!! cum ati lua o groapa cu fata de supermoto????

nush, daca v-ati luat enduro, datzi-va p noroaie!!!! de ce roti de supermoto? are vana motorasul ala la 11 kw? pune-i kit de lant 13 cu 48 si ara si u cu el o padure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da intradevar, Achile are dreptate, trebe neaparat pe fata o roata in spite de 20 - 21. Eu caut, si apropos, daca aveti sunt interesat. Daca tot v-ati luat endurici mergeti cu ele la padure, nu stati pe strada, ca la un drum forestier care sa traverseze muntii tin fara probleme. O sa bag bani in a mea, pt ca nu o sa o vand, e prima mea jucarie, e personalizata la greu,si n-as suporta sa vad pe altul pe ea.

 

smile bafta cu scutu ala. Ca sfat iti spun sa te gandesti bine inainte sa tai si sa faci unul din carton prima data ca model. Sa vezi prinderi, gauri, alea alea... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da intradevar, Achile are dreptate, trebe neaparat pe fata o roata in spite de 20 - 21

 

Daca aveti rabdare explicati-mi si mie de ce. Nu cred ca, sa luam yamaha de ex; un XTR simplu cu cauciucurile stoc (cu roata de 21) este vizibil mai bun decat XTX, care e supermoto; ca doar e acelasi motor, si daca drumul e uscat, nu ar trebui sa alunece.

Daca ai enduro ca sa mergi si pe strada; tot trebuie sa iti cumperi o pereche de cauciucuri calumea pentru offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti rabdare explicati-mi si mie de ce. Nu cred ca, sa luam yamaha de ex; un XTR simplu cu cauciucurile stoc (cu roata de 21) este vizibil mai bun decat XTX, care e supermoto; ca doar e acelasi motor, si daca drumul e uscat, nu ar trebui sa alunece.

Daca ai enduro ca sa mergi si pe strada; tot trebuie sa iti cumperi o pereche de cauciucuri calumea pentru offroad.

 

Pai treaba sta in felul urmator:

1. trebuie roti in spite pt ca sunt mai elastice si nu se indoaie le bolovani si alte alea plus ca preiau si o parte din socuri.

2. trebuie una mai mare pt ca una de 17 o sa ramana intepenita in santuri, namoale, etc mult mai usor; iar peste bolovani mai mari nu prea poti trece in viteza ca sari in cap. :) In fine, cu cat e roata mai mare cu atat treci mai usor peste obstacole.

3. roate de supermoto e mai lata (mai ales pe fata) iar la enduro asa ceva nu are ce cauta. O sa alunece ca dracu mai ales pe ud, dar si pe uscat; iar in padure intalnesti foarte des portiuni umede. Plus ca o roata lata aduna si foarte mult noroi si e nasol rau pe fata.

 

Cam atat imi aduc acum aminte, poate ma insel, nu sunt sigur, sunt inca incepator in ale enduroului. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...