Sari la conținut

Curbe avans aprindere


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Care se pricep ii rog sa posteze daca au cateva grafice pentru o curba ideala de avans.

A cautat pe net dar am gasit numai tampenii... nimic elocvent.

 

Am CDI programabil si pot fixa curba cum vreau eu, momentan e liniara, incepe de la 2000rpm - 10 grade pana la 4500rp unde ajunge la 30 grade.

As vrea sa optimizez aceasta curba dar nu stiu exact cum ar trebui sa arate si care sunt efectele modificarilor in functionarea motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare motor e conceput cu propria curba de aprindere, asa ca ar fi bine sa o cauti pe cea de la Transalp si sa incerci diverse modificari.

Intre timp, uite un exemplu de la ST...

post-442-1252241753_thumb.jpg

 

Ca principiu, avansul creste odata cu turatia. Curba ta poate fi setata sa favorizeze turatiile mai mici (cuplu) sau cele mai mari (viteza si putere). Dar cred ca tot curba de fabrica e cea mai buna.

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc mult, arata bine cea indicata de tine, stiu ca cea de fabrica e cea mai buna, problema e ca nu am gasit nicaieri graficul pentru avans. Cand am cumparat CDI-ul era presetat cu un grafic liniar, care iesea putin din limite.... acum l-am curbat usor asa cum arata in imaginea de mai jos:

advance%20map%20TA1.JPG

 

Asa arata cel presetat:

 

ignitech%20cdi.jpg

 

In manualul de TA e specificat doar atat:

idle - 10 grade

2000rpm - creste

4500rpm - 30 grade...

Se presupune ca e liniar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...