Sari la conținut

Excursie la Taul Ursului langa vf Padesu


Nevers
 Share

Postări Recomandate

 

Un mic video pe youtube.

 

Sa incep povestea. Din nou trebuia sa fim ceva mai multi dar chiar si duminica fiecare foloseste timpul liber asa cum vrea. Sau poate mai ales duminica. Traseu: Faget - Gladna - Zolt - Luncanii de Sus - L. de Jos - Taul Ursului - Luncanii de Jos - Valea lui Liman - Tomesti - Balosesti si peste dealuri si padure din nou Gladna. 4 motociclisti cu 4 motoare, buna dispozitie si chef de drum.

Un traseu superb dar si destul de greu in special prima parte. Cel putin asa i s-a parut incepatorului ce sunt. De data asta eu sunt acela care "am scapat" motorul pe o parte. Panta mare intre cele doua Luncani, curba de 180, intru putin cam tare in ea franez (pe spate evident) imi derapeaza si probabil ca m-am speriat de am "apasat" si frana pe fata si.... buf. Nimic grav decat carena putin zgariata si o bucata de vreo 3 cm fisurata sub semnalizare :agree:

Surpriza cea mare a fost cand am ajuns la Taul Ursului. Ne punem sa luam masa , stiti si voi ca aerul curat face pofta de mancare cand.... duum dum duumm , zgomot de MOTOCICLETE. Si iata-i 3 baieti 2 transalp-uri si un BMW GS F 650 Dakar, nr de Arad daca nu ma insel, complet echipati (nu ca noi) vin si opresc langa foisor. Ii invit sa isi puna si ei pozele aici. Nu apucam sa schimbam 2 vorbe cu ei si inca vreo 7-8 motociclete (Aprilia Pegaso, Suzuki Dr 650, Kawa Kle 500 etc) tot din Arad. O adevarat intrunire moto. Cum zicea cineva dintre baieti: "Daca dadeam sfoara pe cateva forumuri sa ne intalnim azi aici atatia baieti si intr-un interval de jumatate de ora nu cred ca ne-ar fi iesit". Si probabil avea dreptate. Apoi baietii din Arad, ambele echipe, au luat-o spre Ruschita, iar noi am facut cale intoarsa pe drumul pe care au venit ei.

Una peste alta a fost frumos. Foarte frumos si abia astept urmatoarea iesire!

 

Cateva poze. Putin cam amestecate. Vreo cateva am facut eu cu telefonul, cele mai multe si filmuletele de Marius.

 

post-46367-1252393680_thumb.jpgpost-46367-1252393717_thumb.jpg post-46367-1252393740_thumb.jpg

 

 

 

post-46367-1252393764_thumb.jpgpost-46367-1252394380_thumb.jpg

 

post-46367-1252393828_thumb.jpgpost-46367-1252393863_thumb.jpg

 

post-46367-1252393940_thumb.jpg post-46367-1252394002_thumb.jpg

 

post-46367-1252394024_thumb.jpgpost-46367-1252394053_thumb.jpg

 

post-46367-1252394466_thumb.jpgpost-46367-1252394516_thumb.jpg

 

post-46367-1252394672_thumb.jpg post-46367-1252394802_thumb.jpg

 

post-46367-1252394872_thumb.jpg post-46367-1252394962_thumb.jpg

 

post-46367-1252395084_thumb.jpg post-46367-1252395200_thumb.jpg

post-46367-1252393900_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surpriza cea mare a fost cand am ajuns la Taul Ursului. Ne punem sa luam masa , stiti si voi ca aerul curat face pofta de mancare cand.... duum dum duumm , zgomot de MOTOCICLETE. Si iata-i 3 baieti 2 transalp-uri si un BMW GS F 650 Dakar, nr de Arad daca nu ma insel, complet echipati (nu ca noi) vin si opresc langa foisor. Ii invit sa isi puna si ei pozele aici. Nu apucam sa schimbam 2 vorbe cu ei si inca vreo 7-8 motociclete (Aprilia Pegaso, Suzuki Dr 650, Kawa Kle 500 etc) tot din Arad. O adevarat intrunire moto. Cum zicea cineva dintre baieti: "Daca dadeam sfoara pe cateva forumuri sa ne intalnim azi aici atatia baieti si intr-un interval de jumatate de ora nu cred ca ne-ar fi iesit". Si probabil avea dreptate. Apoi baietii din Arad, ambele echipe, au luat-o spre Ruschita, iar noi am facut cale intoarsa pe drumul pe care au venit ei.

nu a zis unul din băieți, ci a zis chiar moÂşu' :lol:

 

Cei 3 viteji (multumim pentru aprecieri) Korben Dallas (Nicu a.k.a moÂşu), Cucun (Ovidiu) Âşi Marcel (Marcel) :lol:

 

 

 

Pe drumul de costiÂşe ce duce la... Tăul Ursului (apropos, unde e tăul? :) )

 

 

 

Am coborât spre RuÂşchița, extrem de increzători dupa cei 37 km de forestier (17 corecți Âşi 10+10 din greÂşeală). Surpriza neplăcută a venit foarte repede, când a trebuit să împărțim acelaÂşi drum cu apa

 

 

 

Toți ne intrebam unde au disparut ceilalti 7-8 motocicliÂşti care au plecat cu 10 minute înaintea noastră. Cred că au găsit altă potecă undeva la dreapta spre vf PadeÂş, pentru că altfel îi găseam Âşi pe ei în această albie de pârâu care ar fi trebuit să fie, cred, DJ 684

A trebuit să luptăm puțin cu armăsarii noÂştri care voiau să o ia la vale, dar până la urmă i-am convins să râmână cuminți pe roți

In cele din urmă am dat de celebrul DJ 684 Âşi am ajuns la RuÂşchița

 

 

 

Ce a urmat a fost o răsplată binemeritată pentru îndrăzneala de a provoca Âşi în acelaÂşi timp a respecta muntele, adică un galop de sănătate pe asfalt până acasă - unde am aruncat gunoiul

Era prea frumos acolo sus la Tăul Ursului, prea curat, cei care îÂşi marchează teritoriul pe TransfăgărăÂşan mai au mult de învățat

Foliile de plastic, de aluminiu Âşi alte ambalaje ale civilizației noastre muribunde le-am redat oraÂşului

 

A fost plăcut, a fost inedit

Surpriza unui traseu absolut nou (pentru noi) a fost triplată de întâlnirea cu voi Âşi cu trupa cealaltă. Se pare că ei nu prea vizitează forumul, aÂşa că probabil nu vom Âşti cine au fost

Zona merită tot respectul meu, am simțit că mă întorc cumva acasă, pădurea m-a primit fără să-mi ceară nimic în schimb, m-am simțit dator să o respect Âşi să nu o murdăresc

Pe zi ce trece mă simt tot mai ecologist

Facem un partid verde? :agree:

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis unul din băieți, ci a zis chiar moÂşu' :lol:

 

 

Pe zi ce trece mă simt tot mai ecologist

Facem un partid verde? :agree:

 

Dupa cum am zis acolo mi-am dat seama ca tu esti. Te-am vazut intr-o poza pe transalp.ro :) Si nu esti "mos". Poate doar in sensul acela de "intelepciune".

 

Ecologisti ar trebui sa fim cu totii. Mai ales in locurile acelea inca nemurdarite de trecerea oamenilor.

 

Ma bucur ca ne-am intalnit si cu siguranta ne vom mai revedea... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daaa...frumoase locuri si frumoasa tura...ceva de genul ar trebui repetat cat de curand

Evident

Mai ales ca trebuie sa clarificam ce e cu DJ 684 asta, pe unde merge

Am ramas cu obsesia...

Cred ca de la Tăul Ursului era mai bine să fi mers Âşi noi pe la Vf PadeÂş

de acolo mergeam pe drumul ăla frumos, fără bolovani Âşi torenți

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident

Mai ales ca trebuie sa clarificam ce e cu DJ 684 asta, pe unde merge

Am ramas cu obsesia...

Cred ca de la Tăul Ursului era mai bine să fi mers Âşi noi pe la Vf PadeÂş

de acolo mergeam pe drumul ăla frumos, fără bolovani Âşi torenți

 

Măi tedemistule, mă gândeam eu că-ți vine mintea la cap Âşi te intorci la marea dragoste :) transalpul :agree:

iar călătoria pare să fi fost groyavă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi tedemistule, mă gândeam eu că-ți vine mintea la cap Âşi te intorci la marea dragoste :) transalpul :agree:

Transalpul are un singur defect: îi lipsesc vreo 15-20 căluți

De aia caut Super Tenere, alea au 70 CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu o Super Tenere din '94 parca. Tipu' cere undeva la 1600 negociabil arata ca lumea dar eu nu am incercat-o...

M-ai facut curios

Fa-l si pe respectivul curios, te rog

Si de acum sa trecem pe PM cu asta, sa nu suparam pe cineva :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.... multam ca mi-ai adus aminte. Inca nu am alipit carena :D

Oricum mai e programata una doar ca inca nu e sigura data. Poate o sa mergem pana la Ruschita atunci... mai vedem. Stii ca ce este neprevazut iese cel mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.... multam ca mi-ai adus aminte. Inca nu am alipit carena :grinbandit:

Oricum mai e programata una doar ca inca nu e sigura data. Poate o sa mergem pana la Ruschita atunci... mai vedem. Stii ca ce este neprevazut iese cel mai bine :unsure:

 

Am si eu o poza unde ati fost voi.

post-32607-1253451842_thumb.jpg

post-32607-1253451902_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.... multam ca mi-ai adus aminte. Inca nu am alipit carena :grinbandit:

Oricum mai e programata una doar ca inca nu e sigura data. Poate o sa mergem pana la Ruschita atunci... mai vedem. Stii ca ce este neprevazut iese cel mai bine :unsure:

 

 

Noroc,

 

io cred ca tre sa imi desfac motorul, adica trebuie sigur sa il desfac dar sper sa nu fie nimic grav si sa pot rezolva problema intr-o zi. am venit cu motoru la tm da acum mie frica sa mai merg cu el asa pana acas...nu stiu ce naiba sa fac pt ca aici nu am scule sa ma apuc sa il repar.

 

Mai vb.

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...