Sari la conținut

Vf. Moldoveanu ! Atacat de pe Valea Rea ...


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

hai ma lutzifer, eu am destule poze de acolo, aici cateva si aici mai sunt cateva din iarna problema este ca sunt santzuri acolo unde calca masina cu cele 4 roti, cu moto te poti urca pe marginea santului, masina tre sa intre prin ele si la mijloc loveste in chestiile de pe sub, podea sau ce mai au masinile p-acolo ... Sunt portiuni unde "drumul" a fost spalat de aluviunile cazute de pe vaile alea si sunt pietre mai mici mai mari, dar sti cum e , niciodata nu sti ce gasesti, odata am gasit o avalnsa si drumul era taiat in ea, pur si simplu era o sectiune in avalansa propriuzisa ...

Aha , am ineteles ! mersi ...

 

Vedem noi de ce dam p`acolo :agree: ce surprize apar in cei 40 km de offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta in felul urmator:

 

Noi o sa campam cel mai probabil cat mai aproape de Nucsoara/Slatina ... pe Valea Doamnei. Nu am vrea sa inaintam foarte mult Vineri pe vale pentru ca is sanse destul de mari sa ne intalnim cu Ursul (banuiesc ca nu vrea nimeni). Asa ca Sambata la prima ora (6-7 dimi) trezirea si impachetarea ca sa putem continua drumul pana pe Valea Rea , unde ne lasam motoarele, masina ... si incepem urcarea spre Vf. Moldoveanu. Trebuie sa plecam din timp ca nu stim ce se poate intampla pe traseu si sa ajungem pe ziua jos , ca mai trebuie sa iesim din nou cat mai mult de pe vale pentru a campa undeva Sambata spre Duminica.

Asta cu campatul pe Vale cat mai aproape de civilizatie ne ajuta sa ne gasim mai repede si mai usor.

 

Duminica fiecare o taie acasa pe unde crede ca ii mai bine pentru el. Noi o sa ne intoarcem pe Transfagarasan.

 

Pe mine nu ma intereseaza cate persoane vin , dar aia care vi sa fie bine echipati si pregatiti fizic ca sa nu ne faca probleme pe traseu. Atata tot. Multumesc de intelegere.

Nu ii un traseu simplu , totusi ii cel mai inalt vf. din Romania. Deci rog seriozitate de la toata lumea.

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi am indoielile mele cu lasatul motorului in camp, ma anunt ca prezent. eu pot pleca din bucuresti cam incepand cu ora 17:00

Mesaj completat

nu cunosc prea bine acea parte a bucurestiului, as propune ca loc de intalnire auchan militari(singurul reper pe care il stiu la iesirea catre a1). daca sunteti de acord cu ora, as spune sa stabilim un interval de jum de ora in care sa ne asteptam, intre 16:45 -17:15. anuntati aici alte sugestii , dar ar trebui deja sa batem un pic lucrurile in cuie. daca se stabileste o alta ora, mai devreme, eu pot veni si singur mai tarziu.

 

numarul meu de tel este 0765 27 90 95. viteza de croaziera 120, se poate creste pana la max 150 daca trebuie sau micsora dupa caz

Mesaj completat

aveti grija, va fi foarte frig pe acolo! vara s-a dus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma nu stiu exact cati vin , dar cine vine ne gaseste pe Valea Doamnei pe undeva! Intrebati de noi :cheers: pe vre-un urs :D

 

Eu acuma ma apuc de facut bagaju. Finalu ii 5 pers din Arad. Un TransALP si o masina.

 

Sa ne vedem si sa auzim de bine !

 

bau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma o sa apar si eu. Pogor, ne vedem la Auchan la 17.00, desi e cam mare spatiul acolo, nu stiu unde anume sa ne intalnim. Eu zic cat mai aproape de strada principala. Mai vb maine la telefon cand se apropie ora de plecare.

 

Lutzifer, ne mai sms-uim sau vb daca nu o sa fii pe motor si o sa raspunzi. Daca plecam pe la 17, eu zic ca pe la 19-19.30 cel tarziu o sa trecem de Slatina. Deci fiti si voi cu ochii pe drum, sa nu va ratam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian + Cristina + Marian + Dino

 

din cauze de servici, nu cred ca putem scapa mai devreme de 5-6. daca adaugam si drumul pana acasa si apoi iesirea din bucuresti cred ca vom fi pe autostrada pe la 8 seara. in aceste conditii, cel mai probabil vom pleca sambata, cat mai devreme ( 3-4 dimineata )

 

 

vom fi pe valea doamnei cel tarziu la ora 7.00 sambata dimineata, gata echipati de drum !

 

vreme buna si asfalt uscat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta la urcare :cheers: super usoara urcare pe valea rea noi am urcat in 3,5 ore si am coborat in 3 ore

 

post-25872-1252784856_thumb.jpgpost-25872-1252784870_thumb.jpg

 

 

aventura continua

Mesaj completat

bafta la urcare :cheers: super usoara urcare pe valea rea noi am urcat in 3,5 ore si am coborat in 3 ore

 

post-25872-1252784856_thumb.jpgpost-25872-1252784870_thumb.jpg

 

 

aventura continua

 

sper ca este sigla care am lasato sus dovada ca am trecut pe acolo

 

post-25872-1252785948_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si noi acasa. A fost destul de nasol pentru ca ultimii 100 km de pe Valea Muresului i-am facut pe ploaie si pe bezna. Dar am ajuns cu bine acasa si ne amintim cu placere la aceasta minunata excursie. Multumita vremii bune si a gashtii faine ! :cheers:

 

Binenteles ca mai ii sigla sus :cheers:

 

post-26086-1252877744_thumb.jpg

Mesaj completat

Apropo , am facut un topic pe " imagini calatorii ep 2 roti " cu escursia. AICI voi posta poze , slide , povestire , etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Luni sau marti urmez acelasi traseu! Vin cu Transalpul de pe Transalpina, parchez/campez la stana, urc de dimineata si plec pe Transfagarasan ziua urmatoare, cu o posibila escala pe forestierul de pe Valea Buda (incerc sa vad care e starea lui). Asta daca da Dumnezeu sa mearga totul bine.

 

Cine se mai incumeta?

Editat de adris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...