Sari la conținut

Baza Pt Scaun Din Fibra ...


Shobolanu'
 Share

Postări Recomandate

Meseriashilor, am auzit o faza interesanta. Sunt ceva solutzii sa inmoi cartonul(cardboard), pe care il pui pe cadru shi il indoi in forma care trebuie. Il lashi pana se intareshte dupa care il "ungi " pe fatza shi pe dos cu pasta de fibra de sticla. Cand se intareshte , ai baza pt scaun. Daca are cineva idee exact care este procedeul il rog sa ne "destainuiasca " shi noua.

Merci

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei fibra de sticla vii la tata, ca am lucrat cu fibra si ma cam stiu, chestia cu cartonul n-o stiu, dar ma gindesc ca nu absoarbe pasta ca si materialul de fibra in pus flexibilitatea io da materialul in sine iar cartoul e cam rigid. io am facut asha: am izolat cadru cu banda izolatore (aia pt vopsit nu electrica) si am simplificat forma cu niste bucatzi de carton,daca ai ceva solutzie uleioasa dao pe banda izolatoare sa nu se lipesca fibra de ea, dupa care mi-am mixat pasta si am dat un strat pe ''negativul'' format de cadru. eu am folosit materialul din fibra care arata ca si o tzesatura nu ala care arata ca pisla, trebe sa itzi tai materialul inaite de a te apuca si pt o baza de scaun itzi cam trebuie 7-9 straturi de material, alterneaza pasta si fibra si ai grija sa scotzi tot aerul dintre straturi (cashereazale, daca esti ilustrator nu trebuie sa itzi zic cum se face aia, nu?). lasa sa se ushte peste noapte si dupa ce sa uscat taie-l in forma in care vrei, si pune burete sau izopren pe el. in fibra de sticla nu potzi baga capse ca in plastic deci va trebui sa folosesti nituri (rivets)

daca nu vrei sa folosesti fibra de sticla mai exista un material plastic termoformant cam de 1mm 1,2mm grosime numit KYDEX (se fac teci la pistol si la cutzite din el) dar fiind atat de subtzire ai nevoie de vreo 2 straturi

 

nu este in topic dar asha arata o teaca facuta din kydex de catre subsemnatul

 

 

post-7361-1145415638_thumb.jpg

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee pentru o sha custom: se mixeaza ipsos intr-un lighean, te asezi cu curu pe el si ia forma propriilor buci. Din asta obtii o matrita negativ pe care torni fibra si obtii o baza pentru sha total ergonomica anatomic si personalizata :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu acest mod de a-ti face saua...am niste completari ce cred ca trebuie facute....acea pasta de care vorbesc unii dintre voi este de fapt o rasina poliuretanica sau epoxidica ce se gaseste la policolor bucuresti..si ca acestei rasini, ca sa se intareasca, ii mai trebuie si un intaritor...acela este un peroxid ce se gaseste tot prin bucuresti pe la o firma....iar proportia dintre rasina si peroxid este de 1%.adica la un kg de rasina se pun 10 ml peroxid...daca puneti prea mult peroxid materialul se intareste prea repede si nu poti sa-l ungi pe tesatura de fibra de sticla.....bafta pt cei ce doresc sa construiasca astfel de sei...pt nelamuriri am adresa de mess ca nick-ul de pe forum..motorcycles_die..bafta :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee pentru o sha custom: se mixeaza ipsos intr-un lighean, te asezi cu curu pe el si ia forma propriilor buci. Din asta obtii o matrita negativ pe care torni fibra si obtii o baza pentru sha total ergonomica anatomic si personalizata :angryfire: :angryfire:

 

o sa radetzi dar io am un prieten care si-o facut mulaj asha...... la fatza, nu ma intrebatzi cum o respirat ca nu stiu :hurt:, oricum daca vrei sa faci asha ceva incearca sa folosesti nisip fin ud, amestecat cu aracet diluat in loc de apa, il lasi sa se uste vreo doua zile in soare si bupa aia itzi faci pozitivul pt shaua, avantajul ii ca nisipul nu ''copiaza['' orice denivelare, simplifica forma, io ma pregatesc sa fac asha ceva pt shaua nevestemii, o sa fac poze si ve spun cum iasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne pui poza si cu modelul, sa vedem cat de real a iesit.

 

hahhahahah n-ar fi rau ha? las ca va dau poze cind ii gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi Kata! Aseara am facut baza pt scaun shi arata beton! Astazi o sa o aranjez pe margini shi incep cu izolirul. Arata dementza!

sa fii iubit, nu-i asha ca nu ii mare filozofie?, o poza ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am facut si io baza pt scaunul pasagerului si iata un mic tutorial:

 

1.izolatzi aripa sau cadrul

 

post-7361-1146625886_thumb.jpg

 

2.asta e fibra pe care am folosit-o eu

 

post-7361-1146625942_thumb.jpg

 

3.am taiat materialul inainte de a mixa rashina cu intaritorul (12 straturi de material)

 

post-7361-1146626113_thumb.jpg

 

4.se poate pune otzara de ulei pe banda pt a se putea dezlipi mai ushor cind e uscata fibra

 

post-7361-1146626203_thumb.jpg

 

5.mixatzi rashina cu intaritorul in cantitatzi mici

 

post-7361-1146626266_thumb.jpg

6.primul strat de rashina si primul strat de material

 

post-7361-1146626367_thumb.jpg post-7361-1146626454_thumb.jpg

 

7.se poate alterna fibra pt rezistentza mai mare

 

post-7361-1146626528_thumb.jpg

 

8.avetzi grija sa scoatetzi tot aerul (zonele albe) dintre straturile de fibra, incepetzi din mijloc si lucratzi inspre margini

 

post-7361-1146626606_thumb.jpg post-7361-1146626680_thumb.jpg

9.12 straturi mai tarziu

 

post-7361-1146626744_thumb.jpg

10. 2 ore mai tarziu (si vreo 2 albume Pantera)

 

post-7361-1146626820_thumb.jpg

 

o sa mai pun poze pe parcurs

hai noroc :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...