Sari la conținut

yamaha xj 550


radutu
 Share

Postări Recomandate

Recent am achizitionat o motocicleta cu o luna mai tanara ca mine ea e nascuta in iunie 81 eu in mai,suntem de aceasi varsta.Sunt foarte incantat, este o motocicleta clasica 4 cilindri in line cu 4 carburatoatre 6 trepte de viteza,cu jenti turnate din aluminiu discuri duble pe fata, foarte nervoasa pentru varsta ei.Am mai avut o yamaha virago din 93 si am ales tot o yamaha ( am ramas fidel marcii :D)

post-46618-1254128058_thumb.jpg

post-46618-1254128125_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recent am achizitionat o motocicleta cu o luna mai tanara ca mine ea e nascuta in iunie 81 eu in mai,suntem de aceasi varsta.Sunt foarte incantat, este o motocicleta clasica 4 cilindri in line cu 4 carburatoatre 6 trepte de viteza,cu jenti turnate din aluminiu discuri duble pe fata, foarte nervoasa pentru varsta ei.Am mai avut o yamaha virago din 93 si am ales tot o yamaha ( am ramas fidel marcii :rose:)

 

Arata binisor XJ-ul pt varsta lui. Am avut si eu un XJ 600 din '86, aparent mult imbunatatit fata de XJ 550 si cu putere >. N-as descrie-o ca nervoasa chiar deloc.. dar acum depinde ce intelegi prin asta; daca ai avut virago de 250 e explicabila senzatia. Mie mi s-a parut o moto docila si dupa ce am trecut la ceva mai mare mi se pare mult mai finuta.

S-o folosesti sanatos si multi ani si tie si ei!

 

O poza cu a mea..

 

post-13595-1254329928_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata binisor XJ-ul pt varsta lui. Am avut si eu un XJ 600 din '86, aparent mult imbunatatit fata de XJ 550 si cu putere >. N-as descrie-o ca nervoasa chiar deloc.. dar acum depinde ce intelegi prin asta; daca ai avut virago de 250 e explicabila senzatia. Mie mi s-a parut o moto docila si dupa ce am trecut la ceva mai mare mi se pare mult mai finuta.

S-o folosesti sanatos si multi ani si tie si ei!

 

O poza cu a mea..

 

post-13595-1254329928_thumb.jpg

 

am avut un virago de 535 cc cea cu cardan tragea bine si ea dar asta e mult mai nervoasa adica trage de rupe de la 7000 de ture in sus, in comparatie cu virago.Oricum am auzit ca erau mult mai misto alea de 750 :rose:. In schimb am o mica problema la relanti se aude un rontait :blink: parca ar lovi ceva in capacele alea de pe lateral.O idee ceva........

Editat de radutu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sa te duca mult si bine fara nici o problema! :laugh:

 

Tot ceva in genul asta mi-am luat si eu, ca prima motocicleta: Kawasaki Zephyr, tot 550, tot 4 in linie, etc... Nici ca forma nu difera foarte mult. Doar ca e pustoaica la varsta comparativ cu a ta :laugh: , din '97. Este o placere sa te plimbi cu ea prin oras (sunt subiectiv, stiu).

 

Zilele astea in drum spre munca mi se parea ca parca nu mai merge motocicleta asa bine ca la primele ture. Parca alta era senzatia la accelerare. De fapt ea saraca trage la fel ca atunci cand am luat-o. Deh, incepator fiind am tras de vreo cateva ori de acceleratie in linie dreapta si mi s-a parut ca sunt calare pe racheta :laugh: dar am inceput sa ma obisnuiesc cu ea.

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super misto "baba", my kind of bike, s-o mani sanatos mult si bine!

Eu visez la una de 900 cam din generatia aia.

Astea cam rontaie, dar las-o asa, ca merge bine!

ai si tu dreptate daca merge sa o las asa numai ca am o frica sa nu fie lantul de la distributie,cand se incalzete un pic numai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...