Sari la conținut

Baterie Exide


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Salut, mi -am luat azi o baterie Exide pt Ducati-ul meu si am descoperit ca nu prea gasesti usor centre unde sa o formatez-umplu cu electrolit

 

S-a mai confruntat cineva cu problema asta sau stie cineva unde gasesc un centru de formatare inafara de centrul de la Tineretului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ciudat ca n-a venit cu butoiase cu electrolit.

cit despre formatare, unde scrie ca trebuie formatata? eu am cumparat o yuasa, care avea si instructiuni. zicea asa: torni continutul butoiaselor in baterie, lasi 20 de minute, pui capacele si gata. absolut nimic de formatare.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand aveam Honda (ce vremuri :laugh: :laugh: ) faza cu butoiasu si bateria am facut-o si eu, bateria aia era pe gel ,fara intretinere.

 

Asta pt Ducati e cu acid si cu intretinere cica . Din fericire noi suntem o tara afiliata legislatiei antiterorism si nu livram bateriile astea si acidul aferent de frica Baubau-lui. Procedura zice ca iei bateria si goala si mergi cu ea la un centru de baterii (care evident vinde baterii si se uita la a ta ca la mere stricate :laugh: ) unde ii pui electrolit & shit :)

 

Pe mine tocmai centrele alea ma intereseaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica eu am cumparat o baterie adusa in romania curtoazie a hezbolah si alqaida?

 

Reactia se face in baterie,pana atunci lichidul care vine cu ea e apa chioara (asta in cazul bateriilor pe gel-fara intretinere)

 

A mea e varianta ce necesita acid sau electolit cum se numeste el pompos, de aici si bubele aferente

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic de search pe forum inainte de topic te lamurea ce sa faci si ca nu doar electrolitul te scoate din problema ci si incarcarea propriu-zisa :laugh:

Practic poti incerca la magazine auto/moto sa cumperi electrolit si apoi cu un redresor sa o "formatezi"

Sau poti apela la un service moto sa ti-o incarce si sa ti-o formateze cum trebuie(MyMoto, Motoriders, Suka, Motoadventure, etc.). Vezi ca YB16L-BS (prima litera poate varia de la producator la producator) va trebui sa o ai bine formatata intrucat Ducati e cam "sugativa" la acest capitol.

 

@CalinD -> sunt mai multe tipuri de acumulatori iar tu dai exemplu cu totul altul decat in discutie acum

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixule, mergi in targ si cumpara "lichid electrolit" te costa vreo 18 lei 1l, scoti capacelele de la baterie, umpli bateria cu o seringa pana la gradatii si o pui 12h la incarcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic de search pe forum inainte de topic te lamurea ce sa faci si ca nu doar electrolitul te scoate din problema ci si incarcarea propriu-zisa :laugh:

Practic poti incerca la magazine auto/moto sa cumperi electrolit si apoi cu un redresor sa o "formatezi"

Sau poti apela la un service moto sa ti-o incarce si sa ti-o formateze cum trebuie(MyMoto, Motoriders, Suka, Motoadventure, etc.). Vezi ca YB16L-BS (prima litera poate varia de la producator la producator) va trebui sa o ai bine formatata intrucat Ducati e cam "sugativa" la acest capitol.

 

@CalinD -> sunt mai multe tipuri de acumulatori iar tu dai exemplu cu totul altul decat in discutie acum

 

Am cautat electrolit la 2 magazine de piese auto din zona unde stau si de fiecare data m-am lovit de acelasi raspuns "noi nu tinem asa ceva" . Partea cu incarcatu pe redresor urma sa o fac acasa

 

Pana luni oricum las balta problema din cauza lipsei de timp. Mersi oricum pt raspuns :laugh:

Mesaj completat

Gixule, mergi in targ si cumpara "lichid electrolit" te costa vreo 18 lei 1l, scoti capacelele de la baterie, umpli bateria cu o seringa pana la gradatii si o pui 12h la incarcat.

 

La magazinele "de profil" de la mine din zona n-au asa ceva,zici ca i-am injurat de mama cand i-am intrebat azi :laugh: Luni rezolv sigur problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca in targ la Vitan pe la tarabe sa ti-l vanda la negru, daca ai deja redresor tu. Legal nu mai "e voie" sa se vanda la liber, ca se poate face BUM cu el :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...