Sari la conținut

Cheile Bicazului


C.C.
 Share

Postări Recomandate

Incep prin a saluta pe oricine citeste acest topic. Cum reiese si din titlu am fost weekendul acesta la lacul Rosu . Superb nimic de spus. Dar ca sa stiti nu am ales E 85 ca, cale de deplasare ci am ales ruta cu peisajul cel mai frumos adica Brasov - Ghiorghieni. Sa va spun : Am plecat din imputita noastra capitala din simplul motiv ca ma plictisem crunt si ca urma weekendu, si cum eu nu prea am toata tigla pe casa vineri noapte pe la ora 22 m-am hotarat sa plec undeva si nu stiam unde. Cum nu am prieteni cu motoare si sincer imi este cam frica sa iau la drum lung pe cineva in spate am plecat singur. Asa ca pe la ora 23 paraseam capitala pe 2 roti. Sincer m-a cam enervat DN 1 ca trebuia sa merg incetisor si eu ma grabem sa ajung ca sa o prind pe Ana Lesco care urma sa sustina un concert in Piata Sfatului (logica ca nu am ajuns la timp a si ea oricum il sustinuse cu mult timp inainte :baldy: ) In Ploiesti am oprit la (esenta miscarii) scriu asa ca sa nu fac publicitate gratuita si am facut plinul si calului si calaretului, amandoi insetati De atata sete cata am avut la iesire din Ploiesti hop nenea Garcea imi flutura arcusul in fata si ma anunta foarte respectos ca am fost inregistrat de aparatul radar :) . Ii explic eu ca manzul a fost de vina si nu eu si ca daca poate sa ii dea lui amenda nu mie care doar ma tin de el :nono: Trecand peste detaliile inutile il scutesc de a zgaria procesul verbal si dau bice :lol: dar cu grija. Pe la ora 2 sau 2.30 citesc pe un indicator Brasov. Eram fericit nevoie mare ca am ajuns ca de turturii de la nas nu mi-ii spargeai nici cu picamarul :) In Bv trag la o prietena cu care am stat la povestit pana pe la 6.00 cand ajutat si de o tuiculita de Buzau (tuica de prune cu petale de trandafir s-au topit si turturii. La 9 eram in piciare gata sa sar pe cal cand suna telefonul si primesc vestea ca din Bucuresti 5 prieteni pleaca cu conserva la Lacul Rosu ( veste care m-a pus pe jar ). Pe la 12 ajung in Piata sfatului bla, bla, bla................neinteresant ce era pe acolo asa ca m-am hotarat sa plec la Lacul Rosu. Zis si facut. Incalec si bice la greu. Pe Sfantu Gheorge il depasesc dupa 30 de min iar miercurea ciu apare in zare dupa inca 1 ora. Peisajul mirific, iarba cruda si copacii imfloriti in combinatie cu drumul serpuitor m-au facut sa ma opresc peste tot : Lacul Sf. Ana , Baile Tusnad si la toate carciumile care aveau si terasa. E si din momentul in care am descifrat pe o tabla indoita si ruginita " Miercurea Ciuc" a inceput calvarul :) Mai fratilor groapa langa gtoapa sant langa sant sosea decopertata :what: nisip praf la greu :ok: si gropi ........................ ;) de mi-a sarit si cablul de kilonetraj din bord din cauza lor :crack: . Din momentul ala nu m-a mai furat peisajul, imi doream doar sa ajung mai repede ca sa nu ma prinda noaptea. Logica ca nu a iesit cum am vrut pentru ca dupa Ghiorghieni drumul era de doua ori mai spart si mai violat . Cand am ajuns la destinatie jarul era facut si pe un gratar ciripeau niste copane de pescarus :eek: . Normal ca am umplut tolba repede si am varsat pana pe la 2 in ia vin la greu :baldy: . A doua zi cine se vaita pe malul baltii cu copaci pietrificati ca il doare banita ? Nimeni altu in afara de mine a un pic si Sorin :lol: In rest toate bune si frumoase.Pe la amiaza incalec pe manz si purcedem spre capitala ca de maine adica azi cred ca Vama Veche scrie pe mine . La intoarcere am trecut prin cheile Bicazului zona superba pe care am colindat-o la relanti, Piatra Neamt , Bacau, Focsani, Buzau, Urziceni, si finish (Bucuresti ). E cam asta a fost prima mea iesire de anvergura cu murgul pe 2006.

Bilantul e urmatorul : 900 km - 150 Ron ; Plamani oxigenati ; Sange in alchool si 1 briceag ( suvenir de la balta rosie)

 

Pe viitor astept si alti calareti sa m-i se alture sau invers astept invitatii ca daca e weekend si pe deasupra mai e si frumos merg oriunde in tara asta. Si ca sa ma credeti pe cuvant ma puteti gasi la : 0729.421.281 sau costin_coman@yahoo.co.uk.

 

Va salut si sa ne auzim cu bine :baldy: .

post-9800-1146437938_thumb.jpg

post-9800-1146437985_thumb.jpg

post-9800-1146438119_thumb.jpg

post-9800-1146438153_thumb.jpg

post-9800-1146438165_thumb.jpg

post-9800-1146438193_thumb.jpg

post-9800-1146438296_thumb.jpg

post-9800-1146438319_thumb.jpg

post-9800-1146438406_thumb.jpg

post-9800-1146438429_thumb.jpg

post-9800-1146438461_thumb.jpg

post-9800-1146438501_thumb.jpg

post-9800-1146438528_thumb.jpg

post-9800-1146438583_thumb.jpg

post-9800-1146438599_thumb.jpg

post-9800-1146439027_thumb.jpg

post-9800-1146439041_thumb.jpg

post-9800-1146439066_thumb.jpg

Editat de C.C.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors si eu dintr-o excursie prin aceleasi locuri.Din pacate nu cu motorul ci cu caruta caci pe langa nevasta au mai fost si fiica-mea si finutul meu.I-ai prins la Lacul Rosu pe ungurii aia ? Mama ce motoare aveau!

In privinta drumului am zis ca nu e adevarat.Era ca dupa razboi.Tot judetul Harghita e de evitat.In Miercurea Ciuc totul e numai gauri.Cat de grea o fi fost iarna si cat de multa sare or fi aruncat pe jos , totusi a inceput luna mai si e de neimaginat asa ceva.Ma indoiesc ca o sa am curaj sa merg la intrunire la Gheorghieni pe drumurile astea!

In rest, peisaje superbe , vreme frumoasa , dar putine motociclete intalnite in drum.Probabil majoritatea au plecat la mare.

Doamne ce ma mananca palma! Weekend-ul viitor este doar al meu! Si doar pt. motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors si eu dintr-o excursie prin aceleasi locuri.Din pacate nu cu motorul ci cu caruta caci pe langa nevasta au mai fost si fiica-mea si finutul meu.I-ai prins la Lacul Rosu pe ungurii aia ? Mama ce motoare aveau!

In privinta drumului am zis ca nu e adevarat.Era ca dupa razboi.Tot judetul Harghita e de evitat.In Miercurea Ciuc totul e numai gauri.Cat de grea o fi fost iarna si cat de multa sare or fi aruncat pe jos , totusi a inceput luna mai si e de neimaginat asa ceva.Ma indoiesc ca o sa am curaj sa merg la intrunire la Gheorghieni pe drumurile astea!

In rest, peisaje superbe , vreme frumoasa , dar putine motociclete intalnite in drum.Probabil majoritatea au plecat la mare.

Doamne ce ma mananca palma! Weekend-ul viitor este doar al meu! Si doar pt. motor.

 

Pai scrie cam ce idei ai pentru weekendul viitor ca poate te insotesc. Eu ma gandeam sa ma duc pana la Sighisoara, sau daca nu pana la Tg. Neamt asta in functie de ce afisaza astia pe www.inmh.ro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...