Sari la conținut

Rarau - Giumalau


GDan
 Share

Postări Recomandate

Fiindca iarna bate serios la usa, am hotarit sa profitam de frumusetea peisajului de toamna si sa facem o plimbare prin munti.

Dupa o saptamina de schitat trasee, pe harta, am hotarit:

- cazare in Pojorita

- ziua 1 - Giumalau

- ziua 2 - Rarau

 

Cum socoteala de acasa nu se prea potriveste in teren, dupa o incercare nereusita de a urca pe Giumalau din Pojorita, ne-am multumit cu Raraul si Pietrele Doamnei in prima zi.

Duminica de dimineatza tare, am incarcat remorcile si am plecat in Vatra Dornei, de unde am urcat pe Giumalau.

 

Pot spune doar ca a fost SUPERB.

Restul in fotografii...

 

DSC02521.jpg

DSC02523.jpg

DSC02525.jpg

DSC02529.jpg

DSC02531.jpg

DSC02534.jpg

DSC02536.jpg

DSC02543.jpg

DSC02548.jpg

DSC02549.jpg

DSC02559.jpg

DSC02563.jpg

DSC02565.jpg

DSC02566.jpg

DSC02586.jpg

DSC02574.jpg

DSC02588.jpg

DSC02577.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daneeee.... deja is cu unghia trecuta de aorta...... :P

 

 

Da, te cred. Pina si eu ma oftic ca e gata plimbarea.

Frumoase locuri mai sunt si in tara asta. Trebuie doar descoperite.

Mesaj completat

super tare tura

 

vara oare bagam si noi animalele pe acolo?

 

adica sa fie uscat

 

Pe unde am fost noi, fara nici o problema. Mai putin de la cabana Giumalau pina la cruce, desi daca ai putin curaj, merge si cu GS-ul.

Mesaj completat

Frumoase poze.La mai mare. :P :kiss:

 

 

Multumim frumos. Vom mai incerca.

Mesaj completat

bravo domnilor! frumoasa zona!

 

Da, intr-adevar foarte frumoasa si accesibila.

Si nu in ultimul rind aproape de casa (a noastra).

Mesaj completat

Băăăăăăi... antipaticilor!

 

 

Ce sa faci...? Nu poti fi pe placul tuturor.

Mesaj completat

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rutele GPS si Google Earth ale celor doua trasee: http://dl.transfer.ro/Rarau_-_Giumalau-830c27ec6.rar

 

post-23835-1257229345_thumb.jpg

 

Traseul din Pojorita spre Rarau este accesibil tuturor tipurilor de motor. Este un drum practicabil chiar si cu masina, chiar daca pe alocuri mai sunt lucrari.

Cele doua "ramuri" spre Giumalau, reprezinta cele doua incercari nereusite de a urca din Pojorita.

"Ramura" nr. 2 se poate face usor cu motoare enduro mici pina in punctul de capat. De acolo urmeaza o rampa foarte abrupta si datorita pietrelor de dimensiuni mari, este foarte greu de urcat chiar si cu cele mici. Cel putin noi nu am reusit. ATV-urile urca foarte greu cu 4X4.

 

post-23835-1257229706_thumb.jpg

 

Traseul din Vatra Dornei spre Giumalau, asa cum este reprezentat pe harta, este un drum forestier accesibil si motoarelor enduro mari pina in punctul 2. Acolo urcarea devine mai dificila. Insa, dupa cum i-am vazut pe Daniel (Dominator) si pe Jak ei nu vor avea nici o problema sa ajunga pina la crucea de pe Giumalau.

Din punctul 3 traseul e foarte usor, pe platou, pina la cabana. De la cabana se ajunge foarte usor pina sus la cruce, cu motoarele mici.

Repet, cei experimentati pot urca si cu cele mari.

De la cabana pina in Vatra Dornei traseul este un drum forestier foarte accesibil.

Pe malul Bistritei, din localitatea Rusca, am ales sa mergem prin sate pentru a nu uza cauciucurile pe asfalt. Deasemenea drumul este foarte accesibil.

 

Punctul 1 de plecare, este situat la inceputul drumului forestier si este un loc unde pot fi lasate in siguranta si gratuit, masinile cu remorci, daca este cazul.

 

Se pare ca vremea se va mai incalzi, ceea ce inseamna ca inca mai este timp pentru reluarea traseelor.

 

Numai bine.

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...