Sari la conținut

Etz 250-251


fricz-ko
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Am un etz 251, acum fac rodajul si am dat mai multa benzina sa papa, si sa nu faca probleme. Dar acum am scos un scor de circa 6 litri, pe care ma nerveaza.

Va rog sa-mi spuneti ETZ-ul vostru:

 

1: cam cat mananca??

 

2: ce jigloare folositi, (si de unde ati luat) ??

 

3: rodaj cam cate km ati facut???

 

Merci :moto:

Editat de fricz-ko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu - la mers linstit in ORAS imi lua cam 3 - 3,5 %. La drum lung imi lua in medie 3,5 -3,8 % Io nu i-am dat in goarna decat anul trecut - atunci nu i-am mai facut consumul. Nu a fost cazu de rodaj, setu avea 5 ani cand l-am luat si a mai tinut la mine inca 6 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebare! Nici eu nu sunt in clar la faza cu rodajul ptr si si eu sunt cam in aceeasi situatie! Cati km trebuie facuti ptr rodaj! Cu privire la consum si eu cred ca stau cam prost! Mie imi i-a cam 4,5-5%! Deci ... hab nam! Sper sa primesti un rasp! Asfalt uscat!

 

 

Salve si numai bine :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am un etz 251, acum fac rodajul si am dat mai multa benzina sa papa, si sa nu faca probleme. Dar acum am scos un scor de circa 6 litri, pe care ma nerveaza.

Va rog sa-mi spuneti ETZ-ul vostru:

 

1: cam cat mananca??

 

2: ce jigloare folositi, (si de unde ati luat) ??

 

3: rodaj cam cate km ati facut???

 

Merci :ok:

 

1.La dat in gura poa' sa consume aproape 6

dar la mers normal ceva sub 5.

2. Nu cred ca, cu jigleorul e problema ci cu siblerul .... regleaza-l sa stea cat mai jos (adica ultima liniuta

de sus) , e "cuiul" ala lung de iese o data cu partea de sus a carb.

Cam acolo e buba in genere....

3. La astea mai e o chestie ... cu cat dai consumul mai mic si ungerea are de suferit.

4. Io zic ca daca ai rabdare sa faci 2000 km. cu el e arhisuficient ... daca nu macar 1000 (si nu micsora consumul decat dupa rodaj) :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.La dat in gura poa' sa consume aproape 6

dar la mers normal ceva sub 5.

2. Nu cred ca, cu jigleorul e problema ci cu siblerul .... regleaza-l sa stea cat mai jos (adica ultima liniuta

de sus) , e "cuiul" ala lung de iese o data cu partea de sus a carb.

Cam acolo e buba in genere....

3. La astea mai e o chestie ... cu cat dai consumul mai mic si ungerea are de suferit.

4. Io zic ca daca ai rabdare sa faci 2000 km. cu el e arhisuficient ... daca nu macar 1000 (si nu micsora consumul decat dupa rodaj) :blink:

 

Oricum nu l-am dat gura, am circulat maxim 4500 spre deal.

In rodaj e mare buba daca ma duc cu doua persoane???

Meciiii B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primit PM B) , uitate-ma aici.

 

1. Acum 3 saptamani am facut un drum de 35km + 35 km (dus-intors) si am dat cat putea din esapament. Unde am putut am dat cu maxim, adica 120 km/h (cel putin asta indica ceasul). Consumul a iesit la 4,4 litri la suta.

Insa, in oras, cred ca consumul e pe undeva intre 4,5-5,5.

 

2. Jiclor? Nu stiu...145? A mea ETZ251 are carb de 250. Odata mi-a dat cineva un carb de 251 si cu ala demara net superior fata cu asta carb de 250.

 

3. Rodajul eu am facut asa: fiind faptul ca circul aproape in fiecare zi a sezonului (martie-decembrie), intr-adevar mai ales in oras, rodajul a durat aproape un sezon. Deci, nu pot sa ma pronunt in kilometri, dar iarna trecuta am facut RK, si de martie incepand rodajul abia pe la august am inceput sa simt ca motorasul incepe sa traga din ce in ce mai bine. Pana august nu avea putere k lumea si nici nu se tura asa de usor la acceleratie in gol.

 

Sper, ca am fost de folos.

 

SzĂĄraz utat!

Editat de Miki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei rodaj cat de cat corect, baga benzin mult si vino pana la Arad si inapoi

la Arad iti dau eu berea, ca sa ai racire :blink:

serios, daca vrei sa-i faci un rodaj ca lumea, cel mai bun este drumul intins, ca sa ai racire cum trebuie, o viteza decenta (80 - 100) si o singura persoana

si mai uita-te si aici http://www.ostschrauber.josefscholz.de/Doku/15/15.html#a12

dupa un drum de 7-800 km, motorul e suficient de rodat ca sa poti face giumbuslucuri cu el B)

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei rodaj cat de cat corect, baga benzin mult si vino pana la Arad si inapoi

la Arad iti dau eu berea, ca sa ai racire :lol:

serios, daca vrei sa-i faci un rodaj ca lumea, cel mai bun este drumul intins, ca sa ai racire cum trebuie, o viteza decenta (80 - 100) si o singura persoana

si mai uita-te si aici http://www.ostschrauber.josefscholz.de/Doku/15/15.html#a12

dupa un drum de 7-800 km, motorul e suficient de rodat ca sa poti face giumbuslucuri cu el B)

 

 

Merci pt sfaturi si invitatie, dar cred ca rodaj pana Arad si inapoi o sa fac cu simsonica cand o sa fie in stare.

:blink:

Acum sunt in jur de 700 km si vreau sa aduc la Cluj. Defapt asta m-a interesat ca pot sa fur din benzina la drum lung, sau mai sanatos daca las sa papa asa mult. :lol:

Editat de fricz-ko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...