Sari la conținut

Route de Grandes Alpes


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Anul asta mare lucru n-am facut motociclistic vorbind, din varii motive.

La anul am pe lista ruta de mai sus. Daca mai doreste cineva e binevenit. Si Vlad, khk organizeaza tura asta dar in Iunie parca. Eu nu o organizez o parcurg doar, in luna Iulie, eventual legata cu intalnirea de la Garmisch.

Pentru cei interesati va spun cum merg eu. Am un plan, o ruta oarecare. Construiesc in avans rute Garmin sa nu orbecai. Verific in Google Earth sa fie practicabile sa nu ma trezesc in pustiu (mi s-a intamplat). Locurile de dormit si km/zi nu sunt batuti in cuie. Merg cat pot, ma opresc cand am chef. Am mai fost prin Alpi, sunt obisnuit, nu trebuie cazare rezervata in avans. Daca am suspiciuni ca ar putea fi o problema ma opresc, scot un laptop si rezerv la booking.com. Nu dorm la cort, nici in chestii mizere dar nici nu caut 5* in munti. Orice pensiune decenta si curata e ok, preferabil sa aiba restaurant astfel incat sa te umpli de beri inainte de culcare. Din experienta mea o distanta de cca 6-700 km/zi e optima, mai putin in munti - cca 3-400. Fac in asa fel incat sa intru in Ro Duminica dimineata din motive de trafic. Mi-e sila de mor de drumul de intoarcere, mai ales Arad-Deva si Valea Oltului. Excursia ar dura max 2 sapt, la intoarcere se poate veni pe mai multe rute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos ce vrei sa faci.

Eu vreau sa-mi aduc mobra in Olanda la anu', candva si nu am de gand sa ajung direct, in 2 zile.

Pe unde vrei sa ajungi pe Route des Grandes Alpes? Poate mergem macar o bucata de drum impreuna. Vrei sa-l parcurgi de la sud la nord sau invers? In cate zile vrei sa faci exclusiv Route des Grandes Alpes (din cate am vazut are cam 1000 km)

Ce-i drept, ce m-am gandit eu nu prea se pupa cu planul tau, dar ... cine stie?

Eu ma gandisem sa-mi leg drumul de un motogp (brno, mugello, le mans sau sachsenring - in functie de data si traseul final)

Traseul la care m-am gandit eu s-ar intersecta cu al tau intre Chamonix Mt. Blanc si Geneva si ma gandisem sa ma opresc in Tirol unde sunt vreo 3 sosele super (Hochalpenstrasse). De acolo prin Italia si Elvetia, pana la Chamonix: Innsbruck- Vipiteno-Jaufenpass-Merano-Paso di Stelvio-Paso di Bernina- St. Moritz-Paso del S. Bernadino-Paso del S. Gottardo, apoi pe Rhone pana la Martigny si in final Chamonix.

De la Chamonix ma mai opresc la Paris, iar apoi acasa in Olanda.

 

In Tirol, pe Hochalpenstrasse, am fost asta vara cu masina si este minunat - de fapt sunt cateva drumuri care urca pana pe la 2000 m, asfalt perfect, peisaj ... ce sa mai zic... mai bine vezi poze si filmuletze:

 

http://picasaweb.google.com/dudus.dumitres...DrumuriDeMobre#

 

Despre ce e vorba in Paso di Stelvio si Paso del S. Bernadini am vazut intr-o emisiune Top Gear si am ramas masca. Link-uri:

 

http://www.youtube.com/watch?v=t1agkVzgXFA

 

Ca si tine, nici eu nu am de gand sa planific detalii, ci sa fac un drum super si tot la 2 saptamani m-am gandit.

Problema e ca s-ar putea sa fie cam lung daca le lipim - ce vreau eu are vreo 2500 km + 1000 (Route des Grandes Alpes) + intors fiecare pe la cashile lui = minim 5000 km :laugh:

 

Daca reusim sa ne combinam cumva - bine, daca nu, o sa fac un topic separat si fiecare cu drumul lui. Mai vrea careva sa vina - bine, nu vrea - la fel de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma duc direct ma duc la geneva in 3 zile, daca plec de la garmisch idem ajung de acolo intr-o zi. am fost in toate locurile mentionate de tine, acum merg strict pe ruta aia de la geneva la menton, apoi ma intorc pe coasta, probabil o iau spre milano si mai vad pe urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur si pt tine si pt mine - daca nu te deranjeaza o sa-ti pun niste intrebari despre drum, in special despre alea care-s cu galben pe harta. Din experienta mea calitatea asfaltului e f buna, dar nu mi-ar strica parerea cuiva care a fost fix pe drumurile alea.

Intalnirea de la Garmisch pe ce data e?

Daca ajung cu mobra in Olanda inainte de iulie poate vin si eu si ne intalnim unde vrei tu sa incepi. Daca plec dimineata ajung seara la Geneva.

Nu stiu cand aduc mobra asa ca fa-ti tu programul cum vrei si daca o fi sa fie iti dau un semn pe forum sau PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garmisch a fost pe iul 3-6 anul asta. asa e in fiecare an, la inceputul lui iulie. drumurile prin pasuri sunt practicabile cu motorul. te poti uita in google earth sau google maps sa le vezi.

Mesaj completat

am dat jos de pe net ruta pt garmin. are 700 si ceva km si drumul e in mare parte dificil, cred ca sunt necesare 3 zile. care ati fost, cat dureaza de parcurs lejer, cu pasager, mers max 6-8h/zi? strict de sus de la lac pana la menton.

Mesaj completat

se poate da jos de aici. atentie pare un log, in unele locuri ruta intra in orase care ar putea fi evitate, ca si cum cineva le-a vizitat. in alte parti ruta nu se suprapune cu drumul in google earth, astea sunt cele mai nasoale aberatii te pot trimite in pustiu, eu verific pas cu pas rutele in zone periculoase sau necunoscute.

http://www.marcarine.be/roadbooks/detail.php?rbid=176

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, uite aici un site cu destula informatie, inclusiv cazare pe drum. Mi-a placut cum e organizat.

http://www.grande-traversee-alpes.com/je-v...ndes-alpes.html

In vara am de gand, impreuna cu un prieten sa facem tura asta. Tot prin iunie. Poate ne combinam si facem tura impreuna. Nu pot sa bat in cuie perioada, dar cred ca daca discutam din timp ne putem corela. Nu avem BMW-uri dar cred ca facem fata, eu cu Varadero si el cu V-Strom-ul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg in iulie nu in iunie. si varadero si v-strom-ul sunt mai potrivite decat ce am eu pt drumul asta. nu e problema de cazare in alpi nicaieri. multumesc pentru link, am sa ma uit. putem merge impreuna daca vreti si aveti experienta necesara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg in iulie nu in iunie. si varadero si v-strom-ul sunt mai potrivite decat ce am eu pt drumul asta. nu e problema de cazare in alpi nicaieri. multumesc pentru link, am sa ma uit. putem merge impreuna daca vreti si aveti experienta necesara.

scuze pt perioada, de iulie voiam sa vb si eu. de experienta nu se pune problema, am facut drumuri destule. in 2007 in turcia si grecia, in 2008 in cehia, in 2009 in austria, un tur al alpilor, si o tura mai mica in grecia. vorbim. salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok atunci putem merge. eu pot pleca in jur de 15 iulie, nu mai dau pe la garmisch, nu am cum. 3 zile pana la geneva, 3 la vale, vreo 3 pe coasta de azur, inca vreo 3 inapoi. max 2 sapt, mai mult nu pot lipsi. daca totul merge snur putem merge 1-2 zile in dolomiti si urcam prin brenner catre innsbruck pe urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, uite aici un site cu destula informatie, inclusiv cazare pe drum. Mi-a placut cum e organizat.

http://www.grande-traversee-alpes.com/je-v...ndes-alpes.html

In vara am de gand, impreuna cu un prieten sa facem tura asta. Tot prin iunie. Poate ne combinam si facem tura impreuna. Nu pot sa bat in cuie perioada, dar cred ca daca discutam din timp ne putem corela. Nu avem BMW-uri dar cred ca facem fata, eu cu Varadero si el cu V-Strom-ul lui.

salut. linkul tau nu merge. poate mai incerci o data. sunt si eu interesat de asa o excursie, dar e posibil s-o fac singur, daca o sa am timp si bani vreodata, asa ca arunc un ochi si pe topicul vostru si daca n-o fi cu suparare, va mai intreb una alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok atunci putem merge. eu pot pleca in jur de 15 iulie, nu mai dau pe la garmisch, nu am cum. 3 zile pana la geneva, 3 la vale, vreo 3 pe coasta de azur, inca vreo 3 inapoi. max 2 sapt, mai mult nu pot lipsi. daca totul merge snur putem merge 1-2 zile in dolomiti si urcam prin brenner catre innsbruck pe urma.

dupa cum mi-am facut programul, in principiu, ar fi perioada 17.07 - 31.07, cam asa. asta inseamna 2 saptamani. oricum, pastram legatura, pana atunci mai e mult, cine stie ce se mai intampla. pana atunci, iti urez un sfarsit de an cat mai fericit si un an nou cu toate cele bune si cu multi km pe moto. LA MULTI ANI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...