Sari la conținut

bucuresti - belogradchik


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare tuturor,

 

propun excursie sambata 14 noiembrie, bucuresti - belogradchik (bulgaria), excursie de 1 zi.

 

Obiective de vizitat : stancile de la belogradchiks si fortareata belogradchik

pestera magura ( 18 km depaaartare de belogradchik, are picturi preistorice,,,)

fortareata medievala baba vida din orasul vidin

 

traseul ar fi bucuresti - pitesti - craiova - calafat - vidin - belogradchik , 760 km dus intors, rotund sa zicem 800 km

 

viteza : 70 - 130 km/h

 

plecarea sambata dimineata la 07 00 de la mc donalds langa metro militari

 

cateva poze , de pe net ca eu n-am ajuns pe acolo,,,

 

 

Mesaj completat

alte info legate de pestara

Mesaj completat

prin zona

post-45187-1258038072_thumb.jpg

post-45187-1258038287_thumb.jpg

post-45187-1258038367_thumb.jpg

post-45187-1258038626_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

propun excursie sambata 14 noiembrie, bucuresti - belogradchik (bulgaria), excursie de 1 zi.

 

Obiective de vizitat : stancile de la belogradchiks si fortareata belogradchik

pestera magura ( 18 km depaaartare de belogradchik, are picturi preistorice,,,)

fortareata medievala baba vida din orasul vidin

 

traseul ar fi bucuresti - pitesti - craiova - calafat - vidin - belogradchik , 760 km dus intors, rotund sa zicem 800 km

 

viteza : 70 - 130 km/h

 

plecarea sambata dimineata la 07 00 de la mc donalds langa metro militari

 

cateva poze , de pe net ca eu n-am ajuns pe acolo,,,

 

 

Mesaj completat

alte info legate de pestara

Mesaj completat

prin zona

 

 

 

cam mult 800 km intr-o zi de toamna tarzie cand se intuneca la 17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mergi singur sau cu inca o moto nu va fi o prob

daca faci grup mai mare o sa ai intarzieri pe traseu

 

oricum, pleaca devreme sa ai cat mai multa lumina pe drum

 

si 200 de km sunt soft de autostrada deci

raman undeva la 600 pt ziua aia de avut grija la drum

 

bafta

si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate face tura fara probleme,,,nu ploua, deci vremea este ok,

 

voi pleca mai devreme, intr-adevar e mai bine

 

la intoarcere, am avantajul autostrazii

 

mi-ar placea totusi sa mi se alature cineva, macar unul,,,

 

daca nu, singur, de nebun,,,ca e bine si asa,,,

 

ai totusi niste avantaje cand mergi singur :mergi in ritmul tau, pauze cum vrei, cate vrei etc

 

nu zic ca excursiile in grup nu sunt mai frumoase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant traseu, daca era in vara nu ratam.

Mai ales ca daca nu stii zona Vidin e romaneasca, mai nou au si scoli romanesti, opream intr-un sat acolo si eram eroi locali, pasaret una alta.

Hai vedem poate pana maine devreme ma hotarasc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideia nu e rea dar zic sa lasi traseul asta pentru la vara Amigo... :crack:

 

la vara alte trasee,,,, gandeste-te ca nu te mai intalnesti cu vreme ca asta pana la primavara,,,

de cand am citit topicurile lui bizonu si lui ianachim ( care sunt si "lupi singuratici") parca am luat-o razna,,,asa imi spune nevasta-mea, care inca ma tolereaza cu excursiile mele. Nu vreau sa spun ca ma compar cu ei , numai ca ei mi-au deschis apetitul pt calatorii lungi de unul singur. Am facut bucuresti - kalambaka dintr-o bucata pe vreme naspa rau, si simt ca am trecut hopul, am luat si eu curaj de la ei. Daca citesti cu atentie ce-au scris ei , realizezi ca maine eu sunt privilegiat sa merg pe o vreme ca asta.

 

 

Foarte interesant traseu, daca era in vara nu ratam.

Mai ales ca daca nu stii zona Vidin e romaneasca, mai nou au si scoli romanesti, opream intr-un sat acolo si eram eroi locali, pasaret una alta.

Hai vedem poate pana maine devreme ma hotarasc.

 

spre rusinea mea nu stiam ca zona e romaneasca, l-am intrebat pe tata (care stie istorie) si mi-a povestit cate ceva,,,

locatia am ales-o de pe net, mi-au placut locurile,,,

urmez "sfatul batranilor" :) si plec mai devreme de acasa , la 05 00, asta inseamna ca la 05 30 sunt la mc donalds , langa metro militari

daca te hotaresti iti las telefonul meu 0722564401 marius

 

stie careva cum sta treaba cu schimbatul banilor la calafat ? sau sa cumpar leva din craiova ? am pe card bani, dar vreau si ceva cash,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat

eu unul as face urmatorul traseu

bucuresti

alexandria

turnu magurele

corabia

dabuleni

bechet

calafat vidin

 

pt ca e mai scurt si nu te mai vajaie vantul aiurea pe autostrada

 

bafta si drum bun

 

 

si noi vom fi prin bulgaria dar merg cu 2 >>>babe?? si o dam mai scurt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat

eu unul as face urmatorul traseu

bucuresti

alexandria

turnu magurele

corabia

dabuleni

bechet

calafat vidin

 

pt ca e mai scurt si nu te mai vajaie vantul aiurea pe autostrada

 

bafta si drum bun

 

 

si noi vom fi prin bulgaria dar merg cu 2 >>>babe?? si o dam mai scurt

 

 

offtopic- ce bg mai bagati ?:crack: ca eu maine m as baga pe o "gabrovo - shipca"

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat

eu unul as face urmatorul traseu

bucuresti

alexandria

turnu magurele

corabia

dabuleni

bechet

calafat vidin

 

pt ca e mai scurt si nu te mai vajaie vantul aiurea pe autostrada

 

bafta si drum bun

 

 

si noi vom fi prin bulgaria dar merg cu 2 >>>babe?? si o dam mai scurt

[/quot

 

pai e drumul cam naspa pe acolo, am fost vata, drumul prost, numai daca nu l-au reparat intre timp,,,

 

 

m-am gandit si la shipca pt wk asta,,,ha ha ha

 

 

si mai vreau la bulgari anul asta, este un loc pe coasta frumos, kamen bryag, intre shabla si kavarna, fac topic si vedem ce iese,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi vom fi prin bulgaria dar merg cu 2 >>>babe?? si o dam mai scurt

[/quot

 

pai e drumul cam naspa pe acolo, am fost vata, drumul prost, numai daca nu l-au reparat intre timp,,,

 

 

m-am gandit si la shipca pt wk asta,,,ha ha ha

 

 

si mai vreau la bulgari anul asta, este un loc pe coasta frumos, kamen bryag, intre shabla si kavarna, fac topic si vedem ce iese,,,

 

 

i'm in :crack:

doar nu maine ca maine..am ales:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu ma astepta, sunt prea obosit sa fac drumul asta, saptamana trecuta am facut Varna. Drum bun Marius! Parerea mea e sa tragi peste noapte acolo si te intorci poimaine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu ma astepta, sunt prea obosit sa fac drumul asta, saptamana trecuta am facut Varna. Drum bun Marius! Parerea mea e sa tragi peste noapte acolo si te intorci poimaine.

 

 

ok, nici o problema,,,

 

nu pot ramane peste noapte, din motive de nevasta si copil...

 

vreme buna tuturor maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, nici o problema,,,

 

nu pot ramane peste noapte, din motive de nevasta si copil...

 

vreme buna tuturor maine

Pai tocmai din motive de nevasta si copil ar fi bine sa innoptezi acolo! Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

excursia a fost asa:

 

Am plecat de acasa sambata la 05 00, pe ruta buc-pitesti-craiova-calafat-vidin-belogradchik apoi dimovo- pestera magura apoi acasa pe acelasi traseu

Pe autostrada a fost cam naspa la maini, din cauza frigului. Am facut opriri foarte scurte cam la fiecare 30 km, jos de pe motor, incalzit mainile la gazele de esapament si plecat mai departe . Metoda functioneaza foarte bine, o recomand tuturor. Drumul a fost pustiu de la buc pana la calafat. La bulgari, cum se stie deja, trafic redus. Am ajuns la Calafat pe la 10 30. M-am oprit la o terasa si am intrebat doi tipi unde este podul, ca vreau sa traversez la bulgari .

Se uita unul la altul zambind,,,

Podul ?? Pai mai bine traversezi cu feribotul, daca nu vrei sa astepti terminarea podului,,,inca se lucreaza la el,,,

Pai stai dom le ca am vazut pe net podul la calafat, intre Ro si Blg nu e pod ?? eu m-am uitat la asta cateva clipe :

si m-a indus in eroare,,, apa aia care luceste in rasarit de soare, era o vrajeala de fapt,,,

In fine, am luat feribotul ca pod nu era pod intr-adevar. 20 ron sau 6 euro motoreta cu motociclistul,,,face cam 20 min pana dincolo.

Pe la 12 30 am ajuns la belogradchik . Trebuie sa intrebi de Kaleto ca altfel se uita cam chioras la tine daca le zici de " belogradchik fortress".

Intrarea 4 leva si pozatul 10 leva. De sus ai panorama frumoasa asupra zonei.

Pe la 15 00 am ajuns la pestara magura. 5 leva intrarea, frumoasa rau de tot. Si mare, cu o structura foarte variata, trebuie sa fie raiul fotografilor acolo, ca eu nu prea ma pricep la poze. Am stat cam 1 ora jumate acolo. Dupa pestara am mai stat pe langa lacul din zona Rabisha. Am bagat niste conserve si mai departe spre Baba vida, pe care n-am mai apucat s-o vizitez de fapt ,,,se intunecase deja,,,

Traseul a fost pana la urma de 900 km, drumurile f bune chiar si in satucele alea mici bulgaresti

 

O sa bag si ceva poze ca nici n-am apucat sa le descarc,,,

A inceput sa-mi placa bulgaria asta,,,Planuiesc deja o excursie de o zi, pe coasta bulgariei, la kamen bryag, intre shabla si kavarna, care te bagi ? Cine a mai fost sa lase ceva detalii, ok ? multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coasta suna bine dar nu iarna ca e pacat.

 

La cat ai ajuns acasa de data asta?

am ajuns pe la 01 15 noaptea

cred ca daca sunt peste 10 grade este ok

mi-am luat niste manusi de neopren , la peste 5 grade nu simt nimic ( pe sub ele mai am o pereche de manusi). Cisme de la decatlon cu 70 lei. Excente, n-am simtit nimic la picioare

pt bucuresteni este foarte accesibil mersul in bulgaria, eu mai vreau iesiri la ei. Drumuri bune, libere. La vara grecia e a mea,,,cum se incalzeste primavara, cam la 15 grade, vreau la atena. Cred ca e liber, vara trebuie sa fie cam aglomerat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns pe la 01 15 noaptea

cred ca daca sunt peste 10 grade este ok

mi-am luat niste manusi de neopren , la peste 5 grade nu simt nimic ( pe sub ele mai am o pereche de manusi). Cisme de la decatlon cu 70 lei. Excente, n-am simtit nimic la picioare

pt bucuresteni este foarte accesibil mersul in bulgaria, eu mai vreau iesiri la ei. Drumuri bune, libere. La vara grecia e a mea,,,cum se incalzeste primavara, cam la 15 grade, vreau la atena. Cred ca e liber, vara trebuie sa fie cam aglomerat

Ai stat in saua unui Pegaso aproape 24 de ore si ai facut 900km.., hmm, puteai sa-ti cumperi macar o motoreta cu saua mai lata ca nu vreau sa ma gandesc cum s-a simtit fundul tau dupa tura asta! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo frate! ce ma bucur cand apare cate un incepator care le ia fata astora tari in tastatura si mers la arc. poate ajungi ca dan costescu care si-a luat motor prin 2007 la 40 de ani iar acum e campion national la rallye-raid. cand il cauti e ba in tunisia ba la dakar.

 

fb3aeacb085de60d-dan_costescu_la_heroes_legend_4.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...