Sari la conținut

2T sau 4T pentru motociclete cross ?


camarro29
 Share

Postări Recomandate

Pai radiatoare are 2 .... cu supapa aia nu prea stiu cum e dar cred ca are .........ventilator nu are deoarece cred nu exista ...(asa cred eu) curent electric de unde sa se alimenteze ....

Singura chestie e turatia mare pe care o are ....:laugh: Unele persoane ziceau ca e bine cat se incalzeste .. am auzit si chestiide genu ca sa incins prea tare acum nici eu nu mai stiu ce sa cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curent sigur are. Pt aprindere. Dar nu cred ca poate suporta un ventilator. La busonul radiatorului ar trebui sa aiba o supapa. Daca nu, ar fi bine sa-i faci rost de buson cu supapa. Si mergi cu sticla de apa distilata la tine. Cand fierbe antigelul si da pe afara, completezi cu apa ca sa ajungi acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atigelul nu a fiert niciodata .... si nici de dat nu a dat afara .........la mie e primul motor de cross ....:) am si TT de 600 e adevarat sa si ala se incalzeste .... dar mii se pare ca totusi YZ la racire pe apa se incalzeste cam tare .....

 

Multumesc pt sfaturi :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-are supapa la buson de unde stii cand se supraincinge? Nu o sa-l vezi niciodata fierband. Doar explodand.

Daca are supapa si n-a fiert niciodata, atunci e OK. Nu se incinge foarte tare. Masurarea cu mana pe cilindru nu e edificativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am un DT 125 (2T) , are aproape 30 000 km, folosit mult in padure si pe campuri .

In motor e totul original si merge foarte bine , intretinerea inseamna : spalarea cu jet-ul si intretinerea lantului dupa fiecare iesire, schimbarea uleiului o data pe an.

Multumit de mobra !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutari !:)

 

Daca tot e vorba de 2t :) am si eu un yz de 250 din 2003 .Va rog sami spuneti cat de tare ar trebui sa se incalzeasca.... mie mii se pare ca se incalzeste prea tare .... adica daca fac cateva urcari prin padure mai tare si apoi pun mana pe cilindru uneori ma arde ....... Este normal asa ceva ?? Astept sfaturi :)

 

 

 

 

Multumesc anticipat :)

Salut!

Normal YZ-ul este pt pista, dar daca nu se fierbe apa atunci trebuie sa ai grija:

-gaz la maxim

-cat mai multe iesiri cu ea

-distractie la maxim

 

:cheers:

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Normal YZ-ul este pt pista, dar daca nu se fierbe apa atunci trebuie sa ai grija:

-gaz la maxim

-cat mai multe iesiri cu ea

-distractie la maxim

 

:cheers:

Bafta!

 

Da da :) ms mult VAZO .. din pacate in ciuda mersului meu am reusit sa rup pistonul in el :banana: da acum asta e .. o mica investitie de vreo 500 -600 de euro si totul e oke.Acum astept sa vad cum se comporta cu noul set si toate cele :)

 

 

NUMAI BINE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Eu am un cross din 2010 250cc in 4T, vreo 23 cai , pt mine e destul de puternic, consuma enervant de putin si nu ma mai afuma, cum facea cel in 2T pe care l-am avut.

Intr`adevar, gasesti putin mai greu 4t la un pret care sa reflecte starea lui, dar cu putin noroc si perseverenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare se mai fabrica cross-uri 2T?



Oare se mai fabrica cross-uri 2T?

 

Se pare ca doar Yamaha, KTM si Husqi, 250cc. Dar in competitii se prefera 450 4T.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca se prefera 450 4t din moment ce intra in aceiasi clasa cu 250 2t. Totusi, trendul pare sa se schimbe si e posibil ca pe viitor sa se concureze cu aceeasi capacitate cilindrica la ambele tipuri constructive de motoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...