Sari la conținut

vopsitorie


yuk
 Share

Postări Recomandate

as ruga, pe cine se pricepe, sa-mi recomande la ce sa am grija... "suportul" pentru vopsea... cu/fara lac

Enduroaica batrana are o parte dintre plastice flexibile, nevopsite orignal, au culoarea din masa plasticului si sunt lucioase . Am incercat sa matuiesc de proba cu smirghel de 800 si nu pare sa faca scame.

 

Exista spray ? sau sa merg la meserias obligatoriu :wacko:

Daca este "riscant" as putea restrange suprafata de vopsit... sa renunt la vopsirea unor componente... :lol:

 

Multumesc!

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as ruga, pe cine se pricepe, sa-mi recomande la ce sa am grija... "suportul" pentru vopsea... cu/fara lac

Enduroaica batrana are o parte dintre plastice flexibile, nevopsite orignal, au culoarea din masa plasticului si sunt lucioase . Am incercat sa matuiesc de proba cu smirghel de 800 si nu pare sa faca scame.

 

Exista spray ? sau sa merg la meserias obligatoriu :wacko:

Daca este "riscant" as putea restrange suprafata de vopsit... sa renunt la vopsirea unor componente... :lol:

 

Multumesc!

nu recomand vopseaua la spray! e cea mai proasta!

daca intentionezi sa mergi doar pe sosea cu motoru, adica sa nu o bagi la enduro sa indoi aripa, nu va sari vopseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru a vopsi partile din plastic la motocicleta(si nu numai) stiu ca exista o solutie care se amesteca cu vopseaua pt a deveni elastica.poti sa mergi si pe asfalt ca tot o sa sara vopseaua fara solutia respectiva.cel mai bine este sa mergi la un atelier care prepara vopseaua pe calculator si ei o sa iti dea solutia.e putin mai scum,dar banuiesc ca nu vrei sa o vopsesti lunar.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am undeva o gaura de vreo 10 x 7 cm dar care a fost reparata cu bucati de plastic care stau bine lipite(de 2 ani) si acum... suprafata exterioara nu este chiar la nivel (concavitatea cam 1mm) ... ce fel de chit/fibra ar fi indicat?

Exista plastfix/sprit-chit (sau cum s-o numi) de culoare neagra?

:wacko:

 

Mesaj completat

am studiat problema incercand sa-mi vopsesc singur cu spray-ul... spray de ala de calitate imbuteliat pe loc ... 30(Mobihel)-40 (Standox) lei / 100ml

Este nevoie de: degresant pt plastic, primer pt plastic, grund pt plastic, vopsea (intaritor)cu aditiv de elastictate (plasticul se contracta/dilata mult comparativ cu metalul) si lac (separat)pt vopseaua metalizata. Pt metal daca rezervorul e slefuit pana la metal este nevoie de grund si vopsea.

Am cumparat o parte dintre materiale insa am renuntat, studiind problema am aflat toate riscurile(umditate, praf temperatura, scule pt slefuit-nu toate sunt spray)... nu am vrut sa mi le asum si am dus piesele la vopsitor... gandind la principiul "lenesul mai mult alearga si zgarcitu' mai mult pagubeste"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...