Sari la conținut

Stikere - how to


Postări Recomandate

Salut,

 

 

Are cineva idee unde gasesc stikere moto? M-ar interesa sa imi fac eu modelele. Urmatoarea intrebare este cum se aplica. Am inteles ca dupa ce le aplici da cu lac sau ceva genul. Daca exista un forum asemanator va rog sa mi-l indicati.

 

Multumesc,

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaa, adica?....

Daca vrei stikere gen sigla motocicletei cred ca poti sa faci la un atelier de afise, d'astia care fac reclame,....cineva care poate imprima pe autocolant DOAR CA TREBUIE SA AI GRIJA SA TINA LA APA/VREME RESPECTIVA CHESTIE.

Pina acuma eu n-am vazut pe strada un atelier d-asta dar sigur exista caci s-au mai facut stikere (pentru campaniile antiaccidente). Trebuie sa gasesti un atelier d-asta si daca e ca la alea unde te duci sa-ti copiezi sau plotezi o hirtie format mai mare, ar trebui sa te lase sa le dai modelul in format digital (vectorizat cred) si ei iti imprima si-ti iau banu.

Eu mi-am printat la imprimanta o hirtie cu mesajul dorit si l-am aplicat pe carena si am dat un autocolant transparent peste ele. Rezista la apa dar l-a cam batut soarele. Daca doar atit vrei sa faci e o metoda buna. Pentru chestii cum ziceam mai devreme, sigle de motocicleta, marca si model, flacari si floricele, ar trebui sa gasesti o 'imprimerie' d-asta.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Are cineva idee unde gasesc stikere moto? M-ar interesa sa imi fac eu modelele. Urmatoarea intrebare este cum se aplica. Am inteles ca dupa ce le aplici da cu lac sau ceva genul. Daca exista un forum asemanator va rog sa mi-l indicati.

 

Multumesc,

George

 

 

vezi ca se ocupa <<hondafan>> de pe forum. Da-i un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu (legende urbane) stickerele originale, din fabrica, sunt puse peste lac; asta ar fi un avantaj in cazul in care pici si zgarii doar stickerele.

Daca e autocolantul e de calitate nu cred ca trebuie sa iti faci probleme ca se dezlipeste pe la margini. Daca totusi vrei sa dai cu lac pe deasupra ar trebui sa verifici daca stickerul rezista la solventul din lac.

La aplicat cred ca trebuie ceva experienta (ma refer la autocolante cu suprafete mai mari, nu doar o emblema sau ceva mic) ca sa nu ramana bule sau sa faci vreo cuta din cauza formei carenei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

metoxil (ca dealtfel si ceilalti care au raspuns) au dreptate, cu un mic amendament: nu toate stickerele sint aplicate peste lac din fabrica. la Suzuki Bandit stickerul de pe rezervor e aplicat sub lac, iar celelalte sint aplicate peste. banuiesc ca motivul e ca benzina scursa in urma plinului poate afecta autocolantul in timp.

in mod normal oricine poate sa-si faca singur stickerele (la pret foarte mic), atit timp cit are acces la aparatura si aceesoriile necesare. nu intru acum in detalii, pentru ca poate nu e nimeni interesat si nici nu vreau sa fiu suspectat de anti-reclama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la aplicat ca sa nu ramana bule sau sa cutezi materialul se foloseste apa cu un pic de detergent lichid . mai precis un pulverizator din ala de geam in care pui apa si o(una )picatura de det. pt spalat vase.se pulverizeaza pe zona de carena unde vine aplicat stickerul si pe partea cu adeziv a acestuia , se pozitioneaza fara frica :cheers: pt ca apa nu l lasa sa se lipeasca si cu o "racleta" se scoate apa dintre carena si sticker din centrul imaginii spre exterior.

dupa uscare se poate lacui fara pb.

daca nu se aplica lac peste nu se spala carenele cu presiune decat dupa vreo 2-3 zile(timp in care adezivul autocolantului polimerizeaza pe suportul aplicat)

P.S toate operatiunile tre sa aibe loc la temp.pozitive .minimum +15 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are cineva nevoie am atelier de colantat si pot face orice stiker. Momentan vreo 2 saptamani cred ca nu voi putea face mare lucru pt ca trebuie sa ma mut cu atelierul in alta parte dar dupaia cu cea mai mare placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...