Sari la conținut

Am Patit-o!


Edgji
 Share

Postări Recomandate

Pune-le motocicleta in brate sa o repare singuri si spune-le ca vii cu inspectie de la firma producatoare cand e gata sa vada daca corespunde parametrilor. Nu accepta nici un ban de la ei si nu o repara singur pentru ca o faci din banii tai.

As vrea eu dar asta inseamna sa ma judec cu ei la infinit iar numai taxa de incepere a procesului ma costa aprox. 6 miloane (procent din valoarea ceruta)iar o expertiza in jur de 3-4 milioane asa ca nu as face altceva decat sa-mi maresc gaura si sa raman fara motor pana la terminarea procesului.

PS

Daca as avea mai putin cu 15 ani as pleca in Australia sau Canada sa fiu cat mai departe de "gloriosii conducatori" de magariile lor si de legile lor strambe.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cam ai dreptate Araya mai ales ca astazi am avut o noua surpriza -am trimis un fax celor de la Ardaf cu CI-ul de la Cagiva mea sub pretextul ca vreau sa-mi fac CASCO.....si ce am primit eu astaziiii (sper sa citeasca si prietenul Dobrescu) ...-ca urmare a cereri dvs. din 15.08.03 cu adresa 318 va raspundem ca motocicleta Cagiva F600 River are pretul de 7023 euro (noua).. calculand vechimea (an 1995)conform.bla..bla..bla..si uzura..bla..bla pretul actual este de 2234 euro...anexam bla..bla.

Io acuma ce sa mai zic ca vrui so vanz dapoi no mai vanz ca mai dau un fax si iete ca'i creste valoarea ca la timbre;ca maini ma vaz arhimilionar cu dansa.

Lasand gluma ,se pare ca nici macar asiguratorii nu confunda "(cuvant jignitor) cu caprele" pur si simplu in functie de interes acelasi fier (pt. care repet am trimis CI pt. excluderea vreunei greseli) valoreaza 4700euro sau 7024euro nou, respectiv 580euro-2234euro(dupa calcule si dezbateri stiintifico-academice asupra uzurii)

DRAGILOR eu numesc asta HOTIE, JAF LA DRUMUL MARE LEGIFERAT DE STAT!!!!!!!!!No c'am spus'o!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu. Trimite pe cineva la societatea la aceeasi societate de asigurari la care e RCA-ul cu CI-ul sub pretextul ca vrei o estimare a costului in vederea CASCO (cuvinte cheie : platesc integral, fara rate - inseamna comision gras agentului respectiv). Astfel, vei avea doua evaluari ale aceleiasi firme, vizibil discordante. Pe de alta parte, tot nu inteleg ce legatura are valoarea la care estimeaza ei motocicleta cu reparatzia. Poate avea estimare de 600$ pe care au facut-o ei reprezinta suma maxima pe care ar acoperi-o ei pentru reparatzie, in nici un caz nu cred ca e vorba despre o despagubire integrala (caz in care ei practic "cumpara" vehicolul respectiv).

In alta ordine de idei, in romania, dreptatea nu te ajuta decat asa... interior, sufleteste, banuiesc ca nu mai e pentru nimeni o noutate asta. Deci fara un "senator" alaturi, la "negocierile" cu asiguratorul, tot nu rezolvi mare lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshule din pacate asa este;la noi cand ai dreptate iesi batut, regulat si cu banii luati asa ca pentru a nu stiu cata oara vad cat de dobitoc am fost ca nu am plecat acum 20 de ani din tara macar acum muream de dor de tara nu de scarba.

Am ajuns un optimist tembel care traieste cu speranta ca se va normaliza situatia si ca bravii nostri conducatori vor descoperii bunul simt si nu vor mai da legi ambigue care sa te lase prada "sacalilor".

Bafta si multam pt. sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshule din pacate asa este;la noi cand ai dreptate iesi batut, regulat si cu banii luati asa ca pentru a nu stiu cata oara vad cat de dobitoc am fost ca nu am plecat acum 20 de ani din tara macar acum muream de dor de tara nu de scarba.

Am ajuns un optimist tembel care traieste cu speranta ca se va normaliza situatia si ca bravii nostri conducatori vor descoperii bunul simt si nu vor mai da legi ambigue care sa te lase prada "sacalilor".

Bafta si multam pt. sfaturi.

bwahahahaha.... ma cac pe mine de ris.... auzi cica bravii nostri conducatori vor descoperii bunul simt si nu vor mai da legi ambigue care sa te lase prada "sacalilor". Ar trebui sa bagi faza asta la chestii distractive nu aici....

Din pacate ai dreptate. Cam asta se petrece in ro. Cunosc exemple care au pierdut mult mai mult cu tot cu proces cistigat... Pur si simplu nu vor sa dea banii... Alte procese... se complica situatzia... se trage de timp... etc... Ce sa spun, solutzii ca sa nu iti dea banii se gasesc cacalau asa ca daca iti dau vre-un ban inapoi ar trebui sa dai baieram...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ninja-man pana una alta am inceput sa-mi cumpar piese pt. ca motorul tot trebuie sa-l fac. Astazi am fost la Snagov cu Moto-Guzzi-ul; problema este ca trebuie sa stergi cromul mai mult timp decat plimbarea.Cu Cagiva era mai usor puneam furtunul cu apa pe dansa dupa care o stergeam repede in 5" era gata.

CASCO fratilor dai un ban dar te scoti in caz de nevoie. Cagiva a fost singurul fier pt. care nu aveam asigurare tip CASCO pt. ca era cu nr. rosii si am asteptat numerele definitive si... ghinion de nesansa.

In tot necazul asta a existat si o parte buna am simtit pe multi dintre voi alaturi de mine(prin mesajele private sau la vedere) acest lucru m-a facut sa trec mai usor peste acest eveniment.

VA MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate cunosc prea bine sentimentu ala de cacao dupa ce ai facut accident si nu mai ai cu ce sa te dai si asteptzi sa iti vina piesele si/sau mori de nerabdare sa te dai din nou... Chestia e ca CU CASCO si CU PROCES CISTIGAT, tot mai tre sa imi iau o grama de bani si nu vor sa ii dea... Eh... trist... Roooooooooooomaniiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaa..... Ce-tzi doresc eu tzie dulce Romanie..... n-ai idee.....

E bine totusi ca mai ai un motor si ca nu stai chiar pe bara. Oricum stiu cit si cum doare...

Bafta si distractzie placuta la intrunire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam Ninja. Am fost la Snagov si mi-a placut mai ales defilarea cand a "paralizat" circulatia ca sa treaca motociclisti :) .

EHH.. parca e ceva mai bine acum pacat ca a trecut asa repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai in canada nu e asa de usor cu asigurarile;fiind considerati factor de risc(nebunii pe speed-uri...) ai rate foarte mari pe care le platesti lunar... :) ...;

nu stiu cum e in ro cu asigurarile, da pana iti faci o polita, te freaca cu toate criteriile lor destepte:marca motocicletei, tipul ei, capacitatea cilindrica, varsta motocicletei, pretul ei, varsta posesorului, sexul posesorului, daca a facut scoala sau nu(nu e obligatoriu sa faci scoala), daca a mai fost vreodata asigurat...

cam astea sunt criteriile de asigurare.. si dupa astea, iti baga o rata misto, insa in caz de accident, au grija de tine insa iti creste rata...

au un sistem mijto:faci nebunii, platesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reiau sfaturile, cu informatii mai de aproape de "sursa". Deci, cum ziceam, te inarmezi cu cele doua "estimari" si te duci la o chestie numita CNSA mi se pare... Un fel de Comisie Nationala de Supervizare/Supraveghere a Asigurarilor, care se ocupa cu sanctionarea drastica a fraudelor de genul pe care l-ai zis mai inainte. Treaba e ca toti astia din asigurari ii stiu de frica pe astia de la CNSA-ul asta, pentru ca pot sa ii arda tare de tot, amenzi, retragere autorizatie de functionare, etc. Societatile de asigurare se bazeaza pe slaba informare a populatiei despre existenta acestui organ de control. Ma rog... zic ca mai intai sa-l folosesti pe post de "organ de sperietoare", sa le arati la aia cu RCA-ul cele doua estimari antagonice si sa le zici ca daca nu se rezolva pe cale "amiabila", te duci la comisia aia guvernamentala.

Pe de alta parte, daca ii "pui in garda", poate degeaba mai ajungi la comisia aia. Iar pe de si mai alta parte, daca ei isi permit asemenea magarii, inseamna

PeSe(De)mne ca exista deja o legatura intre paznic si hotz. Oricum, mai exista si probabilitatea ca sa nu fie asa si sa ai noroc. Nu prea ai nimic de pierdut, cateva minute.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshule multam fain s-ar putea sa mearga pt. ca anul trecut dupa ce mi-a spart casa si am ramas NACKED ai de ma asigurasera m-au "plimbat" pana am ajuns la comisia asta de care zici tu dupa care au facut rost brusc de bani si au platit (camera video) ca restul (bijuteriile sotiei si rata reziduala de la un leasing) s-au dus...

Ma rog , sper sa se fi terminat cu belelele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comisia respectiva(Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) este intradevar sperietoare pt companii pt ca le pot creea mari probleme rau platnicilor.edgji, in romania, pe poliţa de asig. a apartamentului/casei, nu se asigura bani, hartii de valoare, bijuterii, arta.asta e.ce ai mai facut cu taximetristul ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Soso; stiam de la inceput ce se asigura dar eu nu m-am gandit niciodata ca o sa mi se sparga casa iar asigurarea am facut-o pt. cutremure; drept pt. care din cele asigurate nu mi-au luat decat camera digitala cu accesorii (si toate actele care erau de SONY) -orientati baietii-in rest televizoare calculatoare nic!

Cu idiotul am ajuns la tribunal (astept citatia) pt. ca a facut contestatie si m-a amenitat ca o sa vad eu martori la el(nu stiu sincer cum m-am abtinut sa nu-i fac un "tour" rapid si silentios). Am fost in audienta la politie si mi s-a spus sa nu imi fac griji pt. ca referatul facut de ei este favorabil mie,contine masuratori, expertize ,profilul(cazierul) conducatorului etc. si este "beton" dar parca tocmai de asta ma tem. Nu ar fi prima data cand aud de un "dosar beton" intocmit de politie cu care justitia romana se sterge la ... si da castig de cauza unui nemernic.

Ce sa mai zic mi-am scos la vanzare Moto Guzzi-ul ca sa-mi repar Cagiva. O jeanta noua este 521 euro , un telescop 395 euro (fara TVA) si nu merg decat de la Cagiva sau Ducati de restul ma descurc mai "subtire" in Austria (cred ca plec peste o saptamana).

De vreo doua trei zile am terminat si tratamentul si ma simt mai bine dar nu ma pot lasa pe vine pt. ca ma "taie" genunchiul stg., mana dr.este 95% refacuta o misc lejer fara dureri prea mari in articulatii in rest cu Dumnezeu inainte ca dracu vine din urma!

PS

Am cerut o proforma de CASCO si mi-au dat valoarea de noua la 7023 euro(noua) si 2234euro(sau 2324 ma rog am fact. la birou) cu calculul pt. 1995.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut o proforma de CASCO si mi-au dat valoarea de noua la 7023 euro(noua) si 2234euro(sau 2324 ma rog am fact. la birou) cu calculul pt. 1995.
pai , ti am explicat cu se face "calculaţia" valorii actuale
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai explicat si am inteles dar parca tot nu-mi "pica" bine-- cand au de luat un procent din.. valoarea este una, iar cand trebuie sa plateasca pt acelasi fier valoarea scade brusc. Uite asa ma apuca o scarba de sistemul romanesc cu democratia lui originala cu tot. D'apai sa nu-i f.. eu sistemul????

Scuze da m-am aprins iar, cu gandul la banutii care o sa-i dau la reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca problema esentiala in problemele de genul asta o constituie cate o lege facuta cu curu de ai nostrii conducatori.daca era totul clar nu mai era prilej de atatea discutii.kiar te rog, daca ai cum, sa f... sistemul si din partea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso eu zic sa-l facem posta (sistemul cu manipulatori cu tot) :)

Maine seara plec dupa piese in Italia daca te intereseaza ceva si pot sa-ti aduc da-mi maine un telefon pe 0722 356 993 sau 0745 070 267

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Edji, eu stiu ca daca un accident are loc in urma unei infractiuni, si nu a unei contraventii, infractorul trebuie sa suporte consecintele. Asigurarea e de raspundere CIVILA auto, pe cand fapta e penala. Nu sunt jurist dar ai putea sa intrebi un jurist de treaba asta (daca n-ai facut-o deja)

 

De ce ti-am spus treaba asta. Varu-meu a patit o chestie nasoala: mergea cu motorul regulamentar si un idiot beat mut "nu l-a vazut" (ca vorba aia era 10.30 seara si varu-mio avea halogen de 90W pe motor) si a intrat in el. I-a zdrobit piciorul (operatie, tije, tot tacamul) iar motorul e varza (era fostul meu motor, un chopper pictat superb la care am lucrat 2 ani).

Asigurarea nu a avut nici o treaba, acum se judeca varu-meu cu ala...tocmai pt ca a fost infractiune.

 

Treaba cu un sindicat ar fi o chestie tare, eu as fi de acord sa platesc o taxa anuala pt asa ceva... si in mod sigur sunt multi ca mine. Tema pentru acasa pentru cei de la cluburile mari (Pro-bike, Road Patrol, Crazy Bike etc) Am avea numai de castigat din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate Bucur in faza de tribunal sunt si eu dar nu stiu sincer daca si cand voi recupera banii de la idiot pt. ca individul a pierdut licenta de taxi la suspendarea trecuta iar acum vinde zarzavat la piata si avere prea mare se pare ca nu are.

Gasti..recuperatori...voi ma ispititi sa-i rup oasele "berbecului", pai asta pot sa fac si singur dar cu banii tot nu rezolv nica.

Hai bafta merg la culcare ca la noapte plec la "macaronari" sa-mi iau piesele (pe bani imprumutati de mine nu dati de inculpat)

-Multam SOSO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...