Sari la conținut

upgrade frane


Black_wolf
 Share

Postări Recomandate

deci , as dori sa aflu de la colegii intru suferinta :D daca se poate modifica sist.de franare la un 636 din 2002.

astfel: montarea unui sistem de frinare combinata cum exista pe honda cbr xx pe kawa mea .

detinatorii de informatii utile sant rugati sa imparta din cunostintele lor. :cheers:

va prea multumesc!

post-29454-1264157361_thumb.png

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totul este posibil se poate face absolut orice pe orice mobra, insa asta conduce la modificari fata de fabricant, ceea ce conduce la asa zisele "improvizatii" Dambovitene, ca sa zic asa.

Ceea ce poti face tu ca up grade la franele tale sunt urmatoareleschimbari

-pompa de frana radiala

-furtune de frana racing

-eventual montarea unor etrieri Brembo sau altceva mai sofisticat

 

bafta la modificari sau up grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totul este posibil se poate face absolut orice pe orice mobra, insa asta conduce la modificari fata de fabricant, ceea ce conduce la asa zisele "improvizatii" Dambovitene, ca sa zic asa.

Ceea ce poti face tu ca up grade la franele tale sunt urmatoareleschimbari

-pompa de frana radiala

-furtune de frana racing

-eventual montarea unor etrieri Brembo sau altceva mai sofisticat

 

bafta la modificari sau up grade.

Nu merge,crede-ma am fost posesor de 2 xx-uri pentru aproape 6 ani,si stiu sistemul CBS pe de rost!

Este nevoie de multe ""potriviri""sa zic asa legat de etrieri cu doua rinduri de pistonase pompa de pe furca fata ,valva de compensare,conducte metalice de la pompa fata la valva etc

Vrei un up-grade la frine incearca pe rind asa:

Placute (recomand EBC HH)

Furtune racing

Cauciuguri

Pompa radiala

Discuri

Eu cred ca vei satisfacut cu placutele si cauciuguri bune cu aderenta, mai ales daca folosesti moto doar pe strada!! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine decat Tng nu stiu daca putea sa iti spuna cineva.Sistemul dual de la XX este greu de pus la tine si nici nu se merita.Iti recomand sa faci exact ceea ce a scris.Si eu am fost nevoit sa pun la busa frane noi pentru ca nu erau eficiente cele de serie.Am inceput cu placute de frana-Brembo si am observat o schimbare.Am schimbat furtunele race cu derivatie si am pus un banjo bolt in pompa-surubul special cu iesire spre doua trasee de frana si am pus furtune directe race spre cei 2 etrieri fata.S-a observat iar ceva schimbat.Am schimbat discurile si deasemenea s-a simtit.Am pus si cauciucuri mai moi si diferenta a fost mult mai mare.Am schimbat si pompa cu o radiala Nissin aftermarket si franele sunt tari-poate prea tari pentru acest motor.Ca sa fie treaba si mai buna am pus un lichid de frana bun si am facut aerisiri vreo 2 ore ca sa fiu sigur de randament.Si acum am frane.Etrerii ar fii fost ultima varianta si cea mai scumpa.Dar la zx9r din 98-99 este exact pompa mea de serie,dar are un element repartitor care distribuia in mod egal lichidul de frana si presiunea acestuia.Bineinteles ca erau si aceiasi etrieri.Si la zx9 franele chiar tineau,deci am considerat ca sunt ok etrierii,dar am schimbat pompa pentru ca aveam nevoie de mai multa presiune si mai rapid pentru ca busa are o greutate mai mare decat zx9r.Succes si spor la lucru.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve!

placute ebc este :(

furtune racing idem

cauciucuri (vin la inceput de sezon ) datorita economiei facute cu ajutorul tau. mii de multumiri!

pompa radiala .? dati mi un hint !

discuri cand se umple pusculita :(

multumiri pt raspunsurile la obiect din experinta voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TNG - eu am scris ca se poate face, insa aceasta ar suna ca o tiganie si nu se face o astfel de improvizatie. :(

 

sistemul este destul de complex si greu de modificat / adaptat pe o alta mobra...in concluzie nu renteaza si nu se merita.

 

:( sanatate raiderului :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...