Sari la conținut

6 iunie 2006 - Accident Anefs


EricDraven
 Share

Postări Recomandate

aaa, si inca ceva... afirmatiile de genul "CASCO e pt cand esti TU prost" si "RCA-ul pt cand te loveste altul" sunt, un pic, infantile. O dauna pe RCA-ul altuia poate fi reparata pe CASCO-ul tau. Polita CASCO este facultativa si poti apela la ea oricand ai vreo dauna la masina (indiferent din vina cui este).

Nu poti apela la CASCO insa daca iti sare un surub de la motor in timpul mersului si iti face praf cine stie ce componente. Nu-ti deconteaza nimeni asa ceva, se trece la cap. GHINION.

Daca e vina altuia, cei care ti-au incheiat CASCO recupereaza banii prin regres (in instanta) de la cei cu RCA-ul celui care te-a lovit.

Si inca un sfat: INTOTDEAUNA vei fi mai bine tratat pe CASCO decat pe RCA.

Iar chestia cu istoricul ce ramane pe polita CASCO e simplu de rezolvat: intrerupeti continuitatea politei (nu mai beneficiati de -10% reducere pt lipsa daunelor in anii anteriori, dar decat +10% supliment ca ai avut dauna, mai bine 0 prin intreruperea continuitatii). Cred ca am mai spus asta, sorry

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESTE FOARTE SIMPLU !!!!!!!

 

- mergi acolo unde ai CASCO si spune ca vrei sa repari motocicleta

pe polita RCA- ul celui ce te-a accidentat (aici vei avea parte de o

constatare cat mai aproape de adevar) , cu urmatoarele documente :

- copie polita Casco

- p.v. de la politie + autorizatie

- copie RCA (a celui vinovat)

- copie talon

- copie permis

- copie buletin + original

- la Service unde vei repara motocicleta daca apar alte problem decat

cele din constatare, ai rogi sa faca o adresa catre politie cu cele constatate

de ei (tu vei face o copie sa o ai de rezerva ptr. asigurari)

 

- ai rogi pe cei de la asigurari sa-ti dea o adresa catre Service din care

sa rezulte ca plata se face direct intre firma de Asigurari si Service.

- dupa reparatie mergi la asigurari cu factura + copie (pe copie ai rogi sa

scrie ACCEPT LA PLATA,semnatura si stampila) pe care o duci la Service

sa poti ridicA motocicleta fara sa mai astepti pana le intra banii in cont.

- trebuie sa fixezi impreuna cu agentul de la asigurari un Service agreat

de ei.

- banii vor fi recuperati de ei de la firma ce a eliberat RCA.

 

P.M. La Asiban ar fi bine sa mergi la Lizeanu - acolo exista un agent

constatator motociclist.

 

Succes !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost la service?

Ce-au zis?

Mi-au facut constatarea. Tipul de la service a fost super de treaba si foarte intelegator. Imi schimba aproape tot ce trebuia schimbat. Acum sa vad ce accepta aia de la asigurari. Piesele imi vin pana la sfarsitul lunii, destul de repede fata de ce ma asteptam eu. Oricum, pana acum sunt multumit de service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: daca o repara pe CASCO (care este al lui), nu o sa ii creasca rata asigurarii? Caci din cate stiu nu se tine cont de cine a fost vinovat. Nu dati cu parul, poate ma insel... sau poate nu.

Nu o sa-i creasca rata la casco, dar nu va beneficia de reducerea care se aplica in anul urmator, daca nu il folosesti.

 

Parerea mea ii ca ar trebui sa folosesti RCA-ul tipului cu masina. Pacat sa nu beneficiezi de reducere anul viitor. Sa auzim numai de bine si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au facut constatarea. Tipul de la service a fost super de treaba si foarte intelegator. Imi schimba aproape tot ce trebuia schimbat. Acum sa vad ce accepta aia de la asigurari.

 

 

Hmm...Service-ul intotdeauna este de treaba si intelegator, pt ca urmeaza sa-si ia banii (de la tine sau de la asigurare). Era bine daca l-ai fi chemat pe cel de la asigurari sa vada el intai ce e de schimbat/reparat si apoi sa te apuci de asta. Pt ca cel de la asigurari face fotografii ale starii initiale a pieselor defecte, asa cum se vedeau ele pe motor, nu i le arati dupa ce le-ai demontat ca erau defecte. Ar fi trebuit ca cei din service sa stie chestia asta, si sa nu se apuce de lucru sau se demonteze ceva de pe motor inainte ca cel de la asigurari sa nu vada starea originala a motorului.

Daca demontezi o piesa pt care asiguratorul ti-a dat inlocuire/reparatie, si sub ea se vede o alta piesa defecta ce nu putea fi observata decat in urma demontarii primei, dai fuga la asigurari si il iei de mana pe om cu aparatului foto si ii arati ce s-a mai gasit. Repeti asta ori de cate ori este nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...