Sari la conținut

Aprilia Sr(50) Sau Piaggio Nrg(50)?:-?


costin_owner
 Share

Postări Recomandate

Cele din 2005-2006 sunt de fapt acelasi model (banuiesc ca te referi la versiunile pe injectie). Practica se numeste 'badge branding' (vezi Citroen C1/Peugeot 107/Toyota Aygo sau Opel Agila/Suzuki WagonR).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmmm o alegere grea.... eu zic sa mergi pe mana sr-ului pt ca stiu scuterasu ala f bine (avand un prieten care are unul , si nu a avut nici o problema cu el decat kick-startul care s-a defectat din cauza lui), are performante destul de bune pt un 50cc si arata si misto...pana la urma este alegerea ta, despre nrg nu pot sa ma pronunt inca , a aparut unu in sinaia de vreo 3zile si nu am avut ocazia sa merg cu el... dar arata bine si ala...bafta si asfalt uscat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-11109-1150393306_thumb.jpg

hmmmm o alegere grea.... eu zic sa mergi pe mana sr-ului pt ca stiu scuterasu ala f bine (avand un prieten care are unul , si nu a avut nici o problema cu el decat kick-startul care s-a defectat din cauza lui), are performante destul de bune pt un 50cc si arata si misto...pana la urma este alegerea ta, despre nrg nu pot sa ma pronunt inca , a aparut unu in sinaia de vreo 3zile si nu am avut ocazia sa merg cu el... dar arata bine si ala...bafta si asfalt uscat :cheers:

 

 

u vb de ultima varianta de sr nu?? :P k mie nu mi se pare chiar asha de marfa, e mai mica shi nush nu prea imi place(de fapt nam vazut nici una pe viu;doar poze....); dak vb de penultima varianta aici sunt de acord cu tine aham chiar e tare B)

 

post-11109-1150394054_thumb.jpgpost-11109-1150394009_thumb.jpg

Cele din 2005-2006 sunt de fapt acelasi model (banuiesc ca te referi la versiunile pe injectie). Practica se numeste 'badge branding' (vezi Citroen C1/Peugeot 107/Toyota Aygo sau Opel Agila/Suzuki WagonR).

 

ma refeream la ultimile variante scoase pe piata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul Runner care se merita cu adevarat este ala de 180 in 2t (FXR 180 parca). Din nefericire, fiind pe carb, le cam soarbe pentru un scuter.

 

Iar Runnerul echivalent celor doua scutere prezentate de costin owner este Runner PJ, care este 2650 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul Runner care se merita cu adevarat este ala de 180 in 2t (FXR 180 parca). Din nefericire, fiind pe carb, le cam soarbe pentru un scuter.

 

Iar Runnerul echivalent celor doua scutere prezentate de costin owner este Runner PJ, care este 2650 euro.

Runner`ul de 180 in 2t nu se mai fabrica de vreo 5-6 ani.Ieri am fost la paneuro si am vazut noul runner si era 2500 da era super frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Runnerul de 2500 euro e pe carb. Eu vorbeam de cel pe injectie (la fel ca SR 50 Factory si NRG PJ), care este 2650. Si ala de 180 in 2t era tata lor la raport putere/greutate (singurul care-l ia e JetForce-ul Compressor). Atata doar ca cam halea benzinakele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Runnerul de 2500 euro e pe carb. Eu vorbeam de cel pe injectie (la fel ca SR 50 Factory si NRG PJ), care este 2650. Si ala de 180 in 2t era tata lor la raport putere/greutate (singurul care-l ia e JetForce-ul Compressor). Atata doar ca cam halea benzinakele.

dar peugeot compresor ii de 125 si ii undeva pe la 4000 de euro...

 

eu as alege SR-ul deoarece este si mai puternic, dar si arata mult mai fain (cel putin... mie-mi place foarte mult)

Editat de Snake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu. Eu vorbeam de alea doua (FXR 180, JF-C 125) doar dpdv pur teoretic (JF-C e de fapt pe la 6400 euro cu toate taxele, ceea ce e aougah; de banii aia-ti iei un MP3 250 si mai ai si de accesorii).

 

 

Runner PJ are acelasi motor ca NRG PJ, care are acelasi motor ca SR 50 R Factory 2005- (asta deoarece toate marcile sunt detinute de Piaggio). Asta ar trebui sa-i simplifice mult alegerea omului. Sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca dai banii pe un scuter nou as zice sa te gandesti si la NOUA GILERA RUNNER l-am vazut este super frumos si pretul este 2500e.

 

 

pretul este fara TVA asha k e aproape la fel la pret cu celelalte doua (SR shi NRG) :cheers:

nush da mi se pare k scuterul asta e mult prea greu pt motorul de 50 B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shi mai e o faza de care se tot vorbeste in legatura cu piaggio: in tara erau multe magazine(reprezentantze) in multe orase shi deodata au disparut singurul din tara fiind (acum) cel de la Tg. Mures, iar motivele in general erau de ordin financiar sau nush sigur.....

chestiunea nefericita era cu piesele mai greu de gasit shi pn la tg mures....... pan vb cu ei....mai greu oricum....pt noi din dobrogea era perfect cu reprz. aia de la Constanta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu de gand sa imi cumpar o Aprilia rs50 Factory cu INJECTOR face cam 30 de mil si e aproape nou are afisaj digital si limitator la 55 km/h (cum se poate scoate )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterele de 50cc pe injectie au una din limitari in programul injectiei. Pentru a o scoate trebuie mers la un service autorizat, unde sa inlocuiasca software-ul cu versiunea noua (in special daca scuterul e sh) si sa activeze ceea ce se numeste 'development mode' (parca asa se numea eliminarea tuturor restrictiilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu m-as duce clar pe mana SR-ului. Ii mai sportiv, mai manevrabil si arata foarte bine(in realitate). Si e cel mai puternic!!!

 

:rolleyes: :bounce: :crack:

foarte bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...