Sari la conținut

Chopper/Cruiser dimensiuni mari


Postări Recomandate

As vrea sa aflu de la cunoscatori care este cel mai mare chopper/cruiser de pe piata din Romania, si ceva forta nu 250 de cmc (Minim 700) Nu cred ca a studit cineva toate modelele dupa dimensiunile din cartea tehnica dar totusi... care pare a fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

As vrea sa aflu de la cunoscatori care este cel mai mare chopper/cruiser de pe piata din Romania, si ceva forta nu 250 de cmc (Minim 700) Nu cred ca a studit cineva toate modelele dupa dimensiunile din cartea tehnica dar totusi... care pare a fi?

 

Te intereseaza cel mai mare ca dimensiuni sau putere/cilindree? Se pare ca tu le-ai separat in intrebarea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refer ca dimensiuni dar am zis sa nu aibe putere foarte mica totusi! Nu ma intereseaza touringuri ma intereseaza chopper sau cruiser!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bizonu` --> Suzuki intruder VL1500LC io zic ca e mare.... dar sunt si Intruder C1800, Kawasaki VN2000, Honda VTX1800.... cu cat motoru e mare atat si dimensiunile cresc

 

 

PS: io am 1,86 m , 100 kile ... ca sa dai seama din poza.. .dimensiunile

post-41058-1269785790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare destul de mare ca dimensiuni dar totusi chiar daca par taximetrist :)) cat consuma un asemenea exemplar?

 

in oras... intr-adevar consuma cam mult...7,5-10 la suta.. afara consuma cam 5,5-6,5 la suta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata nu ma omor cu asta am scapat de un vulcan si urmeaza sa achizitionez un cbr pt baiatul meu dar as vrea sa revin si eu in domeniul moto dupa ce scap de anumite probleme cu un chopper sau cruiser si vreau ceva mare, economic si frumos! Nu chiar urias dar cat sa stau lejer pe el (1,93 si 91 de kg) macar la munca sa il folosesc si in weekend fiindca deja imi e dor de calarit o motocicleta tinand cont ca dupa o problema de sanatate nu am mai mers de 2 ani aproape decat maxim 2-3 km pe luna poate nici atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa iei un Yamaha Draagstar XVS1100 ... e maricica, lunga si ingusta fata de a mea care e lata .... sa strecori printre masini....

 

cel mai important e sa iei un cruiser sau chopper usor.... nu ff greu cum e a mea... 320 Kile.. e cam greu sa manevrezi printre masini....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna frumos! ma gandesc or la asta or la o honda shadow :-? nu prea stiu ce sa aleg. (Oricum va mai dura pana prin iunie ca sa iau alt moto acum stau prost cu banii dupa ce ii voi da pe cbr) u ce motor ai? ma gandesc cat de comod se sta pe dragstar nu am mers nici o-dat (shadow mi s-a parut comoda si in oras si la drum lung) si cam care ar fi viteza de varf (Nu ca ar conta foarte mult dar de curiozitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bizonu meu e Intruder VL1500LC ...

 

am calarit noul honda Shadow de 750 .... intr-adevar arata frumos.... dar obligatoriu comenzile avansate!!!!! (fiind noi suntem inalti)

roaga-l pe cineva sa te lase sa calaresti un dragstar 1100 sa vezi cum e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ocazia sa testez nicaieri! As vrea pareri de la cunoscatori sau posesori

Mesaj completat

Din cate am vazut Yamaha DragStar 1100 nu se mai fabrica un model similar ce as putea gasii care inca se face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consum in jur de cat?

 

 

La 800 cmc ai consum in jur de 6 in oras . Viteza de croaziera 120 km/h . Viteza maxima 170km/h

 

Ai putea alege vulcanul de 900 clasic...este destul de mare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai avut vulcan si nu prea am fost multumit adica stateam incomod fiindca avea saua ingusta! Care este noul model de la dragstar cumva V-star?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AngelRider - depinde de mai multe criterii alegerea pe care o sa o faci. Astfel intrebarile mele:

 

- cu sau fara pasager in drumetii?

- drumuri lungi 5000-20000km sau iesiri prin tara si pe langa de 1000-2000 km?

- ce viteze de croaziera preferi?

- vrei sa mergi constant cu ea in oras? Daca da esti dispus sa stai in linie cu masinile?

- cat de dese vor fi plimbarile (mai lungi de 300km) in afara orasului?

- vrei neaparat motor nou sau sh?

 

Cu informatiile pe care le-ai furnizat pana acum ti-as recomanda ceva intre 1100-1300. Dar daca va domina mersul in oras cu iesiri scurte, poti opta pentru un vulcan de 900 sau un midnight star 950 - consum redus - ideal oras, fata de o balena de 1500-2300.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pasager, in weekend drum cam de 500 dekm dus si 500 intors, deci cam 100, viteza undeva la 140, constant probabil nu am cum sa merg si in aglomeratie si curbe si asa mai departe, nu este nici o problema daca merg cu mainile in linie, si as prefera nou dar daca nu este ok si unul SH dar nu foarte vechi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pasager, in weekend drum cam de 500 dekm dus si 500 intors, deci cam 100, viteza undeva la 140, constant probabil nu am cum sa merg si in aglomeratie si curbe si asa mai departe, nu este nici o problema daca merg cu mainile in linie, si as prefera nou dar daca nu este ok si unul SH dar nu foarte vechi!

 

Pai:

 

In acest caz iti recomand Yamaha Midnight Star 1300 sau alte modele, noi sau sh din gama 1100-1500. Nu iti sugerez sa sari de 1500, dar nici sa cobori sub 1100, tinand cont de greutatea totala pe care o vei pune pe motor, de gabaritul tau si de viteza dorita / viteza de autostrada mai mult.

 

Ca nou midnight star 1300 ar fi ok, dar la fel de bine merge un Honda VTX 1300 sau Dragstar de 1100, chiar daca este SH cred ca gasesti unul bun din ultimii ani de productie a acestui model.

http://www.motoboom.ro/xvs-1300-a-midnight-star.html

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care din ele arata mai ok si sa aibe consum mai mic si sa fie comod?

 

eeee... google? eventual sa fie si gratis si sa mearga si singur si sa aibe si prelata sa nu ne ploua...

 

 

Iei modelul, search si vezi specificatiile. Normal ca un motor pe injectie de 1300 va consuma mai putin decat unul pe carburator de 1500. Dar consumul, sa stii ca depinde de alti parametrii.

 

Astfel:

 

1) Depinde de greutatea la gol a motorului si de capacitatea motorului.

2) Depinde daca mergi cu 100 sau cu 140.

3) Depinde daca il incarci cu 100 sau cu 200 kg.

4) Depinde daca te "infigi" si cum ai stilul de mers.

5) Depinde daca treci prin orase aglomerate.

and more...

 

Avand in vedere cele de mai sus, eu zic ca te poti orienta dupa specificatiile fiecarui producator, pe care le gasesti pe google. Asta pentru o informare generica.

 

Sa nu te astepti ca daca X de aici cu VTX 1300 zice ca are consum de 7 tu o sa ai tot 7. Poate faci 9 poate faci 6,5... dupa cum spuneam depinde.

 

Pentru partea cu "arata ok", imi pare rau, dar gusturile nu se asociaza. Mai ales la un cruiser/chopper fiecare cu ideile lui. Unuia poate ii place o anumita pozitie, un anumit crom, toba 2 in 1 sau cu 2 terminatii etc...

 

Comod... hmmmm Asta ar putea sa iti spuna cei ce detin fiecare model, dar:

- pana nu iti urci tu dosul "custom" pe un model si nu vezi cum iti vine, ca pozitie in legatura cu inaltimea, ca si comoditate intre saua si dos etc... restul sunt doar dovezi circumstantiale;

- cand te hotarasti asupra unui model si sa ajungi sa testezi "comoditatea" nu trebuie sa cumperi pana nu te urci pe 2-3 mobre la dealeri diferiti/producatori/modele diferite.

 

Google is your friend.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde as putea sa fac un test drive cu fiecare (In weekenduri ca in rest sunt la munca) si sa ma orientez spre ce imi place? Ca sa iti raspund si la intrebare faza cu acoperisul de ploaie imi place poti face asa ceva?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde as putea sa fac un test drive cu fiecare (In weekenduri ca in rest sunt la munca) si sa ma orientez spre ce imi place? Ca sa iti raspund si la intrebare faza cu acoperisul de ploaie imi place poti face asa ceva?:))

 

Orice este posibil. Nu era o intrebare. ;)

 

test drive: Dealeri reprezentante, este plin Bucurestiul. Poti incepe cu cele de pe soseaua Pipera... dar mai sunt si pe A1 la iesirea din Buc, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este timpul pentru un Harley Davidson!

Ce Yamaha, ce Honda, alea sunt pentru zvapaiati! Plus ca o sa circulati in week-end-uri...Harley Davidson Softail Heritage Clasic este ceea ce aveti nevoie. Un chopper adevarat dar si un pret pe masura, dar nu cred sa fie asta o problema...Deci specificatii tehnice si poze aici.

Aaa, si e cel mai tare!

 

Va puteti inscrie si la drive test in perioada 9-11 aprilie, ceea ce nu prea puteti sa faceti la niciun alt producator (eu am intrebat la multi dealeri si nu au asa ceva).

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...