Sari la conținut

alte motoare detinute


calin_cz
 Share

Postări Recomandate

Pe "bucatica" noastra de forum ne tot sfatuim, certam, ajutam cu orice legat de "COMUNISTE".

Oricum e cea mai tehnica sectiune din tot forumul, serios vorbind, fara misto :) . Pe alte sectiuni sunt povesti de mess, gen : te sun dupaamiaza !, sau intrebari si raspunsuri fara pic de bun simt tehnic.

Dar hai sa vedem ce motoare mai calarim in afara ce comuniste......toti avem la sufletel cate una mai "TRECUTA", dar parerea mea e ca aproape toti plimbam si una mai noua ....jaopneza sau nu.

........incep eu, ca de aia am deschis topicul :

1. CZ 175 sport, model 477.01 / 1970....imi este la suflet, nu OBOSESC surubarind la el, dar anul trecut am facut sub 1000 km cu el....de la mine nu mai pleaca !

2. SUZUKI SV 650 N / 2001.....si asta e la sufletel, nu surubaresc la el, 8.000 KM. / 2009

Am permis din luna mai.

Alte comentarii....cand se "zburlesc" alti colegi forumisti la mine !

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe "bucatica" noastra de forum ne tot sfatuim, certam, ajutam cu orice legat de "COMUNISTE".

Oricum e cea mai tehnica sectiune din tot forumul, serios vorbind, fara misto :lol: . Pe alte sectiuni sunt povesti de mess, gen : te sun dupaamiaza !, sau intrebari si raspunsuri fara pic de bun simt tehnic.

Dar hai sa vedem ce motoare mai calarim in afara ce comuniste......toti avem la sufletel cate una mai "TRECUTA", dar parerea mea e ca aproape toti plimbam si una mai noua ....jaopneza sau nu.

........incep eu, ca de aia am deschis topicul :

1. CZ 175 sport, model 477.01 / 1970....imi este la suflet, nu OBOSESC surubarind la el, dar anul trecut am facut sub 1000 km cu el....de la mine nu mai pleaca !

2. SUZUKI SV 650 N / 2001.....si asta e la sufletel, nu surubaresc la el, 8.000 KM. / 2009

Am permis din luna mai.

Alte comentarii....cand se "zburlesc" alti colegi forumisti la mine !

Eu am permis din 1981si l-am luat pe CZ175 negru fabricat in 1961. Primul motor calarit a fost un Festival fabricat prin 1956 cu doua sei de cauciuc si doua tobe scurte Toctoctoc, toctoctoc pe un drum asfaltat ingust asa ca incercind sa intorc am ajuns putin in santul cu iarba si mi-a prins piciorul sub cotul din partea dreapta si ardea al dracului de tare, deabia am iesit de sub el cu ajutorul unuia ce tocmai trecea pe acolo, asta se intimpla prin 1971, nu am cazut ci doar nu l-am mai putut tine.Prin anii 60 mai circulau pe linga toate felurile de Jawa, K-uri, primele Simson-uri, Emw-uri, Ifa250 singurul motor 2T din lume cu doi cilindrii orizontali opusi, Puch-uri, DKV-uri, NSU-uri, Panonia si pentru a te bucura de ele trebuia mai intai sa inveti totul despre motoare, cred ca si astazi le-as recunoaste dupa ,,glas''. Iti dau dreptate ca aici apar cele mai multe chestiuni de ordin tehnic insa vad deseori cum unii habar nu au de ciclurile motoare in 2T si 4T si vor cu toate astea sa tuneze comuniste cum le ziceti voi. In opinia mea sint singurele care datorita simplitatii permit ,, imbunatatiri'' care din pacate cel mai des inseamna finalul si e mare pacat daca au ,,scapat'' intregi dupa 30 sau 40 de ani si de fel de fel de minti curioase si infierbintate sa le termini acum. Si eu am o Honda XBR 500 bijuterie, o Suzuki GS 500 cu care in patru ani am facut 300 Km( a propos ! pe asta as da-o ieftin cuiva care o pretuieste) dar mai am si trei Simson pentru mentinerea ,,tonusului tehnic'' tinind seama si de faptul ca Dacia am vindut-o cam de mult ! Asa ca subscriu si eu pe acest forum amintindu-mi de vremurile cind eram mai mai fascinat mai putin priceput si poate mai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...