Sari la conținut

Joc La Roata Fata


Postări Recomandate

Sal'tare,

 

Mimi a mea (vezi foto) are probleme majore zic eu. Am joc la roata din fata, cred ca mi s-a spart un rulment sau macar ceva bile. Cineva, un amic din medias, mi-a recomandat sa caut pe la distribuitorii de piese auto un rulment echivalent, ca cica va face cel putin la fel de buna treaba ca si unu original, da la un pret mult mai mic.

Este posibil ?

 

Si daca se poate ca cineva sa-mi dea o idee despre cauza acestei probleme, k sa stiu s-o evit pe viitor, as ramane si mai recunoscator.

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ce tip de rulment ai (in cartea tehnica) si ia-ti ceva echivalent sau mai bun de la SKF. Merg si romanesti, la o adica, pentru ca turatia rotii e mica si sarcina la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rulmentii se sparg de la socuri. Datul pe o roata, gropi ... etc.

 

Pe o roata nu m-am dat (si nu cred ca ma tenteaza tare) da de gropi am dat tare, si mai am de dat... :rolleyes:

 

Daca o umblat careva pe drumul Valcea - Ocnele Mari, stie de ce vorbesc. Faza nasoala e ca tre sa fac drumu asta in fiecare uichend. O sa incerc sa ocolesc alea 10% ocolibile si sa merg sub 5km/h ca sa nu mai am probleme d'astea.

Eu suspectam ca e vechi si de aia o cedat.

 

Mulsam fain tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe o roata nu m-am dat (si nu cred ca ma tenteaza tare) da de gropi am dat tare, si mai am de dat... :disappointed:

 

Daca o umblat careva pe drumul Valcea - Ocnele Mari, stie de ce vorbesc. Faza nasoala e ca tre sa fac drumu asta in fiecare uichend. O sa incerc sa ocolesc alea 10% ocolibile si sa merg sub 5km/h ca sa nu mai am probleme d'astea.

Eu suspectam ca e vechi si de aia o cedat.

 

Mulsam fain tare.

 

Nu cedeaza din prima oricum. Poti sa dai in gropi 10 ani si sa apara intr-al 11-lea o problema la rulmenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cedeaza din prima oricum. Poti sa dai in gropi 10 ani si sa apara intr-al 11-lea o problema la rulmenti.

 

La fel de bine banuiesc se poate sa dai in 3 gropi serioase (sau cu viteza) si sa cedeze. Sau ma insel ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai si un oarecare joc pe fata mai ales pe curbe , voblaj?

 

ptr ca am impresia ca asta am patit si eu.

 

daca esti mai harnic si dai jos roata primul poate scrii si tu codurile rulmentilor.

 

merci.

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai si un oarecare joc pe fata mai ales pe curbe , voblaj?

 

ptr ca am impresia ca asta am patit si eu.

 

daca esti mai harnic si dai jos roata primul poate scrii si tu codurile rulmentilor.

 

merci.

 

 

Jocu este simtit mai mult pe gropi. Cineva (inainte sa-mi dau seama ca e din roata) mi-a zis ca e din ghidon, ca s-a slabit piulita aia mare care strange ghidonu de cadru. Este si asta o cauza a jocului de ghidon pe gropi, dar la mine este sigur din roata ca am miscat-o si se misca pe ax.

 

In 10 minute plec la baietii de la E-Leasing Medias (baieti de treaba) sa vedem ce-i de facut. Daca nu desfac la ei roata, o sa caut in manual (il am, pt. cine il vrea, ca se gaseste greu de tot) codurile pt. rulmenti.

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WildPuppy ai manualul in format electronic?

 

Daca da il vreau si eu.

 

link?

 

daca il poti bucati ptr mail :deadlotru@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WildPuppy ai manualul in format electronic?

 

Daca da il vreau si eu.

 

link?

 

daca il poti bucati ptr mail :deadlotru@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WildPuppy ai manualul in format electronic?

 

Daca da il vreau si eu.

 

link?

 

daca il poti bucati ptr mail :deadlotru@yahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sorry!

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, am fost la service si am resolvat problema.

Erau rulmentii ruginiti si superuzati !

 

atasez o poza cu ce rulment am avut eu. Am dat o fuga la un magazin de rulmenti si am luat cu 200.000lei vechi/buc. Baietii de la service i-au schimbat si merge super fain acuma.

 

Manualul de service il am in format electronic, da pe moment serverul meu personal e mort ca m-am mutat si nu am net akasa inca asa ca nu am unde sa il uploadez (140 de megi)

 

 

post-10630-1152288386_thumb.jpg

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...