Sari la conținut

Ajutor!help!


hummerro
 Share

Postări Recomandate

Am un Malaguti Phantom F12 LQ!

Am observat ca imi consuma cat un HUMMER H1, din pacate! :( :disappointed:

Cred ca ii voi spune hummer-ul scuterelor :lol: :lol:

Consumul se ridica la.... :( tineti-va bine... 9-10 % de km!

Specific ca am merg in 2 pers cu 30-38 km/h max!

Benzina: Mol 95 super.

CIneva cand i-am spus cat consuma, cam asa a facut :lol: si ca sunt :lol: !

Un batran care le are cu oltciturile f bine, mi-a spus ca este ambreiajul de vina!

si culmea, am desfacut ambreiajul si cu adevarat, limita minima de 2,5 mm a

ferodourilor(placutelor efective care calca pe volanta) este de 0,8 mm :lol:

Eu nu stiu cum sa fac, sa fie mai bine ;) , sa schimba placutzele de pe

ambreiajul actual(si daca DA, aici va cer ajutorul, daca stie cienva cum sa fac asta), sau

sa caut sa cumpar cele 3 placutze cu tot cu sistemul de prindere ? :lol:

Daca ma paote ajuta cienva, va rog sa imi trimite-ti un mail, sau id-ul de mess este hummerro,

mail: hummerro@yahoo.com cu niste idei, si poate sugestii! Am poze si cartea tehnica a scuterului, deci pot

in eventualul caz in care cineva ma poate ajuta sa le schimb(ferodourile de pe cele 3 placute...>care par a fi din textolit<...), as putea sa vin cu obiectul si cu date tehnice si material bibliografic!

 

Va rog sa ma ajutati ca nu imi ivne sa cred cum paote consuma un bebe de motorash,

de 49,28cc...aprox 10 litri carburant :P

 

Ma multumesc din suflet anticipat!

Sa auzim NUMAI de BINE si...la cat mai multi km pe asfalt uscat 4 all!!!

NUMAI BINE!!!

 

P.S.:Am mai postat la service...si vad ca am :) pauza raspunsuri...daor vizualizari :sick: ...poate aici ma va ajuta...cine stie... :crack: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarpe...ai cuvantul meu...nu am de ce sa vb prostii...

2,88 litri pusi in el..mers 27,8 km...atat...in 2 pers (amandoi 110 kg) la 30-38 km/h...

totul este cat mai real...nimic aberatie...

benzina tempa plus 95 de la petrom

crede-ma ca...nu stiu unde sa ma uit...sau ce sa fac...

 

Numai Bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarpe...ai cuvantul meu...nu am de ce sa vb prostii...

2,88 litri pusi in el..mers 27,8 km...atat...in 2 pers (amandoi 110 kg) la 30-38 km/h...

totul este cat mai real...nimic aberatie...

benzina tempa plus 95 de la petrom

crede-ma ca...nu stiu unde sa ma uit...sau ce sa fac...

 

Numai Bine!!!

 

Cati km ai cu el? Daca zici ca ai bagat 2 pers ambele de 110KG si daca l-ai si forjat putin, in special demaraje bruste de pe loc, cred ca trebuie alezat cilindrul! Poti incerca sa schimbi segmentii dar nu cred sa te ajute. Mergi la Ciprian (CPM) la service, daca esti din Bucuresti si poate rezolvi ceva. Poate nu are nici o treaba cu cilindrul sau segmentii, dar totusi, scoti sub 8 % cu o masina de 1,6 in oras si nu in orice oras, in Bucuresti cu tot traficul infernal de aici!!! Uite-te in CI si vezi cat au trecut cei de la RAR la sarcina utila, cauta in manualul de utilizator sau de service pentru modelul tau de scuter si vezi care este sarcina maxima admisa (probabil undeva in jur de 160 de kg, mult mai putin decat 110+110=220KG!!! Sau aveati impreuna 110KG!? :banana: Poate este si prost reglat... stiu eu... Ulei iti mananca mult? Stai asa, este in 2T sau in 4T? Bafta multa si sper sa-l rezolvi cumva :lol:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :laugh: :smoke:

 

PS - Din cate stiu eu se schimba doar placile (talpile) (2 sau 3) de la ambreiaj. Daca vrei sa dormi linistit poti sa schimbi ambreiajul cu unul sport, chestia asta se face in functie de modelul de scuter fie doar talpile cu craci cu tot, fie cu tot cu tamburul exterior :-L

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarpe...ai cuvantul meu...nu am de ce sa vb prostii...

2,88 litri pusi in el..mers 27,8 km...atat...in 2 pers (amandoi 110 kg) la 30-38 km/h...

totul este cat mai real...nimic aberatie...

benzina tempa plus 95 de la petrom

crede-ma ca...nu stiu unde sa ma uit...sau ce sa fac...

 

Numai Bine!!!

 

nu am spus ca aberezi sau deastea... dar pt un motorash de 50 ii foarte foarte (chiar extrem) de mult 9l la 100 km.

incearca sa te uiti pe sub carene(plasticurile alea) sa vezi morezervorul pe dedesupt sa vezi daca nu este murdar(benzina cu noroi)... si il cureti... de asemenea si la furtunul ce duce benzina de la rezervor pana la carburator... acelasi proces(sa il cureti) si dupaia se vede daca este spart...

 

eu doar asa imi pot explica un consum atata de mare...

 

PS si eu am un malaguti F10 si consuma 2,5 pana in 3 litrii de benzina la 100 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi consuma intre 5-6% dar forjaaaa.Plec blana de la semafoare intr-un stil barbar.

Discutie pe messenger acum 2 minute cu Reverse.

Costin: ce ma ii dau eu forja la scuter?

Paul: pai...da =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ALIAS: eu + frate-miu/vreo (cuvant urat)...=110kg(ambele)...nu 220 :P) ca nu cred ca se mai clintea:))

Scuterul pleaca repede...dar totusi...nu sunt nebun sa il forjez...

Imi este frica sa nu se fi bagat cineva in carb...sa ii modifice jiglorul de aer...pt ca nu imi

corespunde codul de pe jig...cu cel din cartea de service al scuterului...

Al dreq...ulei imi consuma absolut normal..adica putin(mi s-a spus 1 litru de ulei la 1800-2000 de km..asta mi s-a spus...si sincer...eu am facut vreo 500 km cu el...si cred ca mancat vreo 250-300 ml...nu mai mult...)

Este in 2T.

Ambreiaj am gasit unul in 2placutze :smoke: ,, nu in 3, de aprilia sau yamaha...

dar mi-a spus un tip ca nu se potriveste la prinderi...si este nou (ambreiajul gasit de mine la paneuro).

 

 

Pt SNAKE...nu sunt fisurate sau sparte! am verificat! si l-am si spalat...si nu se observa nici macar

o urma de vapori de benz sau benz cu mizerie:(

Ata ete...ma duc sa il mesteresc eu acasa...sper sa ii dau de cap...

 

De segmenti...nu cred...pt ca trage, nu scoate fum...nu vad de ce...pt ca el fie ca merge intr-o pers sau in 2 pers...el tot aceeasi viteza o atinge(68-72km/h)...deci nu da rateuri...nu se chinuie sa plece de pe loc...nu se adude nici un tzacanit specific zgarieturilor de segmentzi bushiti...sincer nu stiu ce sa ii fac:)

sper sa ii dau de capat ca imi consuma mult...oricum stiu ca ele ajung in 2 pers pe la 6 litri...al dreq de mult...

:banana:

 

Numai Bine!!!

Si va multumesc pt raspunsuri si ajutor :-L :-L :laugh: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi da ... ata ete(cum zici si tu)

dar eu nu imi pot imagina cum ar putea consuma atata, si sa fuga doar 70...

dak consuma atata, macar sa si mearga mai tare... atata consuma o supersportiva de 1000 :banana:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cfam exagera.Singura solutie este sa te duci la un service bun sau daca nu ai bani de service la un mecanicv care mai stie si in cel mai rau caz du-te la Fb ca la mine in oras qastia de la Fb sunt destu de buni.Daca pot erepara repara daca nu iti spun ce tre sa cumperi ca sa il; faci.Dupa ce afli ce are si daca tre sa cumperi piese cel mai bine e sa vb cu cineva sa ti le aduca din afara si daca tot faci o investitie ia ceva sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

va multumesc mult de raspunsurii si opinii, problema s-a rezolvat, singura defectiune a fost produsa de un destept care a infundat admisia carcasei filtrului de aer si prin urmare carburatorul nu avea aer si nu facea amestecul corespunzator. prin urmare scooterul consuma 2.7% si fuge cu 90 fara stres. am ramas surprins de performantele scooterului, nu l-as schimba cu nici un alt scooter nici mort. va salut si va doresc asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...