Sari la conținut

Cheile Dambovicioarei


Postări Recomandate

Saptamana trecuta am facut o plimbarica de weekend (sambata-duminica). Traseul a fost : Bucuresti, Predeal, Rasnov, Cheile Gradistei, Cheile Dambovicioarei, Rasnov, Poiana Brasov, Bucuresti.

Pozele sunt din Parcul National Cheile Dambovicioarei. Am vizitat Pestera cu acelasi nume. In zona Parcului National nu este asfalt, dar peisajele sunt de mare spectacol.

Nu pot sa ma abtin sa nu mentionez ca avem o tara superba cu oameni necivilizati. (nu toti sunt necivilizati-exista si exceptii) Spun asta ptr ca in toata zona Parcului National fumegau gratarele, behaiau manelele, iar pet-urile pluteau nestingherite pe apa. Stiu ca iesitul la gratar este la indemana oamenilor pe criza asta si ca este cea mai ieftina distractie, dar nu inteleg de ce nu pot sa-si stranga gunoaiele dupa ce isi iau foamea din gat.

post-153-1277025654_thumb.jpg

post-153-1277025692_thumb.jpg

post-153-1277025708_thumb.jpg

post-153-1277025727_thumb.jpg

post-153-1277025750_thumb.jpg

post-153-1277025771_thumb.jpg

post-153-1277025791_thumb.jpg

post-153-1277025818_thumb.jpg

post-153-1277025856_thumb.jpg

post-153-1277025881_thumb.jpg

post-153-1277025901_thumb.jpg

post-153-1277025925_thumb.jpg

post-153-1277025950_thumb.jpg

post-153-1277025969_thumb.jpg

post-153-1277025986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, imi doresc si eu o evadare de genul acesta din "satul lui Bucur"...

Ti-am observat nemultumirea referitoare la comportamentul unor conationali in natura...Ce sa zic, vina este si a autoritatilor care nu-si fac treaba din lipsa de oameni calificati si remunerati corespunzator. Daca ar exista acei rangeri sau padurari cum s-or numi si ar da amenzi in stanga si-n dreapta s-ar calma toti cocalarii si si-ar strnage mizeriile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tura, imi doresc si eu o evadare de genul acesta din "satul lui Bucur"...

Ti-am observat nemultumirea referitoare la comportamentul unor conationali in natura...Ce sa zic, vina este si a autoritatilor care nu-si fac treaba din lipsa de oameni calificati si remunerati corespunzator. Daca ar exista acei rangeri sau padurari cum s-or numi si ar da amenzi in stanga si-n dreapta s-ar calma toti cocalarii si si-ar strnage mizeriile.

 

e vorba de bun simt nu de rangeri, daca rangerii si-ar face treaba n-am mai umbla cu motoarele prin parcuri nationale :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ asfalt. Cand am fost eu ultima oara la Cheile Dambovicioarei (iulie 2007) nu era asfaltat. S-a asfaltat cumva intre timp drumul pana la pestera Dambovicioara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de bun simt nu de rangeri, daca rangerii si-ar face treaba n-am mai umbla cu motoarele prin parcuri nationale :P

Doar de bun simt este vorba. Cand am fost in Austria, am fost cu mobra si prin parcuri nationale. Diferenta este ca acolo drumurile sunt asfaltate si nu face nimeni gratare, plaja, etc.

Mesaj completat

Observ asfalt. Cand am fost eu ultima oara la Cheile Dambovicioarei (iulie 2007) nu era asfaltat. S-a asfaltat cumva intre timp drumul pana la pestera Dambovicioara?

Este o bucata scurta de asfalt. Din drumul "principal" cand faci dreapta spre Cheile Dambovicioarei (de la pod) este asfaltat cam 2 km. Nu m-am uitat cati km sunt de la asfalt pana la pestera, dar a fost ok. Eu am mers si dupa pestera, pana la un restaurant frumusel unde m-am cazat la cabana Brusturet. Pestera am vizitat-o a doua zi.

Mesaj completat

Frumoasa tura

Imi place mult cum arata drumul acela. Pare foarte bun de o tura de duminica...

Da! Cred ca Transalpul este in elementul lui p-acolo. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se zice: avem o tzara superba, mare pacat ca e locuita

 

Bagami-as ceva (cheia in contact) si pe acolo au ajuns manelistii cu gratarele lor.Nene, faci gratar, te distrezi...dar astia cand merg la iarba verde lasa dezastru in urma.....

 

In fine, in alta ordine de idei: superba plimbarea, felicitari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se zice: avem o tzara superba, mare pacat ca e locuita

 

Bagami-as ceva (cheia in contact) si pe acolo au ajuns manelistii cu gratarele lor.Nene, faci gratar, te distrezi...dar astia cand merg la iarba verde lasa dezastru in urma.....

 

In fine, in alta ordine de idei: superba plimbarea, felicitari

Merci frumos!

Nu erau numai manelisti. Am vazut oameni care stateau la cort, altii erau doar ptr un gratar cu prietenii, etc. Probabil ca erau si oameni care strangeau mizeria dupa ei dar per ansamblu, imaginea pet-urilor care pluteau pe apa, conservele si pungile aruncate pe iarba, era dezolanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...