Sari la conținut

Mi-a Sarit Consumul De La 5,5% La 7,5%


tro5
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Care este cauza pt care a sarit consumul in oras de la 5,5% la 7,5%, afara nu stiu ca nu am mers inca sa fac testul.

 

Toba folosita este aia de serie, filtru de aer e k&n si e curat. cu aceasi configuratie pana acum 2 luni imi consuma 5,5% acum consuma 7,5%, de unde a aparut direferenta asta.

 

Pana sa merg la bmw sa-mi citeasca computerul caut posibile cauza care au dus la cresterea consumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

s-or fi infundat injectoarele... cine stie? ia uita-te frumos la bujie/bujii (nu stiu daca modelul tau are una sau 2).... s-ar putea sa mearga untr-una singura! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa se fi dereglat senzorul de la clapeta.....si sa bage niste benzina in plus... eu am patit la un guzzi am plekat la ploiesti cu el fara sa-l verific inainte si mi-a luat 8 juma, cand a fost vb sa plek tg secuiesc l-am pus pe calc si surpriza..... senzorul de la clapeta citea cu 4 grade mai mult adica practic clapeta era deschisa 3 grade dar el citea aproape 7 l-am reglat si mi-a luat 6 la drum......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are o singura bujie si e are 8.000 km, ea se schimba la 20.000km conform manualului.

 

e posibil sa se fi dereglat senzorul de la clapeta.....si sa bage niste benzina in plus... eu am patit la un guzzi am plekat la ploiesti cu el fara sa-l verific inainte si mi-a luat 8 juma, cand a fost vb sa plek tg secuiesc l-am pus pe calc si surpriza..... senzorul de la clapeta citea cu 4 grade mai mult adica practic clapeta era deschisa 3 grade dar el citea aproape 7 l-am reglat si mi-a luat 6 la drum......

 

 

SI cum ai reglat clapeta???? Electronic sau "manual" printr-un surub.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur nu tragi mai tare de motor? :banana:

 

:laugh: Chiar asa :-L

 

Asa ziceam si eu cu Domi in ultima vreme, ca mi-a crescut inexplicabil consumul , se dusese undeva peste 8 in oras :smoke: S-a lamurit problema cand l-am dat sora-mii , a revenit brusc sub 6 :lol:

 

 

P.S. Atentie ca o bujie nu stie carte si nu crapa neaparat cand zice manualul :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia acum mi-a picat fisa....

 

 

am umbat acum o luna la acest surubel sa reglez "relantiul" adica l-am coborat de la 1600 cat era la 1400~1500 doar prin rotirea acestui surub. si de atunci a inceput sa consume.

 

Ce face surubul ala????

se poate sa dereglez de acolo clapeta????

 

 

surubul este cel din dreptunghi.

post-794-1153817397_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clapeta am reglat-o manual dar cu ajutorul calculatorului si testeru de diagnosticare..... surubul la care ai umblat nu inluienteaza decat clapeta dar nu are treaba si cu senzorul..... senzorul din ce se vede in poza pare a fi pe partea cealalta.....cel mai bine o duci la sevice sa o puna pe tester si vezi exact care este problema ca spune ala si ce-a supt cand era mica.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...