Sari la conținut

cbr f1


Postări Recomandate

De ce vrei sa-i pui motor de F2? Al ei ce are?

pai al ei este defect si de f2 se gaseste mai usor si mai ieftin si are si distributia mai usor de accesat...sunt cateva avantaje.oricum daca gasesc de f1 cv cu bani mai putini il cumpar

Editat de yakuza_proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
si electica?

carburatia ,air box ul?

 

Astea se rezolva relativ usor, important e ca motorul se monteaza pe cadru fara modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ia sa vedem daca cele doua cadre arata la fel cat de cat...ca sa iti dai seama daca ceva ce intra intr-un cadrul de F2 ar intra in unul de F1... sa vedem deci..

 

Si ca tot ziceati ca se fac toate..uite cum arata filtrele de aer cu furtune cu tot...

post-35081-1282761456_thumb.jpg

post-35081-1282761758_thumb.jpg

post-35081-1282762103_thumb.jpg

post-35081-1282762117_thumb.jpg

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Pai ia sa vedem daca cele doua cadre arata la fel cat de cat...ca sa iti dai seama daca ceva ce intra intr-un cadrul de F2 ar intra in unul de F1... sa vedem deci..

 

Si ca tot ziceati ca se fac toate..uite cum arata filtrele de aer cu furtune cu tot...

 

Tu chiar nu intelegi ca s-a pus motor de F2 pe F1? Trebuie sa scriu mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...se pare ca tu o tii pe a ta. Daca te uiti la pozele pe care le pusesem eu o sa vezi ca este cadrul diferit si ca filtrul de aer de la F2 e total altfel si mai bombat iar intake-urile sunt in alta parte nu in cadru ca la F1. Si daca ti-ar intra in cadru motorul in sine cum naiba montezi restul????

Mesaj completat

Tu chiar nu intelegi ca s-a pus motor de F2 pe F1? Trebuie sa scriu mai mare?

 

OK..ca a intrat, a intrat..zi-mi ce ai facut cu restul??? Cum a mers montat filtrul de aer...si cum ai pus carburatoarele...Fara sa faci modificari... Ca asa pun si eu motor de Hayabusa pe masina, dar ...nu cred ca la masina i-as putea spune Hayabusa dupa "transformare" :laugh:

 

Uite de exemplu cum arata carburatoarele ...ce prinderi au si ce furtune...

Ca asa, stii cum e vorba aia, de manarii sunt toti in stare. Aici era vorba daca se potriveste fara sa faci schimbari totale. Doar sa iei motorul si sa-l pui pe cadru si pe restul de componente de F1. Ceea ce din microfiche mie nu prea imi arata ca s-ar putea realiza. A, ca poti sa schimbi toate alea este partea a doua, dar atunci nu ai mai avea F1 ci F2, nu?

post-35081-1282905429_thumb.jpg

post-35081-1282905503_thumb.jpg

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Mda...se pare ca tu o tii pe a ta. Daca te uiti la pozele pe care le pusesem eu o sa vezi ca este cadrul diferit si ca filtrul de aer de la F2 e total altfel si mai bombat iar intake-urile sunt in alta parte nu in cadru ca la F1. Si daca ti-ar intra in cadru motorul in sine cum naiba montezi restul????

Mesaj completat

 

 

OK..ca a intrat, a intrat..zi-mi ce ai facut cu restul??? Cum a mers montat filtrul de aer...si cum ai pus carburatoarele...Fara sa faci modificari... Ca asa pun si eu motor de Hayabusa pe masina, dar ...nu cred ca la masina i-as putea spune Hayabusa dupa "transformare" :laugh:

 

Uite de exemplu cum arata carburatoarele ...ce prinderi au si ce furtune...

Ca asa, stii cum e vorba aia, de manarii sunt toti in stare. Aici era vorba daca se potriveste fara sa faci schimbari totale. Doar sa iei motorul si sa-l pui pe cadru si pe restul de componente de F1. Ceea ce din microfiche mie nu prea imi arata ca s-ar putea realiza. A, ca poti sa schimbi toate alea este partea a doua, dar atunci nu ai mai avea F1 ci F2, nu?

 

Vad ca esti gica contra, daca iti pun o poza cu F1 care are motor de F2 te lamuresti? Sau o sa-mi spui ca e trucata?

 

Cred ca am innebunit daca am ajuns sa-mi bat capul cu femeile pe probleme de mecanica, bine ca vine dreaq uichendul sa ma imbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune chiar te rog, dar nu cu carene si restul care sa acopere..ci sa se vada clar ce un de a intrat si cum ai facut sa intre...

Cum ziceam ideea era sa se faca FARA MODIFICARI..cu modificari sunt ferm convinsa ca se poate face orice!

Nu sunt gica contra dimpotriva, sunt curioasa sa vad ce si cum.

 

PS: Ai ajuns sa te certi cu o femeie, nu generaliza! ( Nu consider asta o cearta). Si in plus , ce sa-i faci daca am avut profesor bun? ;)

 

PS2: Nu sunt doar eu nelamurita, si cel care a initiat topicul a spus ca i-ar fi zis cineva ca nu se poate, ca nu se potriveste pe cadru. Asa ca adu tu argumentul, aka poza, si asa ne convingem amandoi, eu ca se poate si el ca poate da banii pe motorul de F2 si doar pe motor, nu si pe filtru aer, carburatoare etc etc :laugh:

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
eu ca se poate si el ca poate da banii pe motorul de F2 si doar pe motor, nu si pe filtru aer, carburatoare etc etc :laugh:

 

Pai de ce sa ia doar motorul? fara carburatoare si air box!?. Din cate stiu carburile de F1 sunt mai mici decat cele de F2. Putea sa ia doar motorul daca avea tot F2. In uichend revin cu poze.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia..sa cumpere tot F2ul si ...sa-l puna pe ce o mai ramane din F1, nu?

PS: citeste ce a intrebat omul la inceput...ca asa poate o sa-mi dai mie dreptate :laugh:

nu inteleg ce e asa de greu de crezut ca un motor se poate potrivi pe acelasi model de motocicleta fara modificari, mai ales xcand e vorba de honda, nu e nici primul nici ultimul model de la honda la care modificarile de la un model la altu constau doar in plastice si banalitati din astea, daca prinderile de la motor sunt identice restu e cancan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Concluzia..sa cumpere tot F2ul si ...sa-l puna pe ce o mai ramane din F1, nu?

PS: citeste ce a intrebat omul la inceput...ca asa poate o sa-mi dai mie dreptate :laugh:

 

Nu e nici o conluzie, cand pui un motor mai nou il pui cu anexele lui, asa se face si la auto. Apropo, ai schimbat in viata ta vreo bujie?

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, ai schimbat in viata ta vreo bujie?

 

Nu, pentru ca nu a fost nevoie. :P

 

Ca veni insa vorba de schimbat bujii...mai bine uite ajuta-l pe tipul asta nelamurit cu bujiile ca are moto, dar nu stie ce si cum :P

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic:

vis a vis de intrebarea ta cu schimbatul bujiilor : Am vazut barbat care nu schimbase uleiul le motor de 12 mii ,intrebandu-l cand a facut schimbul a intrebat : ""care ulei?""

eu: ""uleiul din motor ""

el : ""trebuia schimbat?""

Si avea 700-800 ml ulei lipsa iar motorul zornaia din toate alea

 

La unele femei nici nu si au rostul intrebari de genul bujii, ulei ,etc. , sau cel putin la unele femei (asta ca sa nu mi sara vre o motociclista n cap )

sunt motoare la care uleiul se schimba la 12.000, ca nu l-a mai verificat asta e intradevar o problema...

 

on topic, Motorul poate merge insa mai degraba te bagi la un F2 si vinzi F1 pt piese

iesi muuult mai ieftin asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt motoare la care uleiul se schimba la 12.000, ca nu l-a mai verificat asta e intradevar o problema...

 

on topic, Motorul poate merge insa mai degraba te bagi la un F2 si vinzi F1 pt piese

iesi muuult mai ieftin asa

 

Da, sunt motoare la care se schimba uleiul la 12.000km cand sunt noi...dar cand deja au zeci de mii de kilometrii la bord si ani de la fabricare, nu cred ca te mai poti lua mot-a-mot dupa ce scrie in manual. Si la CBRul meu zice sa schimb la 6000-8000 dar deja la 2700 se simte cutia, asa ca il schimb la 3000.

 

Eu vreau sa stiu la ce concluzie a ajuns initiatorul topicului pana la urma...

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Pai de ce sa ia doar motorul? fara carburatoare si air box!?. Din cate stiu carburile de F1 sunt mai mici decat cele de F2. Putea sa ia doar motorul daca avea tot F2. In uichend revin cu poze.

A trecut ,,uikendu" si inca nu ne-am lamurit. Se poate au ba ca si pe mine ma intereseaza la CBR-ul meu. Pozele vrem, daca nu nu mai promite marea cu sarea. Jos plasticurile si baga poze detailate adac tot vrei sa fii de cuvant. Motive puerile nu pune ca au trecut cateva uikend-uri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator corleone
A trecut ,,uikendu" si inca nu ne-am lamurit. Se poate au ba ca si pe mine ma intereseaza la CBR-ul meu. Pozele vrem, daca nu nu mai promite marea cu sarea. Jos plasticurile si baga poze detailate adac tot vrei sa fii de cuvant. Motive puerile nu pune ca au trecut cateva uikend-uri bune!

 

Pana la urma te-au ajutat pozele care ti le-am trimis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...