Sari la conținut

cauciucuri pt iarba


Postări Recomandate

in we am descoperit ca pentru iarba uda de roua nu am cauciucurile potrivite. Din pacate descoperirea m-a costat o luxatie la mina dreapta si o vinataie pe soldul sting. Oricum, am scapat foarte lejer zic eu, si multumesc aici tuturor celor ce m-au sfatuit sa-mi iau protectii de enduro/cross care pot spune ca si-au scos banii la cazatura asta. Fara armura, genunchere si cizme situatia ar fi fost mult mai trista.

Oricum, sa revin, cu cauciucurile pe care le am (heidenau k74 spate si k70 fata) pe iarba uda de roua esti ca pe gheata. Ce ar fi mai potrivit pentru zonele cu iarba? Eventual un cauciuc tare care sa se infiga mai bine?

Mi-e ciuda ca pentru pamint, nisip, noroi, frunze in padure cauciucurile astea sunt impecabile, au o aderenta incredibila dar... se pare ca le-am gasit limita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intreba cineva acum cativa ani, ce cauciuc merge bine pe lemn ud....

Stai bland, cauciucurile pe care le ai sunt foarte bune.

Pe iarba uda trebuie doar un pic de atentia si atata tot.

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in we am descoperit ca pentru iarba uda de roua nu am cauciucurile potrivite. Din pacate descoperirea m-a costat o luxatie la mina dreapta si o vinataie pe soldul sting. Oricum, am scapat foarte lejer zic eu, si multumesc aici tuturor celor ce m-au sfatuit sa-mi iau protectii de enduro/cross care pot spune ca si-au scos banii la cazatura asta. Fara armura, genunchere si cizme situatia ar fi fost mult mai trista.

Oricum, sa revin, cu cauciucurile pe care le am (heidenau k74 spate si k70 fata) pe iarba uda de roua esti ca pe gheata. Ce ar fi mai potrivit pentru zonele cu iarba? Eventual un cauciuc tare care sa se infiga mai bine?

Mi-e ciuda ca pentru pamint, nisip, noroi, frunze in padure cauciucurile astea sunt impecabile, au o aderenta incredibila dar... se pare ca le-am gasit limita.

 

Pt iarba - cauciucuri cu caramele netocite si inalte. De ex Michelin S12 Cross Competition

Mesaj completat

Mai intreba cineva acum cativa ani, ce cauciuc merge bine pe lemn ud....

Stai bland, cauciucurile pe care le ai sunt foarte bune.

Pe iarba uda trebuie doar un pic de atentia si atata tot.

 

bafta.

 

^_^ Cauciuc exlusiv pt lemn ud: cel mai soft de la Moto GP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun asa.. deci.. problema e la mine ^_^

atentie a fost, doar ca eram foarte obosit de ziua anterioara, iar intrarea pe iarba nu am prevazut-o, pina acolo fusese drum de pamint si brusc s-a terminat drumul si a inceput o coasta cu iarba destul de inclinata care avea aproximativ 5m dupa care continua drumul (cred ca acolo alinecase terenul sau ceva de genul asta).

Din cauza ca pina acolo mersesem pe drum aveam si ceva viteza, aprox 50, cind am intrat pe iarba si in coasta mi-a plecat fata si... cam atit imi aduc aminte, pe urma momentul cind am pus mina dreapta in fata sa nu lovesc pamintul, urmatoarea imagine umarul sting atingind si el pamintul iar finalul ... eu stind pe spate si uitindu-ma la cer.. macar era senin si frumos :D

 

Oricum, am invatat doua lucruri:

1. sa nu iesi la endureala daca esti obosit, mai ales fizic, pentru ca mai devreme sau mai tirziu, oricit iti propui sa mergi incet, sa nu te bagi in rahaturi, sigur o sa te trezesti fix in ele..

2. o sa evit sa mai ies dimineata, pina nu se duce roua. macar daca e pe ploaie sau dupa, este totul ud si te poti adapta, la roua ramine uda iarba acolo unde nu a batut soarele, sau unde a fost mai inalta, sau draq stie, cert e ca nu se usuca toata in acelasi timp.

 

si bonus: Diclofenacul sa traiasca c tare bun e, aproape ca-mi misc mina fara sa mai simt durere, asa ca am toata speranta ca in we sunt calare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzia 1 e gresita, vei ajunge mai devreme sau mai tarziu sa fii obosit la enduro. cu timpul vei invata sa vezi situatiile periculoase. probabil ca ai bruscat comenzile pe iarba si te a surprins lipsa de aderenta. iesi linistit la ture cand e uda iarba, tot e mai bine decat pe namol.

si concluzia 2 e relativ najpa, iarba fara roua nu e cu mult mai breaza, tot ca pe sanie esti dupa ce ai pierdut controlul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Soso Eram obosit ca muncisem o zi intreaga la batut dale de pavaj, ba mai mult din cauza oboselii nici noaptea nu am putut sa dorm cum trebuie. Imi era clar ca trebuie sa stau domol ca abia daca puteam sa tin mobra.

Oricum, e clar ca a fost greseala mea, nici nu am zis altceva, si chiar daca merg de ceva vreme pe motoare in enduro experienta mea totala este de aproximativ 10-15 ore.

Partea aiurea acolo a fost ca nu era toata uda, sau iarba peste tot si din cauza ca drumul pina acolo a fost bun spre foarte bun mergeam cam tare, daca ar fi fost noroi sau tot acoperit cu iarba nu cadeam la viteza aia, probabil tot cadeam dar la o viteza mai mica unde poate reuseam sa ma scot cumva fara durerea asta de mina.

 

@Ionut Merci de urare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...