Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

Ajutatima si pe mine , daca cumpar un aprilia sr tot modelu vechi , cu racire pe lichid si frana pe spate pe disc , fara acte .

 

Pot sa ii schimb cadru cu al meu (care nu are racire pe lichid si frana pe spate cu disc ) ???

cred ca poti sa il schimbi da ce te faci cu seria de la cadru ca daca e furat scuteru ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai , problema mea e , daca cadru meu de aprilia sr www (la care am talonu original)se potriveste pe aprilia sr stealth ..(sau cum ii zice la ala cu lichid , si frana p disc ...) ,

sa am tot scuteru complet pe cadru de la scuteru meu .

 

 

si cadru care ar fi .. original de la sr ala fara acte.. l-as arunca in lac :bounce: si restu .. Piese .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe am studiat si eu intr'o vreme treaba cu frana spate pe disc. Ca sa pui pe al tau disc spate nu ai cum pt. ca stealth are pe bascuala nijte urechi de care se prind discul si etrierul, urechi care dealtfel sunt turnate. Si ca sa iei bascula cu totul de pe alta trebuie sa o faci pe a ta bucati bucatele ca sa pui motorul, ambielajul, muzicuta, variator, ambreaj etc., absolut tot! In cazul in care vrei racire pe apa alta tampenie in oprinia mea, vei mai avea de pus radiator, conducte etc. Sunt niste eforturi COMPLET inutile din care va iesi un scuter facut din bucati fara valoare...La ce iti trebuie racire pe apa? ca sa aiba ce sa'ti fiarba sau curga pe la toate incheieturile? Am vazut ce poate racirea pe apa si pt. asta sunt pe deplin multumit de racirea mea pe aer si motorul care poate functiona chiar si la 200 grade celsius. Se merita cele 5 minute in plus de asteptare pana cand motorul atinge temperatura optima de functionare, si consumul mai mare iarna, fata de unul racit pe apa. Vorbim de scutere, la motociclete e alta treaba...Oricum in proportie de 95% nu vei face nici una din modificarile care le vrei tu, i'm sure of that.

 

P.S. bascula din poza apartine unui scuter adus la reparatii unui amic mecanic.

post-13602-1183471030_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

People incepand cu aceasta zi scuterul meu este de vanzare :bounce: . Mi se rupe inima la cat de mult tin la el insa imposibilitatea de a face drumuri lungi ceva mai rapid cu el, m'a determinat sa imi caut ceva pe masura. Pretul este de 1500 euro iar poze stiti unde gasiti destule...post-13602-1183539048_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

People incepand cu aceasta zi scuterul meu este de vanzare :lol: . Mi se rupe inima la cat de mult tin la el insa imposibilitatea de a face drumuri lungi ceva mai rapid cu el, m'a determinat sa imi caut ceva pe masura. Pretul este de 1500 euro iar poze stiti unde gasiti destule...post-13602-1183539048_thumb.jpg

Din acelasi motiv il dau si io pe al meu :lol: ca de fataieli prin oras m`am cam plictisit si as vrea sa plec la drumuri mai lungi asa da mi`e cam frica cu asta...unu de 125 ar fi ideal :bounce:

Poate ne intalnim pe undeva daca e sa plec asa mai departe :baldy:

Editat de robbyvl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost intr'o gramada si nu mi'a fost frica...s'a comportat excelent numa ca un pic cam slow cand vine vorba de linii drepte. Pe curbe mai ca as afirma ca ma dau mai bine cu scuteru decat cu motoru care pt un incepator mi se pare incomod. Succes noua la vanzare! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie contract de vanzare-cumparare,chitanta prin care arati ca ai platit fiscu si actele scuterului :bounce:...mie asta mi a trebuit..Salutari!

ce fisc?:)unde se plateste asta? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost intr'o gramada si nu mi'a fost frica...s'a comportat excelent numa ca un pic cam slow cand vine vorba de linii drepte. Pe curbe mai ca as afirma ca ma dau mai bine cu scuteru decat cu motoru care pt un incepator mi se pare incomod. Succes noua la vanzare! :baldy:

nu am cursu ala si de aia nu ies cu el si am si numar de primarie :bounce: ca deh nu aveam rabdare sa fac dinala de politie ca dura vreo 10 zile :lol: asa ca asta l`am facut in 2 zile ... si ma gandesc ca daca tot fac scoala sa dau de a1 si sa`mi iau ceva mai mare...tu ce vrei sa iti iei dupa ce il dai pe asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce acte imi trebuie sa inregistrez scooteru la primarie....fractura,copie buletin si mai ce?????? :bounce: :baldy:

prima data te duci la RAR si faci cartea de identitate...dupaia cu, cartea si cu factura te duci la primarie faci o cerere si platesti o taxa 100 de mi sau nush cat e si mai platesti dupaia numerele :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima data te duci la RAR si faci cartea de identitate...dupaia cu, cartea si cu factura te duci la primarie faci o cerere si platesti o taxa 100 de mi sau nush cat e si mai platesti dupaia numerele :baldy:

Ba da-l draq s mai face RAR si la porcariile astea,eu ma duc sa intreb la primarie sa vad dak au astia habar d asa cva(eu stau intr-un sat la 3 km d Alexandria,capitala judetului)dak tre sa-l mai duc si la rar ii dau draq :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vii la intalniri duminica ora 14 in fata circului (sos Stefan cel Mare),dupa stadionul Dinamo

 

1.Casca omologata RAR in cap

2.Bun-simt in trafic

3.No alcohol

Exista totusi o problema :bounce: ,eu stau la 100km d Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da-l draq s mai face RAR si la porcariile astea,eu ma duc sa intreb la primarie sa vad dak au astia habar d asa cva(eu stau intr-un sat la 3 km d Alexandria,capitala judetului)dak tre sa-l mai duc si la rar ii dau draq :baldy:

io ti`am spus ca asa am patit si io m`au trimis pe la RAR...la noi anu trecut se inscriau fara RAR da cum s`a umplut orasu cu cioarde din italia se cere si RAR`u acuma. Astia de la primarie sunt cam dusi habar nu au ce fac ei acolo cred ca daca te duci si cu un scuter de 125 sau mai mare cu carte de la rar si toate alea ti`l inscrie :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deveniti enervanti sincer :bounce: Am explicat de 1000 de ori chestia asta si voi tot nu va prindeti. E chestie dovedita (pe pielea mea) NU TREBUIE itp :lol: Trebuie o declaratie pe propria raspundere ca scuterul nu prezinta pericol pe drumurile publice. Ma rog...faceti-va itp-ul daca aveti bani de el si credeti ca scuterele voastre sunt apte, daca nu, faceti cu 15 lei declaratia aia la un notar public.

 

In legatura cu ce ai zis tu robbyvl cu nr galbene...care e problema? Ca m-ai cam speriat....am mai auzit pe cineva ca n-ai voie sa iesi din judetul in care e inregistrat scuterul. Asa e? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma dak oameni mi-au zis k decat atat imi trebuie,imi da numerele si dovada aia k e inregistra la primarie,da scooteru e nou,nu e facut raru sau itp d producator

Da mi-a placut faza ma duc eu in dimineata asta la primarie si l zic:Buna ziua,am si eu un scooter si vreau sa-l inregistrez la primarie,c acte imi trebuie.......ala sta vreo 3 minute s uita asa la mine,d park nu ar mai fi auzit,si isi aduce el aminte k are un caiet cu astia kre asteapta numere si carutze si scootere,si imi zice pai zimi numele tau,vi cu buletinu peste 1sapt k atunci vin numerele si iti dau numerele,da eu k stiam d aici k trebuie mai multe,intreb cu o voce daia asa prosteasca "si doar atat" si el cik da :lol:

 

 

In legatura cu ce ai zis tu robbyvl cu nr galbene...care e problema? Ca m-ai cam speriat....am mai auzit pe cineva ca n-ai voie sa iesi din judetul in care e inregistrat scuterul. Asa e? :baldy:

Nu e adevarat ai voie sa t duci si in mama draq,scrie in carte :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa speram ca ai dreptate. Ady astia de la primarie it idau numere de carton cred scrise de ei. Nu e asa de usor, crede-ma :bounce: Am stat 1 sapt in asteptare sa semneze primaru cererea si apoi 2 zile sa-mi iasa numerele. Daca zici ca esti din zona rurala la tine se poate sa fie asa. Si nu-ti trece numele tie ca nu esti major, nu ca nu ai 16 ani :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deveniti enervanti sincer :baldy: Am explicat de 1000 de ori chestia asta si voi tot nu va prindeti. E chestie dovedita (pe pielea mea) NU TREBUIE itp :lol: Trebuie o declaratie pe propria raspundere ca scuterul nu prezinta pericol pe drumurile publice. Ma rog...faceti-va itp-ul daca aveti bani de el si credeti ca scuterele voastre sunt apte, daca nu, faceti cu 15 lei declaratia aia la un notar public.

 

In legatura cu ce ai zis tu robbyvl cu nr galbene...care e problema? Ca m-ai cam speriat....am mai auzit pe cineva ca n-ai voie sa iesi din judetul in care e inregistrat scuterul. Asa e? :lol:

cu numaru de la primarie nu ai voie sa iesi din judet iti spun asta sigur :bounce: daca iesi e ca si cum ai merge cu scuteru neinmatriculat

Editat de robbyvl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu numaru de la primarie nu ai voie sa iesi din judet iti spun asta sigur :baldy: daca iesi e ca si cum ai merge cu scuteru neinmatriculat

O sa ma interesez dak s poate,da u d und stii????te-a oprit garcea knd ai trecut frontiera?? :bounce:

 

sa speram ca ai dreptate. Ady astia de la primarie it idau numere de carton cred scrise de ei. Nu e asa de usor, crede-ma :lol: Am stat 1 sapt in asteptare sa semneze primaru cererea si apoi 2 zile sa-mi iasa numerele. Daca zici ca esti din zona rurala la tine se poate sa fie asa. Si nu-ti trece numele tie ca nu esti major, nu ca nu ai 16 ani :lol:

Nu cred k imi da nr d carton,k a zis k am dat comanda la Islaz pt numere,dak imi da din carton mai bine il trag la imprimanta si il plastifiez,k nu nr conteaza la scootere si dovada aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...