Sari la conținut

Old M 72 Vs. Contemporanele Ural & Nipru


13 Todesengel
 Share

Postări Recomandate

...no,fac si eu un topic asemanator cu cel Ural si Nipru.As dori,cine poseda motocicleta si(sau) cunostinte sa dezvolte aici subiectul.Adica,ce piese de pe boxerele rusesti mai noi si mai frecvent intilnite,Ural & Nipru pot fi folosite fara (prea mari)adaptari pt.a inlocui componente de pe batrinul M 72.Multumesc anticipat pt.participare.de asemeneni,daca cineva cunoaste motociclete M72 de vinzare,complete sau ca "donatoare" e rugat sa posteze(si)aici informatia.

post-8289-1156528364_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu prea se inghesuie lumea. nu mai are nimeni M72? Sunt ultimul? nu prea cred. Mie imi pare rau ca nu se potrivesc pistoanele de la Ural nou, si ambielajul. cica segmentii ar merge, dar n-am verificat. elemente din grup se pare ca merg, cutia de nipru merge la M, cea de Ural nou la fel. chiar e indicat sa ai mers inapoi la un m cu atas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

segmentii nu merg, sunt mai grosi la M72, dar se gasesc noi la Tunaru.

 

Pinionul de pe axa cu came merge. Axa cu came merge montata ,insa renunti la 6V si distribuitor si pui un centrifugal. Daca vrei 12V, merge cu flansa montat alternatorul de Nipru/Ural. Cupla cardanica, cardanul, crucea pot fi inlocuite cu piese noi. Discurile de ambreiaj, cablul de ambreiaj, cablurile de acceleratie... Si mai sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am pus pe m72 piese de nipru : pistoane segmenti si bolturi; alternator; discuri ambreiaj, cablu acc,ambreiaj si frana de mana,carburatoare, cauciucuri......daca imi mai aduc aminte scriu acilea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...