Sari la conținut

statii emisie-receptie


Postări Recomandate

am ajuns la faza in care statiile de emisie receptie ne sunt impetuos necesare in primul rand ptr enduro si in al 2-lea rand in timpul comunicarii la EMD ca organizatori,fiindca nu toate zonele au semnal..am gasit o gramada de oferte,dar 2 statii profesionale nu costa 399 ron (ca in majoritatea reclamelor de pe net)..cine foloseste sau are habar mai mult despre ele,va rog dezvoltati un pic topicul..foarte important este sa putem monta microfon/difuzor extern

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Eu personal folosesc PMR ieftine de la hipermarket,100 de lei perechea,raza de actiune e mica ,cam la 2 km dar pentru comunicat cu tovarasii de drum care-s foarte aproape merg,problema apare insa la setul casca-microfon.

Ar fi pacat ca la niste statii profi sa nu folosesti si seturi profi de casti cu laringofoane pentru ca de la 60 kmph zgomotul curentului de aer acopera totul daca ai un simplu microfon in nas. Stiu ca Alan vindea ceva pentru moto cu laringofon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Midland si Alan sunt firme mai serioase.

Le-am testat si pot sa iti spun ca functiile suplimentare pentru care platesti banii in plus fata de unele obisnuite, nu se justifica.

Programarile de frecventa ce le poti face la ele, nu iti folosesc la nimic.

Acumulatorul descarcat nu poate fi inlocuit cu baterii obisnuite, in caz de urgenta, decat la unele modele.

 

Nu te lasa pacalit de distanta la care merg. PMR inseamna clar: emitator de 0,5W cu antena fixa. Ce-i pe langa inseamna infractiune si poti fi gasit foarte usor.

Eu am Cobra MT600 la care i-am adaugat un shoulder microphone.

 

Pentru altceva decat PMR sau CB trebuie licenta si asta inseamna costuri mari.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Midland si Alan sunt firme mai serioase.

Le-am testat si pot sa iti spun ca functiile suplimentare pentru care platesti banii in plus fata de unele obisnuite, nu se justifica.

Programarile de frecventa ce le poti face la ele, nu iti folosesc la nimic.

Acumulatorul descarcat nu poate fi inlocuit cu baterii obisnuite, in caz de urgenta, decat la unele modele.

 

Nu te lasa pacalit de distanta la care merg. PMR inseamna clar: emitator de 0,5W cu antena fixa. Ce-i pe langa inseamna infractiune si poti fi gasit foarte usor.

Eu am Cobra MT600 la care i-am adaugat un shoulder microphone.

 

Pentru altceva decat PMR sau CB trebuie licenta si asta inseamna costuri mari.

 

Alan am avut eu si s-au stricat amandoua dupa un sezon.Nu cred ca sunt gandite sa faca fata la enduro. Bat cateva sute de metri (300-500 dupa mine) si daca nu te vezi cu celalt sansele sa te intelegi cu el sunt mici. E valabil pt orice statie de de 0.5W. Ce scrie pe ele cu 5km in linie dreapta sunt cazuri ideale probabil si nu am intalnit asa ceva in padure. Asa cat sa ne gasim unul pe altul cand nu ne mai vedem sunt bune, dar eu inteleg ca Stef are nevoie de unele cu licenta de emisie.

Editat de edi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la faza in care statiile de emisie receptie ne sunt impetuos necesare in primul rand ptr enduro si in al 2-lea rand in timpul comunicarii la EMD ca organizatori,fiindca nu toate zonele au semnal..am gasit o gramada de oferte,dar 2 statii profesionale nu costa 399 ron (ca in majoritatea reclamelor de pe net)..cine foloseste sau are habar mai mult despre ele,va rog dezvoltati un pic topicul..foarte important este sa putem monta microfon/difuzor extern

daca vrei te rezolv antiia.statii profi eu folosesc de la unu din lideri de pe piata(endurist omu)kenwood.de 5w.optional au un fir ce vine de la statie ce are in capat microfon+difuzor ce il agati de tricou pectorina etc.second hand dar bune sint 500ron cu cablu auxiliar inclus.raza cam 15 km pe cimp in simplex,in repetitor si de la vilcea la bucuresti dar platesti abonament la fregventa!.trebuie vb cu cei din zona ta sa ti dea fregventa.eu am 5 bucati. si rezista la apa destul de bine.de la mizil la buzau sau la monteoru le am probat si merg(am fregventa inchiriata dau 30e pe luna).atentie!pe retea sau simplex daca te bagi in ripa si celalat in alta ripa la 1km si nu te vede nici repetitorul(releul) nu merg!!!!!!si nici altceva nu merge.vb de statii profi.0767597495.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei te rezolv antiia.statii profi eu folosesc de la unu din lideri de pe piata(endurist omu)kenwood.de 5w.optional au un fir ce vine de la statie ce are in capat microfon+difuzor ce il agati de tricou pectorina etc.second hand dar bune sint 500ron cu cablu auxiliar inclus.raza cam 15 km pe cimp in simplex,in repetitor si de la vilcea la bucuresti dar platesti abonament la fregventa!.trebuie vb cu cei din zona ta sa ti dea fregventa.eu am 5 bucati. si rezista la apa destul de bine.de la mizil la buzau sau la monteoru le am probat si merg(am fregventa inchiriata dau 30e pe luna).atentie!pe retea sau simplex daca te bagi in ripa si celalat in alta ripa la 1km si nu te vede nici repetitorul(releul) nu merg!!!!!!si nici altceva nu merge.vb de statii profi.0767597495.

am rezolvat,am luat niste HYT TC610,cu microfon/difuzor extern ca accesoriu,sunt de 5w,si au protectie foarte buna la apa si praf.momentan le folosim in frecventa libera,iar daca consideram necesar o sa luam si frecventa platita ..multam fain de informatii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...