Sari la conținut

Dobrogea pe malul Dunarii 23 Octombrie


nobike
 Share

Postări Recomandate

Revenind la traseu sunt cam 4-500 de km dus intors din Bucuresti in functie de traseul pe marginea Dunarii. La capatul autostrazii, se trece pe sub un pod, in dreapta e drumul spre mare, in stanga drumul spre Cernavoda. Se face stanga apoi dreapta pe podul spre Cernavoda si se trece peste apa. In Cernavoda m-am incurcat un pic, trebuie mers un pic dreapta pana la un sens giratoriu unde se merge spe Harsova (Harsova e locul de trecere peste Dunare inapoi prin Slobozia), deci daca va rataciti, Harsova este directia de mers.

 

Benzinarii n-am gasit decat la Harsova, deci cel mai bine ar fi sa puneti benzina de pe autostrada undeva dupa iesirea catre Drajna/Slobozia -e un OMV pe dreapta.

 

De la Cernavoda cu cat mergeti mai in stanga, cu atat sunteti mai aproape de Dunare. Eu am luat-o prin Seimeni (desi un semn zicea ca e drumul blocat se pare ca au reparat drumul (au fost niste probleme mai de mult acolo cu alunecari de teren si au ramas semnele). Mergeti in continuare pe drum catre satul Dunarea.

 

La un moment dat se face stanga catre satul Topala si cetatea Capidava, foarte frumos. Drumul iese singur inapoi catre Harsova.

 

La Harsova trebuie sa treceti podul peste Dunare (costa 5 Ron) si apoi mergeti catre Slobozia. De la Slobozia puteti sa mergeti inainte catre Buzau/Urziceni eu am preferat ca imediat la intrarea in Slobozia sa fac stanga si in 10 km am fost la autostrada.

 

Drumul se poate face cu orice motor, nu e ca in Germania dar nici gropi nu sunt. Am plecat la 12 si am ajuns inapoi la 19:00 mergand relaxat si cu opriri de poze. Nu sunt locuri de mancat/ cafea, asa ca am avut OMV pe autostrada si OMV inainte de Harsova si cam atat.

 

Frumoase poze, zona e faina, eu mai merg la peste pe acolo. Weekendul asta cred ca o sa fac acelas traseu dar mai lung, de la Harsova vreau sa merg spre Cheile Dobrogei, Vadu (poate Portita), Histria, Enisala, Tulcea, Isaccea si inapoi. Trebuie sa dorm o noapte undeva. Te bagi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze, zona e faina, eu mai merg la peste pe acolo. Weekendul asta cred ca o sa fac acelas traseu dar mai lung, de la Harsova vreau sa merg spre Cheile Dobrogei, Vadu (poate Portita), Histria, Enisala, Tulcea, Isaccea si inapoi. Trebuie sa dorm o noapte undeva. Te bagi?

 

Hm, interesant, stai sa sun un prieten.

Mesaj completat

Ok, am facut si tura 2 in Dobrogea, ca sa va fac pofta:

 

5155321929_2b17658616.jpg

 

si

5155708108_8977101a7a.jpg

 

 

si:

 

5155721788_95664b11b7.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa excursia, frumoase si pozele! E bine de stiut ca ai alternative mai placute spre mare decat plictiseala de autostrada.

 

Nu baga in seama Prutenii forumului, exista 2 cai de a deveni super membru pe aici: dand cu rip la accidente si tinand lectii de gramatica. Pentru cei ce nu stiu engleza exista google translate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa excursia, frumoase si pozele! E bine de stiut ca ai alternative mai placute spre mare decat plictiseala de autostrada.

 

Nu baga in seama Prutenii forumului, exista 2 cai de a deveni super membru pe aici: dand cu rip la accidente si tinand lectii de gramatica. Pentru cei ce nu stiu engleza exista google translate.

 

Pentru cei ce nu stiu engleza exista posibilitatea sa-si traduca cele dorite...DAR pentru cei ca dealde tine care asta au inteles, nu exista pe ast pamant nici o posibilitate a traducerii...

E sau nu e...la asta varsta. ;)

Asemanarea unuia, unora cu Pruteanu ar trebui sa-i onoreze. Nu-i cazul meu, fiindca scriu mai mult decat prost.

 

 

Pozele sau mai exact peisajele au un exotism... ;)

Clar, e o zona care se merita a fi calarita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuvintele sunt de prisos, frumos mai este pe acolo.....excursia nu ai facut-o cu honda nighthawk cumparata de la domnul doctor filoti?

 

Nu, de data asta a fost CBF-ul de 600. Nighthawkul asteapta in garaj un ITP la anul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele sau mai exact peisajele au un exotism... :blink:

Clar, e o zona care se merita a fi calarita.

 

Mai degrabă, erotism :D

 

ÂŞtiu, ar fi trebuit să scriu M-ai degrabă, dar de, vreau să fac notă discordantă :goodposting:

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...