Sari la conținut

Motocicleta De Competitie Vs. Serie


morarugeorge
 Share

Competitie sau Serie?  

15 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa-mi iau o moto noua pentru padure, munte, carari de picior, iar eu m-am gandit ca cel mai bine ar fi un cross cat mai usor.

 

treaba este ca nu ma intereseaza daca este inamatriculata sau nu este. Aici am 2 variante... fie un model de serie (care se paote inamtricula) fie un model de competitie (care nu se poate inmatricula).

 

acum... din punct de vedere al andurantei in timp... care este mai bun? (piese, uzura, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

depinde de banii pe care vrei sa-i aloci anual. Pt. competitie bugetul e mai mare, pt ca operatiunile de intretinere se fac mai des. Pt competitie cel mai mult conteaza raportul putere/greutate si problema este la greutate deoarece se elimina o gramada de piese destinate protectiei motocicletei.

Pt. hobby recomand model de "serie", si pentru inceput un motor in 4T, e mai ingaduitor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aici am 2 variante... fie un model de serie (care se paote inamtricula) fie un model de competitie (care nu se poate inmatricula).

Cred ca faci niste confuzii.

 

Cross-urile nu se pot inmatricula - toate. Nu exista "de competitie" si "de serie", toate sunt facute pt. concursurile de motocross. Binenteles, la niveluri diferite de performanta in functie de model si producator. Majoritatea au motoare in 2 timpi si nu au sistem de lumini (deci nu pot circula pe drumuri publice).

 

Modelele care se pot inmatricula sunt enduro (sau off-road in unele cataloage). Aici caracteristicile sunt asemanatoare cu crossul, un pic mai grele, majoritatea motoare in 4 timpi, unele au demaror electric si au sistem de lumini. Astea sunt omologate si poti circula cu ele pe drumuri publice.

 

Daca vrei mers prin padure problema e de transport pana la padure. Cu un enduro poti iesi teoretic pe sosea, dar nu prea mult (anvelope cramponate, confort). Cu crossul nu poti deloc, deci tot la remorca ajungi (sau ai cabana la fata locului).

 

In general pentru incepatori se recomanda ceva usor in 4 timpi, cele in 2 timpi fiind mai brutale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In materie de cross da, sunt incepator... dar vreau sa schimb acest lucru.

 

Ma gandeam sa iau in rate un cross, dar aici erau cele de competitie care au putere mult mai mare iar cele de serie mult mai putina putere.

 

exemple:

 

http://www.motociclete.com.ro/moto.php?id=37

sau

http://www.motociclete.com.ro/moto.php?id=28

 

Cati cai ar trebui sa aiba un cross cu un motor in 4 timpi ca sa urce orice deal (in limita aderentei) cu o persoana de 80kg?

 

Cross-ul il vreau sa ma dau zilnic pe dealuri, carari de picior pe munte, drumuri forestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...