Sari la conținut

Curge ulei din cutie


Sebiuta
 Share

Postări Recomandate

Am un IJ4 . Anu trecut a inceput sa curga ulei din cutie si cam in 2 saptamani a curs tot. Nu am avut timp sa ma uit in iarna si acum l-am facut bucati , am pus silicon la greu l-am inchis si am asteptat. Dupa o zi de stat , a inceput sa se prelinga ulei de la imbinarea motorului. Fac spume ca nu mai stiu ce sa fac. Nu am meseriasi la cine sa apelez sa imi alezeze partile in caza ca sunt strambe. Ce imi recomandati sa fac ?? Am auzit ca ar exista ceva pasta pentru asa ceva..da nu am habar cum ii zice si cum se foloseste.

 

Na vine vara ..si eu stau si ma uit cum curge .... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii atent aici, artistule, cum se face. Lipitura cu silicon e o mare arta pe care prea putini o cunosc. Valoarea unei astfel de lipituri e mare daca stii cum sa o faci. Se procedeaza astfel:

-cureti suprafetele de contact, chiar daca nu sunt perfect plane

-iei un tub de silicon din ala ca pasta de dinti. Siliconul din el are culoare rosie si este rezistent la benzina si ulei. Atentie la acest aspect.

-dai cu silicon pe ambele suprafete de contact si il uniformizezi cu degetul, la o grosime de aprox. 3-4 mm

- apropii cele doua piese si le lipesti (le pui in contact) fara sa apesi tare, doar sa se uneasca cele doua suprafete siliconate.

- lasi sa se usuce cam doua ore

- strangi apoi cat trebuie.

 

Smecheria este ca, atunci cand siliconul e proaspat, strangi degeaba pentru ca ti-l va arunca afara. Important este sa ai o zona cauciucata intre cele doua piese, asa poti sa strangi si nu va mai curge. Daca prinzi schema poti lipi si cartere in felul asta fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Am un IJ4 . Anu trecut a inceput sa curga ulei din cutie si cam in 2 saptamani a curs tot. Nu am avut timp sa ma uit in iarna si acum l-am facut bucati , am pus silicon la greu l-am inchis si am asteptat. Dupa o zi de stat , a inceput sa se prelinga ulei de la imbinarea motorului. Fac spume ca nu mai stiu ce sa fac. Nu am meseriasi la cine sa apelez sa imi alezeze partile in caza ca sunt strambe. Ce imi recomandati sa fac ?? Am auzit ca ar exista ceva pasta pentru asa ceva..da nu am habar cum ii zice si cum se foloseste.

 

Na vine vara ..si eu stau si ma uit cum curge .... :scratch:

[/quot]

Eu am reconditionat acasa este migalos dar se poate Iei cele doua falci le sy=rangi trei suruburi si te uiti la sursa de lumina unde se ating pilesti putin s.am.d. Aigrija daca pilesti mai mult pune-i o garnitura mai groasa ei am patit-o de mi-a strans ambielajul si a blocat motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...