Sari la conținut

Schimbat Cauciucuri


danielu
 Share

Postări Recomandate

Am luat cauciucuri noi, m-am apucat sa dau jos rotile sa le duc la vulcanizare.

Pe spate am scos piulita de la tija frina, axul central, am ramas in brate cu roata cu tot cu tamburul de frina (am ajuns la vulcanizare cu tot cu roata dintata, desi citeam ca mai bine dai jos totul; nu a fost problema; oricum schimb lantul si pinioanele).

Pe fata insa nu pot scoate etrierul. Discul de frina are un sant (decent, cred eu, tine bine frina) din care nu pot scoate etrierul. Cum sa fortez placutele sa iasa din sant? Am incercat sa deschid capacul de la pompa de frina... Cred ca ar trebui sa bag o lama intre placute si disc, cu capacul deschis... Sau pur si simplu fortez cu ciocanul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Trebuia sa postezi la service.

 

2. Scosul capacului de la rezervorul de lichid de frana nu ajuta, supapele se deschid oricum.

Trebuie sa incerci sa distantezi placutele cu o scula nemetalica (ex: bucata de lemn). Fii sigur ca exista suficient spatiu. Sau si cu o surubelnita, dar incearca sa prinzi pe muchie, nu pe ferodouri.

 

Daca nu merge - te paste o lucrare la pistoanele de la etrieri (in general garnituri).

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le zice bine pistolarul !

Cu completarea ca dupa ce scoti etrierul, sa cureti oricum pistonasele, ca s-ar putea sa ai surpriza sa gasesti mizerie la garnituri.

Eu asa am patit si dupa schimbarea placutelor am zis ca, fiind mai groase in carne, tin roata franata, dar de fapt era de la garnitura pistonului.

Iar cand am dat jos etrierul, mecanicul a folosit 2 menghine mici cu care a strans pistonasele pana la capat. Altfel nu ieseau.

 

Spor la treaba ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...