Sari la conținut

Am si eu o problema


MariusMKV
 Share

Postări Recomandate

Minskul functioneaza in curent alternativ iar statorul produce intre 8 si 13 volti si are 4 fire.Nu inteleg de ce va bagati unde nu va pricepeti.La el e alta treaba,statorul produce o tensiune mai mare si e bifazic asa ca ala nu merge decat la Minsk.Italiencele si unele japoneze gen enduro -cross merg pe acest principiu pentru a usura motorul din mai multe puncte de vedere.Si la scutere se intelege de ce. :angryfire:

 

Intamplator am avut minsk,cu ceva ani in urma...

Intr-adevar functioneaza in curent alternativ...pana aici nu vad problema..omul vrea sa alimenteze doar un bec

Statorul are doua infasurari...una de joasa tensiune,care alimenteaza far,claxon,etc....iar cealalta alimenteaza aprinderea cu aprox 200 volti.

Prima tensiune,variabila in functie de turatie si sarcina,este stabilizata electronic de releu,cu ajutorul unui tiristor sau triac de putere care disipa surplusul de putere a generatorului..respectivul triac fiind montat in paralel pe infasurarea statorului..cand tensiunea are tendinta sa creasca,acesta este comandat,suntand astfel tensiunea pana la scaderea ei la valoarea normala

Esti sigur ca statorul produce fara stabilizarea oferita de releu,cu motorul turat doar 13 volti..?

Promit ca nu mai bag...caci ai dreptate,habar n-am...doar am dat o sugestie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...