Sari la conținut

Tura de relaxare - ultima din an, probabil


Postări Recomandate

Vineri ma cam mincau calciiele (si palmele), iar vremea era buna. Simbata vreme superba - coafura rezista, zic. Nu mai suport, sui mobra in dubita si ma opresc la Pestera Muierii. Stiam un drumeag fain de tot care te scoate in Rinca, dar pe care nu-l facusem in intregime.

Ajung pe la 2 (pm) la pestera, ma echipez in mare zor si ... gaz. Drumul asta te unge la suflet in orice anotimp (dar prin octombrie cred ca-i cel mai frumos) si poti sa-l legi cu altele, ca sa faci un circuit bunicel. De asemenea, poti sa-l faci si cu bicicleta, daca vrei sa te delectezi mai mult cu ce ti se asterne privirii. Cind s-o lua zapada, ii scriu roadbook negresit.

Daca mai prindeti vreme buna, incumetati-va! Deocamdata, iata ce mi-au vazut ochii:

post-14141-1292275214_thumb.jpg

post-14141-1292275230_thumb.jpg

post-14141-1292275245_thumb.jpg

post-14141-1292275255_thumb.jpg

post-14141-1292275279_thumb.jpg

post-14141-1292275294_thumb.jpg

post-14141-1292275302_thumb.jpg

post-14141-1292275315_thumb.jpg

post-14141-1292275323_thumb.jpg

post-14141-1292275371_thumb.jpg

post-14141-1292275385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sfarsitul saptamani, sper sa fiu si eu la Polovragi. Daca nu e foarte frig ma bate gandu sa dau o raita pe drumul ala. Te rog daca poti sa-mi dai mai multe detalii, de unde intri pe el. Banuiesc ca de pe drumul forestier care trece prin fata pesteri, dar m-ar ajuta mult un punct de reper ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Fara enduro nici o sansa. Daca ai doar Fazerul din avatar, n-ai ce face acolo... Chiar daca zapada incepea cam la jumatea muntelui, solul este inghetat. Sub frunze ai gheata, iar in portiunile ascunse soarelui si in multe curbe este gheata.

Vara poate fi facut si cu enduro-turing, dar acum nu. Drumul este pe deasupra pesterii.

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da multam de raspuns, am gasit drumul, dar eram singur si nu am vrut sa-mi rup gatul pe acolo, zapada era foarte mare. Cat despre motor, cat de idiot crez ca pot sa fiu sa bag fazerul pe asemenea drum. Am la Polovragi o pensiune in constructie, unde tin un XT125 si un WR400 crezi ca ma descurcam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu consider idiot decit un om pe care l-am cunoscut si am vazut ca are "calitatea" asta... Pe tine te-am vazut acu' 3 posturi aci, deci nu puteam emite pareri. Dar stiu ca pe unii ii maninca rau palmele si mai fac trasnai si, cum la tine am vazut doar Fazer... Pe vreme uscata si cu grija, te strecori pina intr-un punct, destul de sus. Am eu un prieten, care a urcat la Babele cu CBR 600.

Dupa cum ai vazut, eu am DR 350 si am fost singur... Deci cu capritele de care ziceai, nu-i problema - puteai urca si acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-l fac sigur, 24-25-26.12.2010 anunta ca e cald si ceva ploaie. Daca nu e zapada sus la Ranca sa ma dau cu placa, macar sa se mai topeasca jos sa ma dau cu motoru. Mai stii ceva drumuri interesante prin zona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sint multe drumuri si pot fi legate multe zone. Eu stiu citeva, dar nu am track-uri. Le am in minte, ca le-am tatonat treptat. Singura chestiune-i sa nu ramii fara benzina, ca te cam fura peisajul :rolleyes: In rest ai ce lucra - si mai usor si mai greu.

Poti sa te duci pe firul Oltetului, sa ajungi in Curmatura Oltetului, la Petrimanu si Ciunget. Sau poti veni la Pestera Muierii, sa urci pe Galben cit s-o putea...

S-ar putea sa fi la pestera, din nou, in week-end. Daca-i vreme ok, mi-oi pune si echipamentul in portbagaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da un semn daca ajungi in zona. Eu ajung pe 23.12 seara si plec spre casa undeva pe 09.01, deci stau ceva vreme in zona. Iti trimit numarul de tel. pe pm. daca ai chef de plimbare da un telefon.

Mesaj completat

Am reusit ieri pe 26.12.2010, sa ajung pana aproape de Ranca, mai aveam cred 2km pana sus la releu, dar nu am putut sa mai urc, zapada era mare si cauciucul meu nu prea arata minunat, asa ca las finalul pentru la primavara.

post-15854-1293452893_thumb.jpg

post-15854-1293454092_thumb.jpg

post-15854-1293454128_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...