Sari la conținut

emwR35/3


Dani53
 Share

Postări Recomandate

Cu ceva vreme in urma am cumparat un emw, an de facere 1955 cu cutia de viteze defecta. Omul mi-a mai dat inca un motor si o cutie dar tot defecta in speta lantul cinematic corespunzator vitezei a treia(sare din viteza), posibil sa fie cauza faptul ca pinionul are umerii rotunjiti si roata cu care se cupleaza are gaurile uzate cu unghi mai mare de 90 grade in sensul transmiterii cuplului si in acest fel in loc sa ramina cuplate ele se resping una pe alta. In cutia a doua am gasit aceeasi uzura si chiar stantat pe roata marca de otel 13CN35 nu stiu daca este originala si intreb daca stie cineva. O solutie ar fi refacerea celor doua roti dar mi se pare mai buna procurarea unora originale daca cineva le are sau chiar as cumpara o cutie la un pret rezonabil. In plus astept cu recunostinta orice sfat privitor la emw, pasiunea mea a fost Jawa anilor 50-60, viertacter-ul este ceva mai pretentios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva vreme in urma am cumparat un emw, an de facere 1955 cu cutia de viteze defecta. Omul mi-a mai dat inca un motor si o cutie dar tot defecta in speta lantul cinematic corespunzator vitezei a treia(sare din viteza), posibil sa fie cauza faptul ca pinionul are umerii rotunjiti si roata cu care se cupleaza are gaurile uzate cu unghi mai mare de 90 grade in sensul transmiterii cuplului si in acest fel in loc sa ramina cuplate ele se resping una pe alta. In cutia a doua am gasit aceeasi uzura si chiar stantat pe roata marca de otel 13CN35 nu stiu daca este originala si intreb daca stie cineva. O solutie ar fi refacerea celor doua roti dar mi se pare mai buna procurarea unora originale daca cineva le are sau chiar as cumpara o cutie la un pret rezonabil. In plus astept cu recunostinta orice sfat privitor la emw, pasiunea mea a fost Jawa anilor 50-60, viertacter-ul este ceva mai pretentios.

 

 

Am vazut ca esti din deva , incearca sa iei legatura cu inginerii de la fabrica din cugir sau cu userul drobu parca el si-a confectionat ceva pinioane acolo.

 

sper sa iti recolvi cumva, toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva vreme in urma am cumparat un emw, an de facere 1955 cu cutia de viteze defecta. Omul mi-a mai dat inca un motor si o cutie dar tot defecta in speta lantul cinematic corespunzator vitezei a treia(sare din viteza), posibil sa fie cauza faptul ca pinionul are umerii rotunjiti si roata cu care se cupleaza are gaurile uzate cu unghi mai mare de 90 grade in sensul transmiterii cuplului si in acest fel in loc sa ramina cuplate ele se resping una pe alta. In cutia a doua am gasit aceeasi uzura si chiar stantat pe roata marca de otel 13CN35 nu stiu daca este originala si intreb daca stie cineva. O solutie ar fi refacerea celor doua roti dar mi se pare mai buna procurarea unora originale daca cineva le are sau chiar as cumpara o cutie la un pret rezonabil. In plus astept cu recunostinta orice sfat privitor la emw, pasiunea mea a fost Jawa anilor 50-60, viertacter-ul este ceva mai pretentios.

 

la ce bani te intereseaza o cutie de emw?

nu cu mult timp in urma am cumparat cutie de r35 si acuam am ramas cu cea de emw pe dreapta.

cutia e ok. din cite am vazut eu,dar se poate proba daca nui graba mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai ce face cu ea o vreau eu si trebuie sa vin si dupa ea, sint ceva kilometri insa asta e problema acum ca este iarna nu si putin mai incolo. Graba nu este, pina vine vremea calda mai este mult, am demontat roata din fata, urmeaza cealalta, multe spite s-au rupt, erau atit de ruginite incit sublerul arata 3,2mm, abia la demontare am constatat ca filetul din cap este M4 si acum ma ocup de confectionarea unei matrite pentru cap si apoi una pentru indoit, au cam disparut meseriasii buni, peste tot dai numai de filozofi asa ca mai am de lucru mult. Frumos din partea ta ca ai raspuns, nu pot sa-ti avansez un pret, ar fi o chestie de proasta crestere, marfa e a ta, banii sint la mine, asadar trimite-mi un mesaj privat sau da-mi un bip la 0722569403, cred ca ne vom intelege, poate ca am si eu cite ceva care poate te intereseaza, am multe piese de simson, recent am salvat de la remat o Jawa de 250 / 1962 aproape completa, nu ma astept sa imi oferi cutia gratuit sau la schimb.Nu cumpar motoare pentru a le revinde ci pentru a le da din nou viata si pentru a-mi aminti de alte vremuri traite, am totusi o virsta peste cei mai multi care scriu la forum. Toate cele bune si un an mai bun pentru toata lumea si in special pentru sonatii pe doua roti cum ne categorisesc unii.Astept un semnal de la tine, pe luni ca azi si maine ma cheama Ioan.

Mesaj completat

Oldmoto, avanseaza-mi un pret pe cutie, nu mai ai si altceva de la emw? Am demontat telescoapele fata, doar arcurile sint intregi, tijele care amortizeaza socurile sint praf, una e rupta alta nu mai are piesele care atenueaza socurile, astept ajutor !!!

Mesaj completat

Oldmoto, avanseaza un pret pe cutie ca doar nu da nimeni cu parul! Daca mai ai si altele, bunaoara tijele de la suspensia fata sint praf si inca nu am inventariat tot, astept si alte oferte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...