Sari la conținut

Mi-am Luat Botezul


Orion
 Share

Postări Recomandate

Azi mergeam linistit spre locul de munca pe o straduta laturalnica... aveam doua masini in fata: o skoda fabia si un papuc... ma asigur si intru in depasire aveam vreo 40-50 km/h

cand ajung in dreptul skodei (care era in spatele papucului) soferul acestei trage brusc stanga ma agata, eu incerc sa echilibrez motorul dar cand am vazut ca se ingroase gluma am renuntat la eforturi, moment un care m-am trezit raschetand asfaltul (in urmarirea motorului)

 

Ma ridic (imi cam tremurau picioarele si de sperietura si de draci) ala cu skoda se da jos si se indrepta spre mine nervos (in momentul ala mi-am tras manusile cu intarituri de carbon mai bine si strigam la el "mah (cuvant jignitor) vrei sa ma omori?") trece de mine si incepe sa urle la al cu papucul care a oprit brusc fara sa semnalizeze (chipurile) si el a trebuit sa faca o manevra brusca de evitare a lui fara sa se asigure si fara sa semnalizeze.

eu, multumita gecii cu protectii am scapat cu o mica zgarietura, pantalonii rupti degetul de la mana stanga scrantit

suzy, carena si blocul motor pe dreapta zgariate (toarce ca in prima tinerete)

conservarul, urme de cauciuc pe portiera

 

Multumesc lui Dumnezeu!

daca aveam viteza mai mare

daca..

daca..

 

Nu m-am dus la polite pentru ca conservarul a fost de treaba si in plus erau 3 m de linie continua in dreptul unei mici stradute din stanga... pe care nici nu o stiam si nici nu o vasusem... dar legea e lege nu?

 

conservarul si nimeni dintre martori nu observasera acest mic aspect...

 

asflat uscat si capul sus ochii la dusman

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am dus la polite pentru ca conservarul a fost de treaba si in plus erau 3 m de linie continua in dreptul unei mici stradute din stanga... pe care nici nu o stiam si nici nu o vasusem... dar legea e lege nu?

conservarul si nimeni dintre martori nu observasera acest mic aspect...

 

3 m de linie continua sau discontinua in dreptul stradutzei din stinga? :crack:

Era linie continua pe toata strada si discontinua in dreptul stradutzei? Sau Discontinua pe strada si exact in dreptul stradutei continua?

De obicei pe strazile cu linie continua sint liniile sunt intrerupte exact in dreptul strazilor ca sa te lase sa faci stinga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu imi place sa sune tare.... sezonul viitor imi trag o toba finala care sa scoale mortii... macar asa ma aud si sunt mai atenti

 

Bine ca ai scapat tu asa ieftin... but poor Suzi. :lol: Ai fost super-oferta pt conservari. Io nu i lasam sa scape. Orbetii darcu. :crack: Ce inseamna ca o fost de treaba ala cu Skobra de l ai lasat asa ieftin? Nu te-a luat tot el la bataie si injuraturi, sau ce? Din cele descrise tu nu ai gresit cu nimic. Daca era intersectie dirijata, aveai voie sa depasesti. Nu exista linie continua de 3 m, decat daca erau "veseli" alcolicii aia de la drumuri si poduri care fac si marcajele (dupa cat ii duce pe ei bila dupa 7 clase). :crack: Adevar graiestii cu toba... poate te ar fi salvat in situatia asta. Si io am tot Bandit 600 cu toba stock si suna ca un Matiz. :crack: :D :crack: Nici dracu nu te aude. Loud pipes save lifes. :funny: Si eu am in vedere pt la anu o toba cu care sa scol mortii din cimitir. Daca n-oi avea bani pana atunci de una o iau la tunat pe asta. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe strada linie discontinua.... inainte de straduta era 1 m / 1,5 m de linie continua dupa aia discontinua in dreptul stradutei (din aia ca sa poti face stanga pe straduta) dupa aia iara 1 m / 1,5 m de linie continua care se continua cu discontinua...

 

urmele de franare erau paralele cu ultimii 1 m / 1,5 m de linie continua... depasirea am inceput-o pe discontinua si urma cu sa o inchei tot pe discontinua... dar s-a incheiat mai brusc decat am crezut :crack:

 

pe suzy o bag in inspectie pt ca se pare ca a suferit mai mult decat am constat eu la prima vedere....

 

revin cu amanunte.... dar eu tot am impresia ca "legal" puteau sa mi-o traga...

 

voi ce ziceti? uite si o schema (nu am talent dar sper sa fie explicita)

post-12816-1158494912_thumb.jpg

Editat de Orion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai inceput depasirea pe linie discontinua o poti termina, legal, pe linie continua. Obligatia lui, inaninte de a vira era sa se asigure ca din spate nu e nimeni care s-a angajat in depasire sau care semnalizeaza aceasta intentie. Deci, tu erai legal in depasire, daca intersectia de care spuneai era semnalizata cu indicator de reglementare a prioritatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circulam pe un drum cu prioritate, alte semne de circulatie neexistand...

si slava domnului ca nu a vrut sa vireze.... ca ma trezeam in bot... vroia doar sa ocoleasca un papuc care a franat brusc vroind sa se opreasca (care la fel, nu a semnalizat)

Editat de Orion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms legionarule... asta asa ca se ne dam seama ca si conoasterea legii e buna la ceva.... si binenteles ca acum imi pare rau... mi-ar fi stricat o geaca noua? sau niste manusi.... ce sa mai zic de casca si de capacele de la blocul motor... asta e daca romanul nu are timp sa umble pe la politie scoate bani di buzunarul propriu....

 

stupid me! :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acidentul este din vina ta....

 

ai vazut papucul, pe care ala care te-a lovit la depasit..... nu!! tb. sa-l vezi si nu tb. sa te bagi in depasire in situatia asta, adica pt. ca era ceva aglumerat in fata ta.

 

sfaturi pt. viitor- in oras :

1.- in oras depasesti doar daca cel depasit te vede sau daca e super liber si cel depasit nu are de ce sa faca vo' manevra ciudata. Inainte de depasire studiezi si tot si pietoni si masini cu semnalizare pusa care vor sa iasa in trafic ...tot. dupa aia te bagi!

 

2.- sa nu stai nicidata in spatele unei masini chiar pe centrul ei, ori in stanga ori in dreapta. asta pt. ca daca pune frana brusc sa ai pe unde sa-l ocolesti.

 

3. evita sa depasesti pe dreapta ...doar daca n-ai cum pe stanga si esti super sigur ca nu-i nici un pericol.

Mai bine treci pe contrasens..decat pe stanga! Asta e valabil si afara!

 

ar mai fi multe de zis...ii las si pe altii daca au chef!

:crack:

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate ai citit postul meu sau vb fara tine..? am vazut papucul, am depasit pe stanga, skoda nu intrase in depasire (pur si simplu a tras de volan cand eram langa el) UNDE VEZI TU GRESEALA?! sau cumva in legislatia ta scrie ca nu am voia se depasesc doua masini de-odata? nu eram in spatele masinii eram in depasirea ei...

 

 

sau o fi scris atat de ambiguu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate ai citit postul meu sau vb fara tine..? am vazut papucul, am depasit pe stanga, skoda nu intrase in depasire (pur si simplu a tras de volan cand eram langa el) UNDE VEZI TU GRESEALA?! sau cumva in legislatia ta scrie ca nu am voia se depasesc doua masini de-odata? nu eram in spatele masinii eram in depasirea ei...

sau o fi scris atat de ambiguu?

 

atceva am vrut sa zic.....in fine...

daca ai mai intalni o situatie similara te-ai baga in depasire exact idem si la fel?

pun pariu pe 15 navete..de bere ca nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acidentul este din vina ta....

 

ai vazut papucul, pe care ala care te-a lovit la depasit..... nu!! tb. sa-l vezi si nu tb. sa te bagi in depasire in situatia asta, adica pt. ca era ceva aglumerat in fata ta.

 

mda... moama ce criminal a fost Orion ca pe o strada linistita, fara trafic din contrasens, s-a bagat lejer sa depaseasca doua cazane care mergeau cu trizaci la ora, unu dintre cazanisti aruncandu-se ca vita pe frane (fara motiv intemeiat si fara semnalizare, se pare) iar celalalt (circuland ca dobitocu in curu lui la distanta prea mica, probabil) nu se uita (sau se uita da' i se rupe: "daca ma bag acum in curu la asta, io-s de vina,RCAu meu ii face tigaia lui si io raman cu cazanu meu varza, daca-l matur pe asta cu mobra salvez 2 cazane si vinovat iasa baicaru, ca deh, doar e motociclist, astia totdeauna merg prea tare si ca nebunii, depasiri periculoase, alea alea, politia e cu noi" :crack: ), si trage ca bou de volan. Ca l-a vazut sau nu pe Orion (semnalizat si angajat de mult in depasire), vina e exclusiv a conservarilor (mai ales a vitei cu Skobranca). 1. nu a pastrat distanta 2. Nu s-a asigurat in momentul virarii. Sau poate ala cu Dacia Pantof cauta loc de parcare si a vazut unul tarziu si s-a aruncat ca vita in frane fara semnalizare. Va asigur ca 95% dintre conservati mai degraba baga un motociclist nevinovat in spital decat sa strambe tabala cazanului lor. Pt asta merita multa multa :crack: :crack: :crack:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag da cu claxoane si blitzuri :crack: ... nu inteleg... daca e dreptul meu sa depasec... nu poti sa zici ca eu sunt de vina...

 

ms emppu.. am postat in acelasi timp... serios daca ii inteleg pe unii "motociclisti" de pe aci!! ma rog

Editat de Orion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag da cu claxoane si blitzuri :crack: ... nu inteleg... daca e dreptul meu sa depasec... nu poti sa zici ca eu sunt de vina...

 

o sa te prinzi pana la urma.....ar fi trebuit sa te prinzi :funny:

treaba cu motoru' nu-i asa simpla ....am un prieten care a cazut ctalin_a (e pe forum) si el a luat o tranta nasoal si o considera "botez" nu tampenie si nu stiu daca a invatat ceva din accident :D

 

nu tb. sa te "bucuri" ca ti-ai luat botezul tb. sa-ti dai seama ca pe motor nu te vede nimeni....cum zic multi pe aici, tb. sa conduci ca si cand ai fi invizibil.

ca motociclist nu tb. sa conduci si sa depasesti dupa carte :lol: , pt. ca ai sa mori :crack:

 

de ex. eu nu depasesc cu flesh si clanxon in oras...si nu daca e "legal" , nu tb. sa gandesti am prioritete sau e corect tb. sa ma lase...pt. ca nu te vor lasa toti; si mai ales ca n-ai experienta o sa o comiti din nou din cauza unui conservar( din vina lui).

 

ati dau sfaturi ca esti incepator, nu ca sunt eu mare motociclist :kiss:

 

 

uite un incepator ( se vede dupa cum trage de ambreiaj) :crack:

 

p.s. nu fac pe desteptu', daca tu asta intelegi :crack:

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONTEAZA ENORM EXPERIENTA ca si motociclist, dar daca vita se urca pur si simplu peste tine si te matura fara drept de apel (cazu lui Orion) ce mai faci? Cu toate precautiile posibile oricand e posibil sa te mature careva, asa din senin. Traim periculos. Ata ete. Ne riscam. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok bogdan ... in sfarsit am inteles unde bati... dar o chestie sa inveti si tu de la mine... una e comunicarea verbala si alta este in scris.... asa ca incerca sa te faci inteles din primul post ca sa nu lasi impresia de "rautate" ca sa zic asa...

 

ms de sfaturi si asfalt uscat.. :crack:

 

si inca ceva... eu sunt unul dintre motociclistii precauti si nici nu am vreo vitezana....

Editat de Orion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok bogdan ... in sfarsit am inteles unde bati... dar o chestie sa inveti si tu de la mine... una e comunicarea verbala si alta este in scris.... asa ca incerca sa te faci inteles din primul post ca sa nu lasi impresia de "rautate" ca sa zic asa...

 

ms de sfaturi si asfalt uscat.. :funny:

 

 

:crack: :crack: :crack:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

p.s.am glumit

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...