Sari la conținut

ce set de 80 se potriveste pentru moped city-flex de la frist bike


silesax
 Share

Postări Recomandate

asa cum spune si titlu as dori sa stiu ce set de 80 cm se potriveste pe mopedu city flex de la frist bike?

un mecanic mi-a zis ca el a mai pus seturi de 80 pe mopede city flex de la frist bike pentru a le da mai multa putere la demaraj

sint seturi facute in italia pentru care se potrivesc si pe mopedele peugeot dupa al carui motor e copiat si motorul de pe city flex

dar eu nu stiu codul setului si de undesa il cumpar

in consecinta as fi recunoscator unui meserias de pe forum sau orcarei persoane care miar spune ce sa cumpar

 

PS-va rog sa raspundeti dacastiti ceva si ma puteti ajuta intrun fel ,scutitima de ironii si posturi inutile.

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate omu nu are bani de motoreta, vrea sa isi faca mopedu mai bun...

Cu bani care da pe set, isi ea motoreta ? ;)) nu prea cred....

da vreau sa ii dau mai mare putere de demaraj de ex o putea merge pe noroi

si cu mine pe ea

acu merge da mai mult o imping eu cu picioarele

poate cu set de 80 are ceva mai multa forta ,cuplu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desfaci motorul,te duci cu cilindrul in brate la piata si cauti exact ca el. sau il dai cuiva la fabrica sa-l alezeze la cota de 80.

P.S. chiar si de 50cc, tot trebuie sa aibe forta sa traga, verifica carburatia,variatorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
da vreau sa ii dau mai mare putere de demaraj de ex o putea merge pe noroi

si cu mine pe ea

acu merge da mai mult o imping eu cu picioarele

poate cu set de 80 are ceva mai multa forta ,cuplu...

 

 

ca sa mearga pe noroi iti trebuie cauciucuri mai late si cramponate, cu cele originale se afunda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa nu fiu ironic

 

scapa de porcaria aia cat mai repede si nu mai arunca banii pe geam ... iti spun in cunostinta de cauza ... nu se merita

Mesaj completat

cam cate kile ai daca nu te superi?

 

... scuterul e de vina nu greutatea dupa cum se demonstreaza in clipul de mai sus ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai....asta o am deci nu pot scapa momentan de ea.

am 120 kg si cite o data il iau si pe feciormiu pe el (inca 60)deci se face 180

pleaca cam greu din loc plus ca acu ma apucat ceva nebuneala si i-am facut aparatori ca la moto enduro si i-am luat guma pe spate de enduro si il bag pe drumuri de noroi (mai entry) da numa beseste.......daia visam la 80 cm

un prietenar are o chinezarie tot de 50 cm cubi da e scuter si daca agata o dacia super nova de el si ma sui si io pe el pleaca cu supernova dupa el

atunci cum pusca mea vine.....????!!!nu e tot 50???amundoua nu au viteze

lualar dreacu .unde mai puii ca nu gasesc piese deloc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e un model asa de popular sa gasesti piese, doar piese stok de la first bike. Am vazut ca vrei sa-l vinzi... poate ai norocul si scapi de el si iti ei un activ care e mult mai buna, e 4T consum mic si cu viteze si posibilitatea de tuning ;)

 

Sau trebuia sa cumper un expert care e superior chiar si fata de scutere, chiar si 2T stok, trebuia permis A1, dar la voi in braila se mergea si cu nr galben :D.

Mesaj completat

Sau trebuia sa cumper un expert care e superior chiar si fata de scutere, chiar si 2T stok, trebuia permis A1, dar la voi in braila se mergea si cu nr galben :D.

Mesaj completat

Scz de post aiurea, dar merge forumul nasol ;)

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Prima mea motoreta a fost First Bike CityFlex. Pot sa zic ca am crescut pe ea. Adevarat, nu are forta la plecare de pe loc, dar recupereaza dupa 30/kmh. De ce nu are? Simplu: Nu are Ambreiaj + Variator. Ci doar ambreiaj centrifugal. Datorita acestui lucru am facut 13 000 km fara sa ii schimb cureaua de transmisie. Daca te pricepi si ai presa speciala scoatei ambreiajul centrifugal, schimbati sabotii si arcurile. El are arcuri foarte moi, de aceea plecarea de pe loc e mai lenta, pentru ca pleaca din ture joase. La 13 ani si 45-50 kg cat aveam eu pe vremea aia nu prea ma deranja "demarajul" era putin mai greu cu pasager. Dar oricum fugea 80, turatiile pe care le atingea cu roata in aer, le atingea si in linie dreapta. Ce vremuri... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Prima mea motoreta a fost First Bike CityFlex. Pot sa zic ca am crescut pe ea. Adevarat, nu are forta la plecare de pe loc, dar recupereaza dupa 30/kmh. De ce nu are? Simplu: Nu are Ambreiaj + Variator. Ci doar ambreiaj centrifugal. Datorita acestui lucru am facut 13 000 km fara sa ii schimb cureaua de transmisie. Daca te pricepi si ai presa speciala scoatei ambreiajul centrifugal, schimbati sabotii si arcurile. El are arcuri foarte moi, de aceea plecarea de pe loc e mai lenta, pentru ca pleaca din ture joase. La 13 ani si 45-50 kg cat aveam eu pe vremea aia nu prea ma deranja "demarajul" era putin mai greu cu pasager. Dar oricum fugea 80, turatiile pe care le atingea cu roata in aer, le atingea si in linie dreapta. Ce vremuri... :rolleyes:

 

 

tu n-ai nici un fel de notiune de mecanica. mai bine taci! ambreiaj "clasic" e una, variator e alta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu n-ai nici un fel de notiune de mecanica. mai bine taci! ambreiaj "clasic" e una, variator e alta...

prietene tu ai vazut vre-odata o asemenea motoreta ? mai bine taci tu! Un scuter in general, are un variator prins pe ambielaj, si un ambreiaj centrifugal la roata. In felul asta scuterul pleaca mai turat, iar pe masure ca viteza creste turatia ramane constanta . Pe cand Cityflex, are un ambreiaj centrifugal cu niste arcuri foarte moi, care din cauza lor cupleaza la turatie foarte joasa unde motorul nu are putere. Am desfacut motoreta aia din toate incheieturile, masoara-ti cuvintele daca nu sti despre ce e vorba ok ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...