Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

;) deja,cu faza asta,cred c-a ajuns la capitolul 13...Tare mi-e c-o sa fie Enciclopedia Britannica, redivivus.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuze ca nu am mai participat si eu la mecanica , regret Beatrice ca toate ti se intampla numai tie dar te invidiez ca usor usor ajungi sa scri un tratat de mecanica ,elecrica, diagnosticare si noi nici macar nu vom fi in stare sa il citim. Dedicatie, abnegatie , abordare academica ,elganta solutiei. Daca se mai adauga si baieti asti doi care sunt convins ca ar putea sa desfaca motorul si sa nu le mai ramana piese nu mai facem occ ci super grup .

Eugen, ne-ai parasit de tot... Ne e dor de tine, cand mai vii si tu la o intalneala? :P

Apropo de asta, intalnirile, iesirile si povestirile s-au mutat aici: /index.php?...p;#entry2502963 . Te astepta si pe acolo. :blbl:

 

Mesaj completat

Am descoperit ieri care era problema cu motoreta mea.

Furtunasul care alimenteaza carburatoarele este foarte lung la mine, si se sugrumase... Evident ca motoru' nu avea cum sa meagra, daca eu nu-i dadeam benzina, si cand se oprea, facea ca si cum as fi avut rezervorul gol... ;)

Carburatoarele sunt ok, perfect sincronizate, nu au apa, mai mult ca sigur, nici mizerie.

 

P.S.: La multi ani, Eugen! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cochetat si eu,cu ideea de-a pune pe Vulcanu' meu,bujii d-astea.Asa ca m-am interesat nitzel... Daca nu-i reglata "ceas" mobra pe care vor fi puse,mai rau fac,astea...Si sunt si fragile...De scumpe,nu mai zic...Desi,gasisem pe ebay,la pretz de bujii normale.Am inteles ca-s recomandate in special pt. motocicletele cu injectie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cochetat si eu,cu ideea de-a pune pe Vulcanu' meu,bujii d-astea.Asa ca m-am interesat nitzel... Daca nu-i reglata "ceas" mobra pe care vor fi puse,mai rau fac,astea...Si sunt si fragile...De scumpe,nu mai zic...Desi,gasisem pe ebay,la pretz de bujii normale.Am inteles ca-s recomandate in special pt. motocicletele cu injectie...

 

 

are alex bujii din astea, a fost cu ele pana in turcia si i-a scazut consumul; eu m-am urcat sambata pe motorul lui un pic si trage mai tare ca al meu, deci ardere mai buna; alexul cand esti liber sa-mi schimbi si mie pipele si fisele alea, azi ma duc la kronau sa ridic comanda; mai tre sa schimb si uleiul, poate vii pe la mine si bem si bere din aia devarata; cu furtunasul ala ce sa fac, gasesc unul nou sau il carpesc pe asta? timpul ma preseaza, sambata plec la drum lung, peste 2000 km

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raman la bujile NGK ca si pana acum. Mi-am comandat filtru de aer K&N, urmeaza un curatat si sincronizat de carburatoare si sa vad pe urma. Am fost sfarsitul asta de saptamana intr-o tura de cateva sute de km...cu pasager si cu bagaje, nu vroia sa treaca nici cum de 120 la ora... Pana acum mergea fara probleme si mai incarcata si cu 140...nu stiu care e baiul...Am sa fac schimbarile astea sa vad...poate, poate...

Mi-am pus pe mobra cauciucuri noi...cu un profil mai ciudat, diferenta de la cer la pamant fata de Brigstone-urile vechi. Se inclina mult, mult mai usor si parca se lipeste de asfalt.

Numai bine.

Mesaj completat

Raman la bujile NGK ca si pana acum. Mi-am comandat filtru de aer K&N, urmeaza un curatat si sincronizat de carburatoare si sa vad pe urma. Am fost sfarsitul asta de saptamana intr-o tura de cateva sute de km...cu pasager si cu bagaje, nu vroia sa treaca nici cum de 120 la ora... Pana acum mergea fara probleme si mai incarcata si cu 140...nu stiu care e baiul...Am sa fac schimbarile astea sa vad...poate, poate...

Mi-am pus pe mobra cauciucuri noi...cu un profil mai ciudat, diferenta de la cer la pamant fata de Brigdstone-urile vechi. Se inclina mult, mult mai usor si parca se lipeste de asfalt.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haidenau...am pus. M-au costat undeva in jur de 500 de lei...ambele.

Cumva astea? ;)

post-48785-1278361093_thumb.jpg

Si eu tot d-astea mi-am pus, numai ca pe spate, cu o masura mai mare... :laugh:

Sunt foarte multumita de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand bujiile cu iridiu!!!

mare inventie....merita si ultimul banutz...

atat pentru sportive cat si pentru enduro...( experienta mea.... ;) )

nu vad de ce pentru elicoptere n-ar functiona :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand bujiile cu iridiu!!!

mare inventie....merita si ultimul banutz...

atat pentru sportive cat si pentru enduro...( experienta mea.... ;) )

nu vad de ce pentru elicoptere n-ar functiona :laugh:

 

 

ideea e urmatoarea: daca motorul a fost proiectat pt o anumita scanteie, nu-l fortezi cu una mai mare? adica pe moment merge mai bine dar in timp ce se intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce poate sa se intample este sa se arda supapele de admisie si de evacuare, si sa pierzi compresie adica sa scada din puterea motorului. Se pot inlocui cu altele noi, dar sincer sa fiu cred ca faza asta apare undeva pe la cateva sute de mii de km, cand te lasa si segmentii si motorul saracu are nevoie ORICUM de o reparatie capitala.

Cred ca cei care au inventat bujiile astea s-au gandit si la aspectul asta si l-au calculat exact , iar din moment ce nu apare nicio avertizare pe cutia de la bujii, inseamna ca faza asta cu distrusul motorului e pur ipotetica si nu merita luata in considerare.

Oricum, sfatul meu este sa va puneti bujii dinastea pe motor si dupa aia sa ziceti ce observati. Io am deja aproape 5000 km cu ele si motoru nu pare sa aiba nimic, ba chiar merge foarte bine, are putere si consuma mai putin decat cu bujii normale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e urmatoarea: daca motorul a fost proiectat pt o anumita scanteie, nu-l fortezi cu una mai mare? adica pe moment merge mai bine dar in timp ce se intampla?

Nu poti forta un motor cu o scanteie. Scanteia are rolul de a aprinde amestecul de carburant...cu cat e mai puternica cu atat mai bine. Din cate am auzit cu bujiile astea nu se ineaca motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar merita investitia?chiar asa vizibil,se vede scaderea de consum? Ca ce vad acuma,bujiile astea, costa una singura,cat 3 normale...! Si cum la mine-s 4 bujii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, la o privire "din avion" situatia se prezinta asa:

- in oras, consumul e mai mic cu pana la jumate de litru/suta km

- in afara orasului consumul e mai mic cu cel putin un litru;

Sincer mi se pare ca motorul merge mai bine, trage mai bine, ce sa mai, e altceva...

Cat despre pret, depinde de unde le iei...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate,tocmai m-am uitat la Louis: normale=3 euro, iridium=18 euro. Bucata ! Sunt la reducere, ambele tipuri :normale=1 euro, iridium=14 euro/buc. Daca fac socoteala ca 14x4 buc.= 56 euro... Auch...! P-astea obisnuite,le-am cumparat acu' o luna,si pe toate 4 am dat 66 ron. Hai Alex-ule,vinde-mi spilul,de unde sa gasesc mai ieftine...! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate,tocmai m-am uitat la Louis: normale=3 euro, iridium=18 euro. Bucata ! Sunt la reducere, ambele tipuri :normale=1 euro, iridium=14 euro/buc. Daca fac socoteala ca 14x4 buc.= 56 euro... Auch...! P-astea obisnuite,le-am cumparat acu' o luna,si pe toate 4 am dat 66 ron. Hai Alex-ule,vinde-mi spilul,de unde sa gasesc mai ieftine...! :laugh:

 

Ce sa-ti fac daca cumperi de la Louis??? Ia si tu de la WEMOTO unde e 11,2 euro bucata ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ziceai matale mai devreme ca ai gasit pe eBay la pret de normale? :D

Daca te bagi la o comanda, vreau si eu 2 :laugh:

;)

:D da,nenea,gasisem...La trecut...Pacat ca n-am pastrat linkul.Da' las' ca ma pun pe "sapat".Te tzin minte,pt. 2 buc. Eu am DPR8EA-9 ,ca bujii normale. Tu,de care?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa-ti fac daca cumperi de la Louis??? Ia si tu de la WEMOTO unde e 11,2 euro bucata :laugh:

 

;) Na c-am gasit simai ieftine...!

De la englezi. Cu 5,5 pounds/buc.,si vreo 7-8 transp. Am gasit la unu',le da cu 7,95/buc.,da' e si negociabil.In schimb,are transp. simai ieftin (4,5 lire/4 buc.).Ma gandesc sa-i fac oferta la 5,6/buc.

@Filip,uita-te in tabelul de la Louis,pt. bujii,in functie de model,si zi-mi exact ce cod au astea cu iridiu,pt. a ta.Intre timp,eu il intreb p-englez,cum sa fac ca sa pun in aceeasi oferta,2 tipuri diferite de bujii

Mesaj completat

Am uitat sa scriu ceva...5,5 lire/buc.,si 7-8 lire/set de 4. Transportul se calculeaza per nr. de bucatzi. Am gasit mai multe oferte,cu mici variatiuni de pretz,mai ales la transport.

Am gasit si ce fel de bujii d-astea,se potrivesc la Virago 535,si la EN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...