Sari la conținut

Modele : touring, dual sport, off road . all road..


JMoto
 Share

Postări Recomandate

pt un sport touring, prima bicla, etc ia-ti frate un vfr-eu de 800 dupa 2002. ia-o cu abs (mai scapi in picioare la franari bruste pan' te inveti cu maneta), cbs-ul o face sa franeze ca un tren (din auzite: cu tot cu abs & cbs tot nu bate bmw-ieul da-i bine oricum), trage binisor de la ture joase, cu tot cu cutii laterale si top la drum normal iti ia in jur de 5l / 100km (fara insa sa treci de 7000rpm pt ca atunci i se deschid toate supapele - goagaleste sa aflii de ce), manevreaza relativ usor si-i fain sa te dai pe curbe (unii zic ca-i cam mai toate hondele: face treaba fara probleme, asa cum ar trebui sau te-ai astepta fara nici un fel de entuziasm - nu-mi vine alt cuvant in minte - de aici si comentariile cum ca, in comparatie cu alte bicle - futura de ex - nu are personalitate), senzatiile calare sunt sublime (posesorii de "v"-uri stiu de ce; mai ales in 4 cil), arata binisor (multora nu le plac farurile da' ... de gustibus...), ca tot vorbii de faruri - noaptea vezi mai bine decat majoritatea masinilor ... mai vechi (daca te tine buzunarul 4 hid-uri te fac regele noptii), fiabila si multe altele. are un defect totusi ... nu poate compensa pt prostia atat a celui ce calareste cat si a celorlalti din jur...

aproape am uitat sa zic: are 250 de kile in vers cu abs deci dac-o scapi, faci ceva muschi s-o repui pe picioare.

 

 

 

Acum mam uitat dupa model.. deci e foarte misto motoreta.. ms de sfat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Salutare,

 

Topicul acesta mi se pare cel mai potrivit ca sa incep si eu documentarea pentru un anumit model de enduro-touring, deoarece nu exista topicuri dedicate pe marci de moto.

Va spun de la inceput ca sunt incepator si fac scoala cat A in prezent dar sunt trecut de 40 de ani, deci nu e cazul sa-mi spuneti despre teribilismul tineretii caci am peste 300k facuti din 1998 la volan pe mai multe turisme.

 

Inaltime 1,87 m si 86 kg, deci caut un motor de talie inalta, nou, luat in rate sau leasing, buget 5-6000 euro. Imi place clasicul ca si design (gen Jawa 350 pe care le stiu din anii 80 si care imi suna si acum in urechi cu zgomotul acela extraordinar de frumos cand demara la semafor) Nu stiu cati de 40-50 de ani sunt pe forum ca sa stie ce si cum...

Am vazut ca polonezii de la ROMET mai fac motoare clasice EURO 4 cu ABS, dar sunt constient de faptul ca nu se ridica la calitatea consacratelor si mai ales nu gasesti piese de schimb, retea service, suport tehnic, etc in Romania.

 

So, din 3 motoare aceasi clasa (Kawasaki versys 300, BMW GS 310, Suzuki V-Strom 250) l-am ales pe primul ca si favorit in cursa, avand multe avantaje pe hartie in fata ultimilor 2.

Acum vreau sa stiu daca exista posesori de astfel de motoare luate de noi si cateva informatii practice de la ei:

- Cati km ati facut pana acum ?

- Fiabilitate generala in timp, probleme aparute in garantie.

- Cum ati avut experiente cu reteaua de dealeri din Romania pentru service si revizii ?

- Cum au fost solutionate problemele in garantie ?

- Ce nu se acopera de garantia scrisa oferita de dealeri ?

- Cum este tinuta de drum pe teren accidentat usor gen drum de tara/forestier ?

 

Multumiri anticipat si poate mai apar in timp intrebari...deocamdata sunt la inceputul documentarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Topicul acesta mi se pare cel mai potrivit ca sa incep si eu documentarea pentru un anumit model de enduro-touring, deoarece nu exista topicuri dedicate pe marci de moto.

Va spun de la inceput ca sunt incepator si fac scoala cat A in prezent dar sunt trecut de 40 de ani, deci nu e cazul sa-mi spuneti despre teribilismul tineretii caci am peste 300k facuti din 1998 la volan pe mai multe turisme.

 

Inaltime 1,87 m si 86 kg, deci caut un motor de talie inalta, nou, luat in rate sau leasing, buget 5-6000 euro. Imi place clasicul ca si design (gen Jawa 350 pe care le stiu din anii 80 si care imi suna si acum in urechi cu zgomotul acela extraordinar de frumos cand demara la semafor) Nu stiu cati de 40-50 de ani sunt pe forum ca sa stie ce si cum...

Am vazut ca polonezii de la ROMET mai fac motoare clasice EURO 4 cu ABS, dar sunt constient de faptul ca nu se ridica la calitatea consacratelor si mai ales nu gasesti piese de schimb, retea service, suport tehnic, etc in Romania.

 

So, din 3 motoare aceasi clasa (Kawasaki versys 300, BMW GS 310, Suzuki V-Strom 250) l-am ales pe primul ca si favorit in cursa, avand multe avantaje pe hartie in fata ultimilor 2.

Acum vreau sa stiu daca exista posesori de astfel de motoare luate de noi si cateva informatii practice de la ei:

- Cati km ati facut pana acum ?

- Fiabilitate generala in timp, probleme aparute in garantie.

- Cum ati avut experiente cu reteaua de dealeri din Romania pentru service si revizii ?

- Cum au fost solutionate problemele in garantie ?

- Ce nu se acopera de garantia scrisa oferita de dealeri ?

- Cum este tinuta de drum pe teren accidentat usor gen drum de tara/forestier ?

 

Multumiri anticipat si poate mai apar in timp intrebari...deocamdata sunt la inceputul documentarii.

Sfat bun si te incadrezi in bugetul mentionat de tine :

Honda CBX500

https://www.olx.ro/oferta/motomus-vinde-honda-cb500x-abs-500cc-47cp-se-poate-conduce-cu-a2-IDbwvn8.html

Pret de noua e cam 6500 euro, la mana a doua , vezi link-ul de mai sus in oferta celor de la MotoMus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc dar nu ma intereseaza SH-uri.

 

Astept feedback de la posesori de motoare Kawasaki/BMW luate de noi din RO. La primele 5 puncte pot raspunde si cu alte modele, nu numai cu Versys/GS.

Editat de yglos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...