Sari la conținut

Aprilia Rs 125 Vs Cagiva Mito 125


Postări Recomandate

Salut! deschid acest topic ca sa vedem ce pareri aveti.

 

 

Care Trage mai tare? : Aprilia Rs 125 sau Cagiva Mito 125.. vorbim de aceiasi ani la ambele.

Pana la cat se poate Modifica Motoru, ma refer la Set motor : 172cc 200cc ? :)

Multi spun ca Aprilia Fuge 170Km/h , eu cred ca se poate si mai mult. ea are 34 cp .. dar dak o faci de 40 cp eu zic ca poate si mai mult. O bujie iridium, set motor 172cc si o transmisie adik foaia de la roata spate mai mica si pinionu mai mare. cu cativa dinti. un ulei bun. la fel si la Cagiva.

 

Voi ce modificari aveti sau ati facut? Si cat ati mers maxim ? ..

 

Cateva date tehnice, ambele au motoare 2T un singur Cilindur. approx. 30-34 hp, rezervor 14 litres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

Esti funny , in primul rand aia cu 34 cp e cam vrajeala la rs ca nu are atat niciunul.Doar cu toba sport si ceva modif pe la amestec.IAr bujia iridium tu crezi ca ii da cai? :) Apropo crezi ca e interesanta viteza maxima?Nu ai sa mergi decat odata si apoi doar de nevoie cu maxim pt ca e fix p w l a !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cresterea liniara a vitezei maxime impune o crestere neliniara a puterii (cauzata de rezistenta patratica a aerului), daca la 30 de cai mergi cu 150km/h, dupa logica ta, la 90 de cai mergi cu 300km/h? si la 130 de cai cu 400km/h?

 

2. Motoarele de 50-60 cai (as cb500, gpz 500), cu greu ajung la 200 (190-195 e Vmaxima), rs250 care e forta bruta pentru curse (gandit din fabrica pentru asta) cu 70 de cai are viteza maxima de 225km/h

 

3. Daca motocicleta e facuta sa mearga la 150, la 200, iti imaginezi ce misscalculusuri pot sa fie? la un motor usor si cu o aerodinamica negandita pentru vitezele alea? e posibil sa iti iei zborul.. la propriu. Hornetul S care are 200kg + 190kg eu si pasager la 200km/h tinde sa isi ridice fata, si nu e fun deloc, un RS cum crezi ca va face?

 

4. Cine ti-a zis ca e frumos la viteza mare? Stii ca distanta de franare creste patratic cu viteza?

 

5. Poti sa modifici nitel ceasul ca sa iti arate mai mult, treaba cu pragul de 200 km/h este fix psihologica

 

--------------------------

Nu am nimic impotriva celor care merg cu viteza, insa trebuie sa o faci pe un motor si cu un creer pregatit pentru vitezele alea.

Stii cum e , intr-un sistem cedeaza tot timpul veriga cea mai slaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine metal:P nus amator de viteza dar nici nu ma risc am dus rsu meu pana la 100 dupa care am redus viteza pt ca imi era frica plus ca e cam veche din 99

 

are 200 pe bord dar nu cred ca fuge pana acolo multi mi-au zis ca se duce undeva la 150-160 km/h

 

a mers cnva cu viteza asta la rs sau cagiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
bine metal:P nus amator de viteza dar nici nu ma risc am dus rsu meu pana la 100 dupa care am redus viteza pt ca imi era frica plus ca e cam veche din 99

 

are 200 pe bord dar nu cred ca fuge pana acolo multi mi-au zis ca se duce undeva la 150-160 km/h

 

a mers cnva cu viteza asta la rs sau cagiva?

Da , eu cu 160 si ma cam batea vantul...vorba lui mettal atat ea cat si eu tindeam sa ne luam zborul ea de pe asfalt iar eu de pe ea. :)

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine metal:P nus amator de viteza dar nici nu ma risc am dus rsu meu pana la 100 dupa care am redus viteza pt ca imi era frica plus ca e cam veche din 99

 

are 200 pe bord dar nu cred ca fuge pana acolo multi mi-au zis ca se duce undeva la 150-160 km/h

 

a mers cnva cu viteza asta la rs sau cagiva?

 

Eu am mers cu 172 ,carb 34,teava arrow,bujie iridium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da stressule, i-am recomandat si eu sa faca o modificare la bord (pe langa eroarea din fabrica) sa ii arate 200km/h.

 

Eu am mers cu un Renault Megane cu 212km/h, dar viteza maxima era in talon era 190km/h, surprinzator, GPS-ul arata 187km/h :)

Pe moto nu am GPS, cred ca eroarea vitezometrului e ceva mai mica decat la masinile "family", dar oricum un 5%tot ar trebui sa aiba.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mam ce se omoara lumea pe aici cu raspunsuri :D :) eu intreb dak se poate modifica si ei imi raspund alte alea :laugh:) dar na, fiecare cu cel doare :)

Mesaj completat

.........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...