Sari la conținut

XM Raid - deschide sezonul enduro


stefan_bz
 Share

Postări Recomandate

Dupa o pauza de un an, spunem noi binemeritata, dorim sa deschidem sezonul enduro pe data de 15-17 aprilie cu prima Cupa din acest an – Cupa EVW Enduro Monteoru 2011.

 

Concursul, inscris in calendarul competitional al Federatiei Romane de Motociclism ca si Cupa, se va desfasura in perioada 15-17 aprilie 2011 in Mun. Buzau si in Sarata Monteoru, astfel:

- vineri 15 aprilie incepand cu orele 16.00: inscrierile in Piata Daciei din Buzau;

- sambata 16 aprilie, ora 09.00 start demonstrativ din Piata Daciei Buzau; ora 09.30 iesirea din Buzau si mers in regim de Safety Moto pana la locul denumit “La Piramida”, ora 10.00 startul oficial in cursa; ora 20.00 masa festiva

- duminica 17 aprilie, ora 09.00 start in a doua zi de concurs; ora 17.00 festivitatea de premiere.

 

Tabara de baza va fi la Hotelul “La Paducel” din Monteoru, unde va fi finishul in ambele zile de concurs, startul de duminica si parcul moto ptr sambata seara.

 

Cazarea noi recomandam sa se faca in Monteoru (relatii pe turistinfo.ro – sarata monteoru), iar sambata dimineata vom pune la dispozitie un autocar ptr a aduce concurentii in Buzau, la start.

 

Concursul va avea trei clase: Profi, Hobby si Fete (daca sunt min trei fete inscrise).

Traseul va avea o lungime aproximativa de 35-40 km, va fi marcat in totalitate cu banda si vor fi cp-uri cu arbitri. Se cronometreaza tot traseul, start – sosire. In functie de conditiile meteo fiecare clasa in parte va avea de parcurs mai multe ture.

 

Deoarece concursul este o Cupa in calendarul FRM, concurenti trebuie sa aibe licenta.

Cei care nu au licenta o pot face la inscriere unde vom avea prezent si un doctor de medicina sportive ptr adeverinta necesara licentei. Taxele aferente licentei sunt: 10 euro ptr o cursa, 20 euro asigurarea valabila 1 luna (sau 50 euro valabila 1 an) si 30 ron adeverinta medicala.

Taxa de inscriere in concurs este 150 ron daca se plateste pana pe 10.04.2011 sau 200 ron la inscriere.

Startul se va lua in ordinea numerelor de concurs, numere care se atribuie consecutive la inscriere.

Numarul de concurs se primeste la incriere dupa confirmarea taxei de participare, consecutive. Toate informatiile privind inscrierea le gasiti in Fisa de Inscriere, atasat acestui topic.

 

Regulamentul cursei si mult mai multe informatii vom posta si in acest topic si pe site-ul clubului in zilele urmatoare.

 

Va asteptam,

Echipa XM Raid

fisa_inscriere.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa o pauza de un an, spunem noi binemeritata, dorim sa deschidem sezonul enduro pe data de 15-17 aprilie cu prima Cupa din acest an – Cupa EVW Enduro Monteoru 2011.

 

Concursul, inscris in calendarul competitional al Federatiei Romane de Motociclism ca si Cupa, se va desfasura in perioada 15-17 aprilie 2011 in Mun. Buzau si in Sarata Monteoru, astfel:

- vineri 15 aprilie incepand cu orele 16.00: inscrierile in Piata Daciei din Buzau;

- sambata 16 aprilie, ora 09.00 start demonstrativ din Piata Daciei Buzau; ora 09.30 iesirea din Buzau si mers in regim de Safety Moto pana la locul denumit “La Piramida”, ora 10.00 startul oficial in cursa; ora 20.00 masa festiva

- duminica 17 aprilie, ora 09.00 start in a doua zi de concurs; ora 17.00 festivitatea de premiere.

 

Tabara de baza va fi la Hotelul “La Paducel” din Monteoru, unde va fi finishul in ambele zile de concurs, startul de duminica si parcul moto ptr sambata seara.

 

Cazarea noi recomandam sa se faca in Monteoru (relatii pe turistinfo.ro – sarata monteoru), iar sambata dimineata vom pune la dispozitie un autocar ptr a aduce concurentii in Buzau, la start.

 

Concursul va avea trei clase: Profi, Hobby si Fete (daca sunt min trei fete inscrise).

Traseul va avea o lungime aproximativa de 35-40 km, va fi marcat in totalitate cu banda si vor fi cp-uri cu arbitri. Se cronometreaza tot traseul, start – sosire. In functie de conditiile meteo fiecare clasa in parte va avea de parcurs mai multe ture.

 

Deoarece concursul este o Cupa in calendarul FRM, concurenti trebuie sa aibe licenta.

Cei care nu au licenta o pot face la inscriere unde vom avea prezent si un doctor de medicina sportive ptr adeverinta necesara licentei. Taxele aferente licentei sunt: 10 euro ptr o cursa, 20 euro asigurarea valabila 1 luna (sau 50 euro valabila 1 an) si 30 ron adeverinta medicala.

Taxa de inscriere in concurs este 150 ron daca se plateste pana pe 10.04.2011 sau 200 ron la inscriere.

Startul se va lua in ordinea numerelor de concurs, numere care se atribuie consecutive la inscriere.

Numarul de concurs se primeste la incriere dupa confirmarea taxei de participare, consecutive. Toate informatiile privind inscrierea le gasiti in Fisa de Inscriere, atasat acestui topic.

 

Regulamentul cursei si mult mai multe informatii vom posta si in acest topic si pe site-ul clubului in zilele urmatoare.

 

Va asteptam,

Echipa XM Raid

cred ca o sa ma prezint si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca venim vreo 5 quadisti ne bagati clasa?

 

concursul este doar ptr moto. imi pare rau dar nu avem traseu ptr atv/quad.

Mesaj completat

Astazi am fost in padure ptr traseul de concurs, prima zi cand n-am mai vazut zapada, si... incredibil de cald. Bine, ceva noroi mai era, dar... deja ne-am obisnuit.

Pun cateva poze sa vedeti ca nu mint :laugh:

post-9126-1300210888_thumb.jpg

post-9126-1300210909_thumb.jpg

post-9126-1300210936_thumb.jpg

post-9126-1300210962_thumb.jpg

post-9126-1300211025_thumb.jpg

post-9126-1300211039_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineanteles ca se poate, din punctul meu de vedere este chiar mai usor asa. Dar atentie, adev medicala trebuie sa fie eliberata de un doctor de medicina sportiva (scrie pe parafa lui sau a policlinicii) iar asigurarea trebuie sa acopere: valorile de despagubire in caz de invaliditate permanenta = 3.000 eur; deces = 3.000 eur; interventii chirurgicale = 1.000 eur; fracturi din accidente = 500 eur; spitalizare = 20 eur/zi 180 zile/an (ptr a fi admisa de FRM), a si sa scrie Valabila curse Moto.

In acest caz va va fi mult mai usor la inscriere. Daca mai aveti intrebari... aici sunt.

Toate cele bune,

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Atasez si regulamentul concursului (daca va suferi modificari voi reveni).

Taxa ptr adeverinta meicala inca nu o avem confirmata de doctorul sportiv, dar in principiu atat ne-a spus ca va fi.

Toate bune,

Stefan

Mesaj completat

Ultimele noutati:

 

Traseul este GATA ! Noi credem ca a iesit excelent ptr deschiderea de sezon, nu este nimic f greu luat pe bucati dar per ansamblu este destul sau chiar foarte solicitant.

Deoarece am mai marcat cateva bucle si traseul s-a marit (50-60 km) se vor parcurge:

Profi: 2 ture in fiecare zi

Hobby: 2 ture in fiecare zi

Fete: 1 tura in fiecare zi

 

In caz de vreme rea, clasei hobby i se va scurta traseul iar celor de la profi li se va scoate o bucla, in rest traseul a fost parcurs chiar si cand se topea zapada, ce-i drept este mai solicitant dar merge; asta ca sa nu va mai faceti griji de vreme :)

 

Nu uitati, pana pe 10.04 taxa este 150 ron dupa care va fi 200.

 

Toate cele bune,

Stefan

REGULAMENTUL_EVW_Enduro_Monteoru_2011.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dupa cum arata vremea nu ploua la cursa cea ce este un lucru bun si poti veni si cu o anvelopa nu noua dar buna.ptr hobby sau scos bucatile mai grele care erau initial comune.eu unu ia s chinui putin ca multi cica e usor la monteoru(daca o arzi pe drum???!! normal).nu trebuie sa ai mereu o prapastie in stinga ca sa para extrem cararea de la munte.la monteoru linga o carare de extrem e si una hobby si din cauza asta multi li se pare usor pe aici.Dar o sa avem CP-uri sa iasa treaba buna.am eu citiva draguti care" gresesc mereu drumu" si nu ajung pe podium deloc ba maneta ba musu ba toba.va pup !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANUNT IMPORTANT !!!!!

 

Datorita unor schimbari intervenite in programul domnului doctor de medicina sportiva de aici din Buzau,cu care vorbisem sa vina la inscrieri acesta nu mai poate fi prezent.

 

Asadar ADEVERINTELE MEDICALE cesunt obligatorii ptr obtinerea licentei FRM nu se mai pot lua la fata locului.

 

In consecinta raman 2 variante:

- fie veniti cu adeverinta deja luata de la un medic sau un cabinet de medicina SPORTIVA

- fie pana pe 13.04.2011 cine se inscrie si vrea adeverinta imi mai trece in mail si CNP-ul si voi merge eu joi 14.04.2011 la dl doctor ptr a scoate adeverinte, pe care le veti gasi la secretariatul concursului, pretul fiind de 50 ron ptr valabilitate de 6 luni (taxa este perceputa de dumnealui) - sper sa nu aveti probleme cu tensiunea :bounce:

 

Atasez din nou regulamentul cursei deoarece s-a modificat putin.

 

Multumim ptr intelegere,

Stefan

 

Mesaj completat

Dupa ultimele discutii si in urma solicitarilor primite de la unii dintre concurenti am stabilit introducerea unei noi clase: VETERANI (peste 40 ani), clasa care va parcurge acelasi traseul cu Profi dar cate o singura tura in fiecare zi.

 

Toate cele bune,

Stefan

REGULAMENTUL_EVW_Enduro_Monteoru_2011.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare am vb cu cel de sus si pe perioada cursei si pe traseul cursei nu o sa ploua.ptr orice eventualitate puneti anvelopa noua si ptr hobby sa aveti minim 50roni la voi pe traseu sa ma platiti ca sa va urc motoru ptr grupuri fac reducere.ptr orice alte blaturi(de tort)ma gasiti pe traseu sau la paducel.cine nu vine sa faca pana la muss.!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...