Sari la conținut

Semnalizare Rutiera Eronata + Criblura = Love


UltraDM
 Share

Postări Recomandate

Neața ;)

 

pe scurt, another one bites the dust :D

 

să povestesc ....

 

aseară pe la 22:30 ceva de genul ăsta, mergeam prin PloieÂşti (pe traseul lui 2 pentru cine Âştie).

sens unic, cu două benzi, eu merg pe banda a 2a

în față, gard dintr-ăla de pun ăÂştia când sparg drumurile fix înainte de linia dreaptă către Cioceanu (evident nimic reflectorizant pe el)

dau semnal, intru pe banda întâi, trec de gard, Âşi dau semnal stânga să intru la loc pe banda a 2a (banda întâi e folosită în principiu de cei care fac la dreapta la semaforul din față Âşi în plus e cam făcută varză)

 

eeeee Âşi acu-i-acu; n-am observat că fusesem "îndrumat" de gardul lui peÂşte pe banda întâi care era decoperată; mi-am dat seama fix când intram pe banda a 2a, când a început motoreta să facă în toate felurile

 

Âşi uite aÂşa, în mai puțin de o secundă m-am trezit că văd cerul nu drumul (nu, nu "i-am dat eu drumul" ci pur Âşi simplu m-am trezit pe jos)

 

după căzătură aÂş fi putut jura că m-am dar numai pe spate, dar uitându-mă acasă la haine, am observat că de fapt m-am dat pe stânga nu pe spate pe asfalt

 

motorul nu are nimic, iar eu am un genunchi stâng julit Âşi care mă doare, Âşi două unghii vineți :P

 

oricum, merci băiatului care era în față cu maÂşina că a oprit să mă întrebe dacă sunt OK, Âşi dacă am nevoie de ceva :D

 

(n-aveam viteză mai mare de 50 dacă se întreabă cineva - probabil d'aia am scăpat "ieftin" Âşi eu Âşi fierul)

 

numa' bine Âşi ne vedem :baldy: când m-oi repara Âşi eu Âşi când oi inspecta Âşi motoreta amănunțit de "dude"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat fara avarii majore.

Practic din ce cauza ai picat? Ai alunecat pe griblura sau ti-a facut figuri de la santurile alea de decopertare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de urări

 

practic gardul e pus pe banda a 2a de unde veneam eu, Âşi imediat după el, banda întâi (pe unde te obligă gardul să te duci) este decopertată; nu este decoperată înainte de gard, ci după

 

eu nu am remarcat că banda întâi e decopertată (logic nu? mă aÂşteptam ca banda doi să fie din moment ce era pus gard pe ea), Âşi imediat ce am trecut de gard m-am uitat la banda a 2a, am văzut că e OK, Âşi am vrut să intru la loc. nu am remarcat că banda întâi este decopertată, Âşi fix când am ajuns pe criblură, eu am dat să intru pe banda a 2a

 

numai că am prins cu roțile asfaltul mai înalt de pe banda doi; este ca Âşi cum ai încerca să urci bordura, mergând aproape paralel cu ea.

 

eu mi-am dat seama că sunt pe griblură fix când am simțit ca nu pot trece pe banda doi, dar nu am mai avut timp să reacționez în vreun fel.

 

nu zic că primăria sau cine a pus tâmpenia aia acolo n-are vreo vină, însă în principal vina e a mea că n-am remarcat ce e pe banda întâi.

 

cred că o să ataÂşez mai târziu un pic o poză cu traseul pe care l-am avut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultrademeule, grija mare, eu am trantit motorul in fata garajului, exact cum povestesti tu, brusc si brutal fara sa imi dau seama, din cauza de pietris si nisip...

si pe cine mai culege Grupu' de la ora 8 din Ploiesti la urmatoarea iesire?

probabil din cauza de roata fata, la mine de cate ori intru pe denivalari lasate de autobuze in statii imi smulge ghidonul, poate fi si asta o explicatie.

aveai pantalonii cu protectii? cum ai reusit sa julesti genunchiul?

bafta mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai că am prins cu roțile asfaltul mai înalt de pe banda doi; este ca Âşi cum ai încerca să urci bordura, mergând aproape paralel cu ea.

Deci ai dat intr-o muchie care ti-a prins roata, asta nu intelegeam eu. Sunt periculoase rau de tot diferentele de nivel, santurile si orice alta chestie de genul asta.

Eu patit-o noaptea in drum spre mare, am vrut sa intru intr-o depasire si n-am observat ca banda din stanga avea un strat de asfalt in plus, vreo 4-5 cm diferenta. M-a aruncat la loc muchia aia ca din tun, da si-a tinut moto singur echilibrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe cine mai culege Grupu' de la ora 8 din Ploiesti la urmatoarea iesire?

 

hehe, pe mine pe mine! sper ca uichendul celălalt cel mai târziu să mă recuperez :baldy:

 

probabil din cauza de roata fata, la mine de cate ori intru pe denivalari lasate de autobuze in statii imi smulge ghidonul, poate fi si asta o explicatie.

aveai pantalonii cu protectii? cum ai reusit sa julesti genunchiul?

bafta mare

 

dap, cel mai probabil roata față, că a făcut ceva tank-slapping înainte să mă dea pe spate; n-am simțit spatele că ar fi fugit în vreun fel

 

nu, din păcate eram fudul în blugi că numa am dat o fugă pe undeva; în rest aveam tot, mănuÂşi, casca, geaca, bocancii; bocanci care estimez eu că au dus cam 75% din impact, pentru că sigur învârteam glezna la cum mă simt acum ;)

 

merci, baftă Âşi ție Âşi tuturor :D

 

Deci ai dat intr-o muchie care ti-a prins roata, asta nu intelegeam eu. Sunt periculoase rau de tot diferentele de nivel, santurile si orice alta chestie de genul asta.

 

da, cam aÂşa ceva :P

 

 

Eu patit-o noaptea in drum spre mare, am vrut sa intru intr-o depasire si n-am observat ca banda din stanga avea un strat de asfalt in plus, vreo 4-5 cm diferenta. M-a aruncat la loc muchia aia ca din tun, da si-a tinut moto singur echilibrul.

 

naÂşpa moment :D

 

probabil că dacă aveam viteză mai mare, ori scăpam că se ținea mai bine singură, ori mă rupeam în două; mare noroc pe mine totuÂşi că nu era vreunul cu maÂşina în spatele meu ca să se urce pe mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, după ce m-am dezmeticit, îmi venea să mă iau la palme de bou ce sunt, pentru că au spart ratații alaltăieri banda aia Âşi când veneam de la muncă m-a luat prin surprindere la fel, dar fiind lumină afară am remarcat grozăvia

 

aseară când am venit de la muncă, tot pe lumină, la fel

 

numai că aseară când mă întorceam pe acelaÂşi drum pe întuneric, am uitat de ce minune au realizat ăia acolo Âşi m-a luat ca din oală :baldy:

 

deh, nu e chiar simplu să învăț toate canalele prin oraÂş, baÂşca nenorocirile alea de pe DN1 între aeroportul Băneasa Âşi semaforul de la Academia de Poliție Âşi alte găuri Âşi surprize strategic amplasate ;)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aÂşa, poza cu trasa mea "ideală"

 

porțiunea de unde începe criblura până dau de margine, atât de scurtă că nu m-am prins pe ce merg.post-9754-1160130597_thumb.jpg

 

P.S. tu era cu pedala de frana bulita?

 

dap, foarte mândru că o făcusem deja de luni frumoasă :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aÂşa, poza cu trasa mea "ideală"

 

porțiunea de unde începe criblura până dau de margine, atât de scurtă că nu m-am prins pe ce merg.post-9754-1160130597_thumb.jpg

 

Scuza-mi offtopicul, dar in Max ai facut poza? Ca e demential de frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-mi offtopicul, dar in Max ai facut poza? Ca e demential de frumoasa

 

da, poza este făcută în Max; dar nu de mine, un coleg de scârbici mai talentat ca mine :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea acum e daca s-a facut vreo constatare ceva, pt ca daca dai in judecata firma care a facut lucrul ala iti poti lua o galagie de daune. Uita-te atent in legislatia rutiera la chestiile pe care nu le invatam pentru examen, cum ar fi obligatiile antreprenorilor care executa lucrari pe carosabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea acum e daca s-a facut vreo constatare ceva, pt ca daca dai in judecata firma care a facut lucrul ala iti poti lua o galagie de daune. Uita-te atent in legislatia rutiera la chestiile pe care nu le invatam pentru examen, cum ar fi obligatiile antreprenorilor care executa lucrari pe carosabil.

 

Âştiu că se putea face, puteam să îi cer numărul de telefon lui nenea cu maÂşina, eventual Âşi la romulanii care se strânseseră, dar aseară eram prea fericit că umblu singur fără să mă țin de stâlpi ca să mai fac asta ....

 

în plus, oi fi eu fatalist, dar nu am bani să investesc în procese, recursuri peste recursuri Âşi toate cele, ca să mă trezesc că îmi dau 50 de milioane de lei vechi, asta dacă nu-mi iau vreuna peste bot că nu este exclus la noi

 

caz în care probabil că CEDO ar fi rezolvarea, altă distracție, alți bani ....

 

eu m-aÂş uita un pic de sus la unul care ar spune asta, dar chiar n-am nici un chef că Âştiu cum se pot 'duce' la noi procesele pe ani de zile, nervi consumați, Âşi bani aruncați pe geam .... Âşi să am surpriza că n-am dat pe cine trebuia în judecată (Âştim cu toții cum se pasează responsabilitatea de la instituție la instituție de te ia amețeala)

 

mă rezum să fac o vizită la Urgențe azi să fac o radiografie la genunchi Âşi o tomografie, să mă asigur că-s OK, sau să aflu dacă am naibii ceva care aparent nu există .... nu se Âştie niciodată

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anunt cu bucurie ca Ultrademeul e fizic ok, a fost dus de o aripa si intr-un picior mai mult la doctor, a facut radiografii si nu a iesit ca ar avea vreo leziune. La picior are contuzie numai si ma bucur ca schiopata destul de serios.

 

Acum astept sa isi ia GENUNCHERE si sa il fac pasager, asta pana o sa isi scoata din nou suza la plimbare. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...