Sari la conținut

Niste Sfaturi...va Rog!


Postări Recomandate

Ktm LC4 640

trebuie schimbate pinioanele si nu stiu ce combinataie fata-spate sa fac k sa nu se modifice raportul de transmisie(am schimbat odata pinionul de pe fata(rupt)si nu mai puteam iesi cu ea de pe asfalt,in treapta intaia merge ca si inainte de a schimba pinionul pe fata in a treia-imposibil de iesit in teren).Pe motocicleta erau inainte pe spate pinion de 45 de dinti(afam71.304-45) si pe fata de 13 dinti(afam 733030113m) si mergea acceptabil si pe asfalt si in teren.Problema este ca nu gasesc nicaieri asemenea pinioane de acelasi numar de dinti...numai spate 44,46,48,50 etc. si fata 14,15,16 .

ma poate ajuta careva?sa-mi spuna de care sa-mi i-au pe spate si de care pe fata???

ms...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu 15/45. Era super OK in teren. Pierdeam ceva la viteza pe sosea dar oricum mergea lejer 110 - 120.

Daca stai mai mult pe sosea mergi cu raportul standard 16/42.

 

Ma mira ca nu ai gasit pinion de 45. Intreaba la orice dealer KTM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ktm LC4 640

trebuie schimbate pinioanele si nu stiu ce combinataie fata-spate sa fac k sa nu se modifice raportul de transmisie(am schimbat odata pinionul de pe fata(rupt)si nu mai puteam iesi cu ea de pe asfalt,in treapta intaia merge ca si inainte de a schimba pinionul pe fata in a treia-imposibil de iesit in teren).Pe motocicleta erau inainte pe spate pinion de 45 de dinti(afam71.304-45) si pe fata de 13 dinti(afam 733030113m) si mergea acceptabil si pe asfalt si in teren.Problema este ca nu gasesc nicaieri asemenea pinioane de acelasi numar de dinti...numai spate 44,46,48,50 etc. si fata 14,15,16 .

ma poate ajuta careva?sa-mi spuna de care sa-mi i-au pe spate si de care pe fata???

ms...

 

Eu am 16/45. Cred ca este un raport intermediar. Pe sosea merg lejer 100 - 110 km/h, dar la nevoie ajung rapid la 150 km/h. Asa e' din fabrica. In teren cu treapta a-2-a ,,rup" tot. (ma refer la teren)

 

Relatii, aici , postul lui @ionut73 (al 3-lea)

 

Bafta ! :)

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut 15 cu 50...de doua zile am schimbat kitul de lant cu pinione 15 cu 45...este genial..daca vrei iti dau numarul asta si suna...0722378198..adi..te poate ajuta..suna-l..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Standard la KTM 640 este 16:42.

Mai poti sa incerci ce a scris Ionut in postul lui, adica 15:45.

Sfatul meu este sa nu faci alte combinatii pinion-foaie, pentru ca schimbi neavizat rapoartele de putere pentru fiecare treapta de viteze, calculate de fabricant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...