Sari la conținut

Ajutooooor ! - distributie sarita


Postări Recomandate

am si eu o problema asemanatoare, asa ca am zis sa nu mai deschid un topic separat.

 

se da una bucata dr 650 djebel (model pre 96, la kick). lantz distributie slabit + decelerare brusca => sarit distributia. in mers. luat intre timp lant distributie, intinzator lant si azi astept sa vina si setu de garnituri. nea mecanicu care si-o bagat nasu in problema zica ca is mici deviatii la supape (motoru pare sa aiba inca compresie), la modu 1-3 grade si ca se pot ajusta.

 

dati si voi cu parerea la ce anume ar trebui sa ma mai uit acum si la ce ar trebui sa fiu atent in perioada de rodaj

 

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

compresia luata sau verificata este o prostie

de ex la acest motor

aveam compresie15 pe cil nr 2, mergea masina de navea greata dar inregistra eroare de misfire pe acel cilindru

pe ceilalti compresie 17 crezi ca daca bagam cornet nu sufla afara!?!

si nu te mai speria la gsxr este motorul foarte simplu

nu ca la auto cu vanos cu valvetronic

a se vedea in poze cum serifica etansarea supapelor, pe cil 2 se vede cum pierde benzina :(

fugi cu motoreta la un mecanic chiar si auto si o rezolva in 2 zile :D

 

pentru dr650 ia o compresie dupa ce schimbi distributia si vezi ce compresie ai abia apoi poti sa vezi daca mai poti face ceva

succes

post-15751-1303361816_thumb.jpg

post-15751-1303361834_thumb.jpg

post-15751-1303361851_thumb.jpg

Editat de NASU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

compresia luata sau verificata este o prostie

de ex la acest motor

aveam compresie15 pe cil nr 2, mergea masina de navea greata dar inregistra eroare de misfire pe acel cilindru

pe ceilalti compresie 17 crezi ca daca bagam cornet nu sufla afara!?!

si nu te mai speria la gsxr este motorul foarte simplu

nu ca la auto cu vanos cu valvetronic

a se vedea in poze cum serifica etansarea supapelor, pe cil 2 se vede cum pierde benzina :(

fugi cu motoreta la un mecanic chiar si auto si o rezolva in 2 zile :D

 

pentru dr650 ia o compresie dupa ce schimbi distributia si vezi ce compresie ai abia apoi poti sa vezi daca mai poti face ceva

succes

l-am dus aseara la un mecanic. se apuca de el dupa ce trec sarbatorile. ms de sfaturi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
foarte bine ai facut ca ai dus motoreta la doctor

acum urmeaza sa ne spui si noua ce buba are

si care este rezolvarea

succes

motocicleta traieste. am dus-o la un mecanic asa cum am spus si m-a sunat ieri sa imi dea vestea buna. mi-a spus ca am avut noroc, nimic stramb in motor...doar punerea la punct. nu s-a uitat in manualul de reparatie, a pus la punct asa cum a stiu el. mai multe detalii nu stiu, acum astept sa ma sune sa imi spuna cand sa ma duc dupa ea. mai multe informatii dupa ce aflu si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot din ciclu vejti bune, se pare ca am mai reusit sa scap o batranica de la moarte. s-o lasat cu rectificat de supape, da amu doo zile i-am dat pedala si o luat-o. bine, ca un bizon ce ma aflu am uitat sa verific si lantu balansier cand aveam motoru desfacut. eh, asta este, mai bagam o fisa.

 

oricum, surubaiala la motor s-o facut cu un nea mecanic prin preajma, cu cheie dinamometrica la indemana si alte atare. sin in primul rand cu MANUALUL DE SERVICE.

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...